Srdce nechal na Sněžce

16. října 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
16. října 2017, 00:00

Náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš zemřel po příhodě, která ho postihla při výstupu na nejvyšší český vrchol

Začínal březen, zimní sezona ve Špindlerově Mlýně právě vrcholila. Bylo ale poměrně brzy ráno, a tak na tamější stanici horské služby panoval relativní klid. V televizi běžela Panorama se sněhovým zpravodajstvím, náčelník uvařil hodně silné kafe a začal vyprávět. Třeba o tom, jak náročné testy musejí členové Horské služby ČR každoročně absolvovat - běh s převýšením 450 metrů na 14 kilometrů na místní černé sjezdovce -nebo jaké trable každý den řeší s nepojištěnými lyžaři z Polska či nebezpečnými neuměteli z Nizozemska a východního Německa.

Adolf Klepš (12. září 1964 - 10. října 2017), šéf horské služby v Krkonoších, zkrátka o svazích a hřebenech nejvyššího českého pohoří věděl všechno. Osudným se mu stal výšlap na Sněžku, kterou znal jen málokdo lépe než on. V neděli 1. října tam mířil se svou rodinou. Postihla jej ale srdeční slabost, vrtulník s ním odletěl do královéhradecké nemocnice, kde minulé úterý zemřel. Krkonoším tak Klepš, rodák z Vrchlabí, zůstal věrný po celý život. „Vrámci rodinné tradice jsem se s horskou službou potkával už od dětství, otec byl dobrovolným členem. Po vojně jsem se rozhodl zůstat ve Špindlu a přihlásil jsem se jako čekatel na dobrovolné členství“ popisoval, jak se dostal do služby.

Profesionálem se stal hned na přelomu 80. a 90. let, od roku 2011 pak jako náčelník šéfoval všem krkonošským záchranářům.

„Přímo v ohrožení života jsme byli s kolegy při skialpinistických závodech v Západních Tatrách, kdy jsme kvůli špatnému značení trati bloudili na hřebeni pět hodin v 130 kilometrovém větru. Dva devatenáctiletí závodníci při těchto závodech zmrzli“ vybavoval si, kdy se při práci skutečně bál.

Vedle hor jej ovšem přitahovala i politika.

A nejen ta komunální na radnici ve Špindlerově Mlýně či královéhradeckém hejtmanství. Třikrát kandidoval - pokaždé jako nestraník za jiné uskupení - do sněmovny, ale nikdy se nezadařilo. Nejblíže byl celorepublikovému úspěchu v roce 2014 v senátních volbách. V trutnovském obvodu postoupil do druhého kola, tam už ovšem neuspěl. Pro politické strany byl vždycky atraktivní díky své nepřehlédnutelné osobnosti a jasným názorům.

Klepš zároveň nikdy nepočítal s tím, že by kvůli politice nadobro opustil přírodu.

„Mám svoji práci velmi rád a věřím, že je pro občany prospěšná“ tvrdil v říjnu 2014 před senátními volbami.

Avšak vstříc své smrti vyšel právě kvůli politice. V neděli 1. října organizovala akci na Sněžce strana TOP 09, za niž Adolf Klepš kandidoval v parlamentních volbách z třináctého místa. #

Přímo v ohrožení života jsme byli s kolegy při skialpinistických závodech v Západních Tatrách, kdy jsme kvůli špatnému značení trati bloudili na hřebeni pět hodin v 130kilometrovém větru.

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky prosince zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý…
Test Jeep Grand Cherokee S: Cesta časoprostorem
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Lifestylový Fiat Talento Shuttle by Irmscher
Technologie
Edge se objeví také ve Windows 7 a bude podporovat doplňky pro Chrome
Herní počítač pod stromeček: tipy na highendovou mašinu pro vysoká rozlišení
Microsoft Surface Go: jak z tabletu, klávesnice, pera a myši udělat počítač (recenze)
Ani Nokia 8.1 ještě pořád není high-end, ale načančaná střední třída
A zase jinak. Counter-Strike: Global Offensive je teď opravdu „zdarma“
Hry pro příležitostné hráče