Spor o „lháře“ - Euro.cz

Přihlášení

Spor o „lháře“

, Jan Hrbáček,
Spor o „lháře“
Zdroj: Euro.cz

Povolební vyjednávání

Vyjednávání o tom, kdo bude po komunálních volbách vládnout v hlavním městě, se uplynulý týden zkomplikovalo. Příčinou byl výrok o kartelu moci, nevhodné chování a jedna invektiva. Když lídr ODS Bohuslav Svoboda minulý týden představoval TOP 09 svoji vizi, šéf pražské „topky“ František Laudát ho naštval. ODS se tedy sebrala a z jednání odešla.
Co bylo jádrem sporu? „Nemluvíte pravdu, lžete a chcete se z toho jenom vylhat,“ popsal Laudátovu reakci týdeníku EURO jeden z členů vyjednávacího týmu ODS s tím, že Laudát narážel na spekulaci, že ODS chce metropoli vládnout s ČSSD. „Není to pravda. Řekl jsem: na rovinu, chcete se domluvit, nebo vylhávat zástupné problémy?“ přichází se svojí verzí Laudát. Podle něj vyjednavači ODS Svoboda a Boris Šťastný dorazili na jednání nervózní a s tím, že nemají pro vyjednávání jasný mandát a že musí kvůli tomu svolat regionální radu.
Za Laudátovo vysvětlení se staví lídr TOP 09 Zdeněk Tůma. „Nebylo použito slovo lhář ani lhát. Nicméně nemám v úmyslu zabývat se sémantickým a větným rozborem,“ vzkázal týdeníku EURO v esemesce Tůma. „Do dojednané věci nám hodili vidle. Pro naše lidi teď TOP 09 není důvěryhodná, jak s nimi máme jednat?“ rozčiloval se den po zmíněném expozé Svoboda.
Do sporu poté vstoupil šéf ODS Petr Nečas, který vyzval Laudáta k omluvě. „Omlouvat se nehodlám, ta slova nebyla určena Svobodovi,“ kontroval Laudát. Jako malí kluci, dalo by se říct…

Zašlápnutý malíček

„Jednoznačnou prioritou je pro nás vyjednávání s TOP 09,“ říká Svoboda, který tím reagoval na informaci, že velká koalice ODS a ČSSD je už čtrnáct dní domluvená. A jeho slovům dal za pravdu čtvrteční regionální sněm ODS. „Jednání bylo dlouhé i bouřlivé. To nebyl incident, jako když holčičce šlápne na malíček tanečník. To byla velmi vážná věc, protože jednáme o dalším osudu Prahy. Krok TOP 09 vzbuzuje obavy o serióznosti partnera,“ prohlásil Svoboda po skončení rady. „Jsem rád, že můžeme pokračovat v jednáních,“ vzkázal týdeníku EURO vítěz pražských komunálních voleb Tůma.
Tento týden by se měli sejít vyjednavači Rudolf Blažek z ODS a Tomáš Hudeček z TOP 09, aby probrali nejasnosti a rozdíly v programu a v utvářené koaliční dohodě mezi oběma stranami.
Občanští demokraté přitom kritizují vyjednavače TOP 09 za aroganci. Toto vyjádření ilustruje například dohoda o koalici v Praze 7, kde se na vládnutí domluvila ODS se sociální demokracií. „V pozdních večerních hodinách jsme podepsali koaliční dohodu mezi ODS a ČSSD po tom, co nám TOP 09 v pondělí esemeskou zrušila termín schůzky vyjednávacích týmů bez jakékoli náhrady,“ sdělil ČTK staronový starosta Prahy 7 Marek Ječmének. Občanští demokraté budou mít v radě pět míst a ČSSD křesla dvě.

Dilema

Jaký je stav v komunikaci mezi ODS a sociálními demokraty? „Poslali jsme jim svoji verzi koaliční dohody, postavenou výhradně na našem programu,“ popisuje průběh jednání Svoboda. Lídr ČSSD Jiří Dienstbier mladší ale úvahy o velké koalici jednoznačně odmítá. „Od krajské konference, kde jsem byl zvolen volebním lídrem, a po celou volební kampaň jsem říkal, že chci usilovat o změnu poměrů na radnici, aby se rozhodovalo otevřeně, slušně a transparentně. A to nelze realizovat s lidmi z ODS. Poslali nám návrh koaliční smlouvy, kde je vepsán celý program ODS, což mi přijde úsměvné, protože i kdybychom s nimi na koaliční spolupráci vyjednávali, rozhodně bychom nepřistoupili na smlouvu, která obsahuje program ODS a kde se na naše priority zapomnělo,“ řekl týdeníku EURO. „Sto procent našeho programu v tomto návrhu ale o něčem logicky vypovídá,“ glosuje kandidát na primátora ODS Bohuslav Svoboda.
Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach přichází ještě s další alternativou. „Je to dilema v situaci, kdy v Praze vyhrála TOP 09 a my očekáváme, že osloví ČSSD s nabídkou, která se neodmítá. Je to podle nás jediná cesta jak zařídit, aby na pražské radnici nevládla ODS. Ale jak sleduji vyjednávání, mám dojem, že TOP 09 se k ničemu takovému nechystá a spíše chce udržet ODS na radnici. Důležité je, aby se ČSSD v příštích čtyřech letech podařilo prosadit něco z našeho programu. Je to věc pražských zástupců sociální demokracie,“ dodal Škromach.
Podle návrhu ODS by občanští demokraté v případné koalici získali post primátora a šest křesel v radě, kde by zasedli také čtyři sociální demokraté.

Modroroanžové týmy

Že mají pravicoví lídři problém s komunikací, ilustrují příběhy z dalších statutárních měst, kde si občanští demokraté „potřásli rukou“ právě s politiky z ČSSD. Nejdříve se socialisté a občanští demokraté domluvili na koalici v Plzni, Jihlavě a Ústí nad Labem, kde ji dokonce oznámili jen pár hodin po skončení druhého kola senátních voleb. Přitom na všech těchto radnicích mohly s přehledem vládnout středo-pravicové koalice.
„TOP 09 měla vzhledem k počtu mandátů neumírněné požadavky,“ vysvětloval například ústecký vyjednavač ODS Jan Řeřicha, proč sešlo ze spolupráce pravicových stran. TOP 09 vzápětí kontrovala tvrzením, že žádné nároky neměla.
Na společném vládnutí se ČSSD a ODS počátkem uplynulého týdne dohodly také v Ostravě. Tam se ovšem pakt dal celkem úspěšně očekávat, protože obě strany v Ostravě spolu bez větších problémů kooperovaly už v předchozím volebním období.
V úterý „upekli oposmlouvu“ rovněž v Brně. Vítězná ČSSD dokonce učinila ODS více než velkorysou nabídku, že když primátor bude z ČSSD a bude jím opět Roman Onderka, modří získají většinu v radě města. Brněnští občanští demokraté se až do posledních okamžiků přeli, jestli by nebyla vhodnější domluva s TOP 09 a lidovci. Jenže místopředseda ODS Pavel Blažek, který má v Brně velký vliv, nakonec přes odpor lídra kandidátky Roberta Kotziana nebo šéfa jihomoravské ODS Jiřího Kadrnky prosadil svou vizi smlouvy se sociálními demokraty. Šéf brněnské ČSSD Jeroným Tejc dohodu vysvětluje tím, že se programově jeho strana od ODS ve městě liší jen minimálně.

Rozdíly minimální

Vraťme se však do Prahy. Jaký můžeme předpokládat vývoj? „Já mám za to, že v daném okamžiku to není ani tak o nás. Ty programové rozdíly opravdu nejsou zásadní a odlišnosti jsou na debatu. Například že ODS chce, aby děti do patnácti let mohly jezdit zadarmo v městské hromadné dopravě. My zase říkáme, že Dopravní podnik Praha řeší trošku jiný problém, takže bych nedělal kroky směrem, který by zvyšoval jeho ztrátu. Tam se snad nějaké kompromisy dají najít, nebo jedna strana přesvědčí tu druhou,“ uvádí kandidát TOP 09 na primátora Zdeněk Tůma.
„Rozdílů v našich plánech není závratně mnoho, ale pochopitelně tam jsou takové věci. Některé body máme vyzeleněné a o nich můžeme jednat, co je vyzeleněné tučně, je pro nás nepřijatelné. Praha by mohla být příkladem toho, že když už hovoříme o změnách, dokážeme je také udělat,“ říká Bohuslav Svoboda.
Kvůli očekávanému vývoji jednání přitom Svoboda razantně odmítá napojení na pražské „loutkáře“ ODS, o kterém se v politických kuloárech šíří zvěsti. „Roman Janoušek, kterého jsem nikdy neviděl, dává v plen, že jsem jeho člověk. To mě rozveseluje. On už si vytváří virtuální svět, že všechno řídí. Proč mě někdo zasunuje do struktur, ve kterých jsem nikdy nebyl a doufám, že nikdy nebudu? Nikdo mi nevěřil, že vyměním staré lidi z magistrátu, a stalo se,“ říká Svoboda.

Diskuze