Srdce mimo dosah - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Srdce mimo dosah

, Aleš Mydlář,
Srdce mimo dosah
Zdroj: Euro.cz

UniCredito

PRAHA (myd) – Když byl vyhlášen vítěz privatizace Komerční banky, manažer poraženého italského UniCredita (UCI) Roberto Nicastro prohlásil, že zájem o český bankovní trh z jejich strany trvá. Jen prý momentálně nevidí dostatek zajímavých příležitostí. Možná Živnostenská banka, možná Union banka, cíle pro akvizici by každopádně byly.
Nicastro se k českému trhu vyjádřil i loni v listopadu. To už se o nezajímavých příležitostech nezmiňoval. Hlavnímu akcionáři Živnostenské banky, německé BGB, se mezitím přitížilo a česká banka se údajně dostala na prodejní listinu. Je prakticky jisté, že se jí Němci zbaví. Otázkou zůstává, kdo bude kupcem. Nejmenovaný bankéř tvrdí, že BGB pravděpodobně nejdříve osloví zájemce z řad německých bank. Teoreticky připadá v úvahu například Bayerische Landesbank (na českém trhu je zastoupena prostřednictvím Interbanky) a Westdeutsche Landesbank. Obě banky však odmítly tuto záležitost pro týdeník EURO jakkoliv komentovat. Zájem má i UniCredito, což výslovně řekl Roberto Nicastro poté, co byla Komerční banka prodána Francouzům. Tiskové oddělení italské banky na dotazy odpovědělo pouze tím, že potvrdilo Nicastrova slova o zájmu o český bankovní trh.
UniCredito má pro koupi Živnobanky dobré strategické předpoklady. V pozici generálního ředitele UniBanky (dříve Polnobanka) pro ně totiž pracuje bývalý šéf Živnobanky Jiří Kunert. Další možný cíl, Union banka, se zdá být momentálně nedostupný. Před Vánoci byla uzavřena dohoda mezi Union Group a italskou skupinou Invesmart o exkluzivní tříměsíční lhůtě, ve které se mají Italové rozhodnout, zdali celou Union Group koupí. UniCredito tak má důvod ke znepokojení. V Česku již operuje italská skupina IntesaBci (EURO 4/2002) a reálnou možnost vstoupit na náš trh má i Invesmart. Pokud se podíváme na mapu středoevropského regionu, UniCredito zatím není kromě České republiky přítomno pouze v Maďarsku. Do skupiny UCI již spadá největší polská banka Bank Pekao, největší bulharská banka Bulbank, rumunská Demirbank a chorvatská Splitska Banka. Italové se momentálně ucházejí o slovinskou banku NKBM a chorvatskou Zagrebačka Banka (spolu se skupinou Allianz). Na tureckém trhu zase jednají s největší průmyslovou skupinou Koc o partnerství při vytváření místně operující finanční instituce. Srdce Evropy však zůstává stále mimo dosah.