Šplhání po mastné tyči

08. září 2014, 00:00 -
08. září 2014, 00:00

Buďme rádi za programy compliance, zaváděné pod tlakem akcionářů zahraničních ? rem či zahraniční legislativy

Čechy, Morava, Slezsko i jejich obyvatelé mají za sebou náročnou minulost. Naposledy to bylo 20. století, jež pustilo žilou našim elitám. Důsledně se s nimi vypořádávala německá okupační správa, množství jejich představitelů padlo v zahraničních armádách v průběhu obou světových válek a po té druhé s nimi zatočila nastoupivší diktatura.

Ve 20. století tak osobností s pevným názorem, hodnotami a smyslem pro správnou věc trvale ubývalo. A co bylo ve 20. století zaseto, je třeba nyní sklidit.

Člověk je tvor chybující a rozličným pokušením podléhající. Navíc, s jídlem roste chuť a příležitost dělá zloděje. Platí to i v podnikání.

Odpovědní akcionáři proto ve snaze ochránit své investice stále více naléhají na zavádění mechanismů působících proti neefektivnímu vynakládání prostředků a proti jejich zneužívání k osobnímu obohacení.

Horkým tématem je tak zavádění a další vylepšování programů zajišťujících soulad s právními, regulačními, etickými a dalšími pravidly a principy. Tyto programy se souhrnně označují slovem compliance. Je příznačné, že v našich krajinách se používá anglický výraz, pro který zřejmě neexistuje český ekvivalent, a že jakýkoli český opis prostě moc dobře nezní.

Nejznámější součástí programů compliance je ochrana proti uplácení. Buďme rádi, že pod tlakem akcionářů zahraničních společností a díky zahraniční legislativě se takové programy vůbec zavádějí. Stojí to úsilí, není to jednoduché a málokdo nám za to děkuje.

Ale hledejme pozitiva: je to jeden z případů, kdy máme možnost se vší silou opřít o základní hodnoty, na které se tak často odvoláme, když nám při čtení denního tisku stoupá krevní tlak. Hodnoty jako krást se nemá, uplácet je špatné a lež má krátké nohy. Není to zázrak, ale je to lepší než nic.

A nejen lepší než nic: je to něco! Je to příležitost udržovat v permanenci témata alespoň nepřímo odkazující na základní hodnoty. A to nám dává právo hledět do budoucnosti s opatrným optimismem.

Klíčem k efektivitě compliance jsou hlavně dvě věci: kontext a vedení příkladem.

Příkladem těch, kdo jsou vidět a o nichž se mluví. Ti z nás, kteří mají možnost posilovat důležitost morálního rozměru podnikání, jak z důvodu vyšší bezpečnosti statutárních zástupců společností, které spravujeme, tak proto, že některé věci jsou zkrátka správné a některé nejsou, by měli ve svém úsilí vytrvat. Vždyť přece chovat se slušně, nekrást a dodržovat pravidla je správné.

Využijme tedy toho tlaku a vezměme si z toho něco pozitivního i pro sebe. Třeba i kvůli svému vlastnímu odrazu v zrcadle.

O autorovi| JAN KLOUDA ředitel právního oddělení, Vodafone Česká republika

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít