SPOLEČNÝ   PODNIK - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

SPOLEČNÝ   PODNIK

, (red),
SPOLEČNÝ   PODNIK
Zdroj: Euro.cz

Sumitomo Trust a Daiwa

Japonské banky Sumitomo Trust & Banking Co. a Daiwa Bank se dohodly, že příští rok v říjnu založí společnou trustovou banku, aby měly silnou pozici na rostoucím a potenciálně lukrativním japonském bankovním trhu správy aktiv. Aliance mezi nimi je nejnovějším spojením na vlně fúzí a akvizic v Japonsku. Většina analytiků však nevěří, že na obzoru je další obří fúze. Ekonomický deník Nihon Keizai Shimbun napsal, že banky přesunou své operace správy aktiv na novou trustovou banku a ponechají si divize investičních fondů.

Nová banka by podle listu měla pod svou správou aktiva v hodnotě 453 miliard dolarů, a překonala by tak největší japonskou trustovou banku Mitsubishi Trust s 257 miliardami dolarů. Nová banka bude mít kapitál 476 milionů dolarů, o in vestici se oba zakladatelé podělí.

Před necelými dvěma týdny o podobné alianci informovaly konkurenční Mitsubishi Trust & Banking Corp. a Nippon Life Insurance. Podle analytiků obě aliance vznikly, aby se jejich zakládající firmy podělily o náklady na technologické vybav ení podniku. K tomu se přidává sílící poptávka po službách vysoké kvality, které by banky nezvládly samy, protože by přišly o část marže na zisku.

Trustové banky se kromě běžných bankovních činností soustřeďují na správu peněz klientů. Obě aliance počítají s brzkou změnou japonské legislativy, aby mohly založit takzvané master trusty. Tato instituce vznikla ve Spojených státech. Jde o pr ostředek, jak sledovat početná a rozmanitá portfolia investičních fondů a podat komplexní zprávu o celkovém stavu fondu. Očekává se, že Japonsko dá master trustům zelenou již počátkem příštího roku.