Spojení nepřerušeno

12. ledna 2015, 00:00 - Jan Sedlák
12. ledna 2015, 00:00

Cisco vyhlásilo ambici stát se největší IT firmou světa. Prozatím však ve velkém propouští

Tento časopis držíte v rukou i díky společnosti Cisco. Není to product placement, ale fakt. Přes její technologie komunikuje významná část světového internetu a počítačových sítí v rámci firem i státních institucí. Podnik, který koncem loňského roku oslavil 30 let od svého vzniku, stvořil v podstatě standard toho, jak se přenášejí data a jak mezi sebou komunikují počítače a stroje. Stále ještě dominantní síťový hráč má dnes hodnotu blížící se 140 miliardám dolarů a ohlásil další fázi vývoje – chce se stát největší IT firmou světa. To je hodně odvážné tvrzení, samo Cisco totiž musí čelit zřejmě nejhorším podmínkám na trhu v historii.

Výkonný ředitel Cisca John Chambers si rád a často hraje na člověka, který vidí budoucnost.

Prakticky na každém čtvrtletním rozhovoru s analytiky a novináři komentuje výsledky stylem, že je jeho společnost napřed, a tak vidí vývoj trhu i dva kvartály před ostatními. Někdy problém spatřuje v makroekonomických ukazatelích a vývoji kurzu dolaru a naposledy třeba v tom, že telekomunikační operátoři zastavují investice kvůli nedořešeným otázkám ohledně síťové neutrality. Cisco ve svých řadách zaměstnává také hlavního futurologa, jehož náplní práce je vidět trendy, podle nichž je pak možné strategicky firmu směrovat.

Chambers ve svých vizích jde tak daleko, že predikuje to, co se stane s celým trhem informačních technologií. Tradiční firmy, mezi něž ale spadá i ta jeho, jsou kvůli tlaku mladých cloudových projektů ve velice problematické situaci, a údajně je tak v budoucnu čeká konsolidace. Mnoho dnešních titánů se podle Chamberse spojí. Cisco ale dle jeho slov má přežít, a ještě ze všeho vyjít posíleno. Dravá konkurence „Jsme společnost, která se neustále mění a zlepšuje a která ví, jak udržet kurz,“ říká energicky Chambers pro týdeník Euro v sídle společnosti v kalifornském San José. Nepůsobí arogantně, naopak se zajímá o názory ostatních. Ale na recepci pro návštěvu nepřijde ani on, ani žádný z jeho asistentů, všechno se vyřídí na dálku přes velkou obrazovku. V kanceláři mu na zdi visí baseballový dres s číslem jedna a jmenovkou Cisco. Je podepsaný Chambersem a patrně má mimo jiné připomínat, že se jeho firmě podařilo rozjet lukrativní byznys s elektronizací služeb kolem sportů.

Za tímto leskem ovšem také stojí věci, které Ciscu příliš do karet nehrají. Centrála společnosti sice leží v úplném centru Silicon Valley a pořád se jí daří lákat velice schopné zaměstnance, spousta mladých lidí ale raději zamíří jinam. Do nových podniků, které počítačové sítě dělají úplně jiným způsobem a které v podstatě neřeší síťový hardware (switche a routery), ale především softwarovou stránku. Byznys Cisca je z drtivé většiny postaven právě na prodeji síťových „krabiček“, ze kterých se generuje veliká marže. Jenže nová generace sítí už se bez těchto přístrojů umí obejít. Bohatě stačí levnější stroje vyrobené v Číně s tím, že potřebnou „magii“ nad nimi udělají aplikace (koncept takzvaných virtuálních sítí). Google, Facebook a řada nových cloudových firem už Cisco tolik neřeší a vše stavějí právě tímto novým způsobem.

„V IT se v poslední době dějí největší změny, které se kdy děly. Je jich hned několik naráz,“ souhlasí v rozhovoru pro týdeník Euro viceprezident Cisca pro obchod Chuck Robbins. „Šéfové IT oddělení tlačí na dodavatele a neustále říkají, abychom postupovali rychleji,“ vysvětluje. V zájmu rychlejšího pohybu vpřed se často ozývají hlasy, že by John Chambers měl přenechat žezlo svému nástupci a sám odejít do důchodu. Případně do politiky, ke které se jako náruživý republikán a odpůrce vysokých daní často vyjadřuje. „Naše průzkumy ukazují, že Cisco má moc lidí, často mu dlouho trvá dokončit věci a zároveň pouze reaguje na změny na trhu,“ popisuje například analytik společnosti RPC Capital Mark Sue. „Velká propouštění a restrukturalizace byly rutinou posledních let. Je třeba aktivnější postup,“ dodává. Navrhuje proto rozdělení – switche a routery by spadly do jedné firmy a internet věcí, cloud a další novinky by pak vytvořily druhou.

Nenaplněná očekávání Scénář dělení velkých IT firem byl v loňském roce poměrně oblíbenou kratochvílí, učinily tak například Hewlett-Packard či Symantec.

V případě Cisca se ovšem nezdá, že by se něco takového opravdu chystalo. Firma se nicméně snaží sama sebe posunout do nové doby. Důsledkem toho je mimo jiné rozsáhlé propouštění, které se dotklo už tisíců lidí.

Veselo kvůli tomu bylo také v české pobočce Cisca. Z pozice ředitele po třech letech ve funkci odešel Jiří Devát. Cisco oficiálně tyto interní záležitosti nekomentuje, podle informací týdeníku Euro nicméně došlo také k dalším „čistkám“ a zeštíhlování. Firma v Česku stále hledá nového šéfa. Pobočku prozatím vede dřívější technický ředitel Ivo Němeček, jeho jmenování je ale pouze dočasné. „Nebyla naplněna očekávání a Cisco navíc nemá produkt, který by je naplnit měl,“ říkají některé zdroje.

Popisovaný koncept virtuálních sítí začínají pozorně sledovat i v Ciscu – a společnost to vede k větší orientaci na software a další IT služby. Už nejde pouze o prodej krabic. „Hardware a software se sbližují a za pomoci nových partnerů se chceme dostat k novým kontaktům a zákazníkům,“ říká Ivo Němeček s tím, že právě z těchto důvodů Cisco hledá nové byznysové partnery, kterým se v minulosti moc nevěnovalo. V Česku jsou to třeba Microsoft, Red Hat, SAP a další, zejména integrátoři. Snahy jsou vidět i jinde. Cisco každoročně nakupuje kolem desítky zavedených společností a startupů. Hodně z nich se zaměřuje na služby a software. Třeba nákup české firmy Cognitive Security společně s dalšími podobnými vede k budování silné kyberbezpečnostní divize. Skrze bezpečnost lze prodat další produkty. Cisco po odkupu Cognitive Security v Praze začalo budovat výzkumnou centrálu a investuje také peníze do výzkumu na ČVUT. Z prvních tří projektů už se rodí první společný patent.

Udělejte něco pro síť John Chambers už zmínil, že virtuální sítě mohou jeho podnik připravit o miliardy dolarů, Cisco se tomu proto snaží zabránit. Chce se například filozofií přiblížit Applu. Do svého programu DevNet plánuje nalákat až 1,2 milionu vývojářů, kteří dostanou nástroje a další potřebné záležitosti k tomu, aby mohli vyvíjet aplikace pro počítačové sítě. Chcete příležitost, ale App Store či Google Play už ji nenabízejí? Zkuste místo další mobilní aplikace naprogramovat něco pro síť.

Podobné aktivity jsou pro Cisco ostatně stěžejní. Společnost dlouhá léta podporuje svůj školitelský program, díky kterému i na většině tuzemských vysokých a středních škol mohou studenti získat certifikace na její technologie. Obdobnou taktiku začíná zkoušet i čínská firma Huawei, která rovněž Ciscu bere byznys.

Postupné nabalování nových oblastí mimo tradiční sítě Cisco vedlo k oné myšlence stát se největší IT firmou světa. Když už je nutné rozšiřovat záběr, proč toho nevyužít? Některé divize jsou dlouhodobě spíše spekulativní, zejména ty, které se zabývají nástroji pro telekonference a podobně. Mnoha částí se firma už dříve zbavila, třeba vlastního tabletu, malých kamerek Flip či domácích routerů Linksys. Jeden byznys ale roste velice dobrým tempem. Výrobou vlastních serverů si Cisco před pár lety udělalo u tradičních serverových partnerů pár nepřátel, obchod je to ale zdravý. „V posledních 18 měsících jsme zaregistrovali obrovský růst našeho serverového byznysu. Celkově máme přes 40 tisíc zákazníků, hodně z nich našimi zákazníky předtím nebylo, a každý měsíc nám tisíc nových zákazníků přibude,“ říká viceprezident této divize Paul Perez. Sekce pravidelně vykazuje 15procentní růst.

Jsou tu ještě další záležitosti. Cisco si buduje vlastní cloud. Asi jako dnes prakticky každý. V tomto případě se jedná o InterCloud a Cisco ho rozšiřuje po celém světě díky významným partnerům, jako je třeba BT či Deutsche Telekom. Touto cestou by se měl dostat také do Česka a dá se tušit, že prostřednictvím Deutsche Telekomu by to mohlo být přes T-Mobile/T-Systems. Do toho všeho zapadá i internet věcí a analytika dat, která tyto přístroje, čidla a další senzory nasbírají. Cisco už vybudovalo vlastní širokou platformu a věří, že díky tomu, že data musejí proudit po sítích, má vhodnou startovní pozici.

Investoři plánům tohoto podniku stát se největším IT hráčem světa minimálně prozatím věří. Za poslední rok poslali akcie nahoru o více než 21 procent. l

Jeden byznys roste Ciscu velice dobrým tempem. Výrobou vlastních serverů si firma před pár lety udělala u tradičních serverových partnerů pár nepřátel, obchod je to ale zdravý. Cisco ve svých řadách zaměstnává také hlavního futurologa, jehož náplní práce je vidět trendy, podle nichž je pak možné strategicky firmu směrovat.

O autorovi| Jan Sedlák • sedlakj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít