Spustí všechno - Euro.cz

Přihlášení

Spustí všechno

, Karel Zaoral,
Spustí všechno
Zdroj: Euro.cz

Software, který dokáže ušetřit čas

Práce s počítačem se brzy stává sadou automatizovaných návyků. Kupodivu malé procento populace využívá profesionálních klávesnic, které tyto návyky dokážou zrychlit a zefektivnit poměrně zásadním způsobem. Ostatně nechť každý zapátrá v paměti: kolik úkonů musíme provést, než se na obrazovce ukáže kalkulačka z Windows?
Profesionální klávesnice počet nutných kliknutí redukují na minimum. Mají jak programovatelné klávesy, tak i předdefinované extra klávesy navíc. Bohužel značná část lidí, a to hovořím z letité zkušenosti, má k tomuto typu hardwaru nepochopitelný odpor. Přitom anatomické zalomení klávesnice, kožená široká lišta pro podporu zápěstí a ony klávesy navíc nesmírně zefektivňují práci. Člověk většinou dostane za pravdu až tehdy, kdy zápěstí klávesnicového staromilce po několikaletém nepřirozeném ohybu a leštění stolu začnou jevit známky opotřebení značně vyššího stupně než zbytek organismu. Takový zánět šlach nebo žil už k profi klávesnicím konvertoval zástupy dříve zapřisáhlých odmítačů pokroku. Hardware tohoto druhu velmi dobře umí Microsoft či Logitech. Obě firmy, přestože například Microsoft příliš pro reklamu na svůj špičkový hardware nehoruje, patří mezi to nejlepší na trhu.
Ultrakonzervativní typy, které se svých dvacet let zastaralých klávesnic nevzdají ani za nic, však už mají šanci alespoň zrychlit svou práci. Testovaný Enso Launcher je malý balíček softwaru složený ze základního programu a několika pluginů. Heslem programu je jednoduchost. Už jen fakt, že se nainstaloval úspěšně, potvrdí pouze automatické spuštění prohlížeče a zobrazení lokální stránky se základními informacemi o použití, FAQ a seznam podporovaných příkazů. Pak je program připravený k použití, které je opravdu snadné. Stačí kdykoliv stisknout tlačítko Caps Lock. V horní části okna se objeví průhledná lišta, do níž můžete začít psát příkazy. Mapování na klávesu Caps Lock jde samozřejmě změnit v sekci nastavení. Při zadávání je nutné Caps Lock neustále držet, uvolnění klávesy vykoná příkaz. Pokud v liště nebude programu srozumitelný text, vyvolá se chybová hláška. Užitečné je začít příkazem Command List, který vypíše všechny podporované příkazy. Po kliknutí na kterýkoliv z nich je k dispozici obsáhlejší nápověda.
Asi nejdůležitějším příkazem je Open. Tím se otevírají aplikace, web, mapy, pošta, zkrátka cokoliv. Co program neumí ovládat v základní podobě, je možné doplnit uživatelsky. Neznámým aplikacím je pomocí funkce Learn as Open možné přiřadit vlastní spouštěcí příkaz. Funkce Enso Map Anywhere umí vložit mapu na jakékoliv editovatelné místo v dokumentu, v němž mohou být obrázky a podobné prvky zobrazeny. Stačí jen označit adresu, stisknout Caps Lock a zadat příkaz Map. Pod adresu vloží Enso Launcher obrázek z Google Maps, označující vybranou polohu na mapě. Kromě toho umí program ovládat stejným způsobem i multimediální přehrávače, slovníky, dokonce i matematické rovnice. Stačí jen stisknout Caps Lock a napsat příkaz. Počet stisknutí kláves v případě psaní textu příkazu nehraje roli, i tak je Enso rychlejší než klasické postupy kombinující průchody několika úrovněmi menu v nabídce Start s klávesnicí. Přestože klasickým ergonomickým klávesnicím se program příliš rovnat nemůže, pro určitou skupinu uživatelů může být skutečným přínosem.

klady
nápad
stabilita
rychlost
užitečnost
zdarma

zápory
doplňky jsou betaverze
tabulka:
Enso Launcher
http://www.humanized.com/enso/launcher/
pracuje na: Win 2000, XP, Vista
cena: zdarma