Splátky, nebo leasing? Jak se vyznat ve financování nákupu nového vozu

28. srpna 2017, 16:00 - Václav Herz
28. srpna 2017, 16:00

Většina lidí, kteří si v dnešní době pořizují nový automobil, využívá pro jeho financování buď splátky, nebo operativní leasing. Díky tomu se nemusí jednorázově vyrovnávat s poměrně značnými náklady.

V České republice se podle údajů agentury Médea Research v loňském roce prodalo celkem 219 265 osobních aut. Aktuálně pouze necelých šest procent Čechů uvádí, že auto nemají a ani jej nechtějí. Nejčastěji jsou to lidé nad 45 let, Pražané a obyvatelé dalších velkých měst s dobře fungující veřejnou hromadnou dopravou.

Automobilky se snaží nabídnout zákazníkům co nejširší možnosti. Jako vhodný příklad k ilustraci lze použít například automobilku Hyundai. Ta se dlouhodobě drží na druhém místě v počtu prodaných vozů u nás. Její portfolio prodávaných vozů zahrnuje jak menší městské vozy, tak rodinné modely, manažerské vozy i stále populárnější SUV modely. Automobilka, která část své produkce vyrábí v moravskoslezských Nošovicích, je navíc známým průkopníkem alternativních pohonů. V jejím menu nalezneme například model IONIQ, který v jedné karosářské variantě nabízí hybridní, plug-in hybridní s možností nabíjení z konvenční zásuvky, tak i čistě elektrickou verzi.

Výhody modelové ofenzivy

Automobilka Hyundai do roku 2021 plánuje jen v Evropě uvést na trh 30 nových modelů a jejich derivátů. Čtrnáct z nich má být s pohony šetrnými k životnímu prostředí.

Je jasné, že vzhledem k tak masivnímu přívalu novinek musí mít zajištěný odbyt, a tudíž i propracované strategie prodeje a nabídek financování.

Operativní leasing

Jednou z nich je stále populárnější operativní leasing. Hodí se pro ty, kteří chtějí hlavně jezdit a nechtějí se stran vozu starat o nic dalšího. Zákazník za nový vůz platí fixní, zpravidla měsíční poplatek, hradí pohonné hmoty a o nic jiného se nestará. Poplatky za servis, garanční prohlídky, pojištění, povinné ručení, asistenční služby jsou již součástí fixního měsíčního poplatku. Hyundai navíc garantuje poskytnutí náhradního vozidla v rámci jeho programu permanentní mobility.

Například pořízení modelu Hyundai i30 kombi nové generace s benzinovým motorem T-GDI 120 o výkonu 88 kW (120 koní) na 24 měsíců s celkovým nájezdem do 40 tisíc kilometrů stojí 4621 korun měsíčně. Splátka zahrnuje údržbu a servis vozu po celou dobu včetně výměny letních a zimních pneumatik. Dále také havarijní pojištění včetně pojištění všech skel.

Záruka i nízký úrok

Další možností je financování prostřednictvím výhodných splátek. Například pro nákup nejprodávanějšího modelu Hyundai i30 stačí uhradit takzvanou akontaci, která se pohybuje v rozmezí deset až 45 procent z ceny, a zbytek uhradit formou měsíčních splátek rozložených až na pět let. Hyundai v současnosti nabízí výhodnou úrokovou sazbu 3,5 procenta a s tím spojenou nižší RPSN. Po celou dobu splácení je vůz v záruce, jelikož Hyundai poskytuje na českém trhu nadstandardní lhůtu záruky pěti let bez omezení kilometrů včetně pěti let kondičních prohlídek a stejné doby asistenčních služeb zdarma. Součástí nabídky je samozřejmě i poskytnutí náhradního vozu v případě jakýchkoli komplikací.

Model Hyundai i30 kombi s benzinovým motorem T-GDI 120 o výkonu 88 kW (120 koní) lze pořídit již za 4880 korun měsíčně. Součástí splátek rozložených na pět let je havarijní a povinné pojištění. Kupující musí na úvod uhradit 30 procent z ceny (118 497 korun).

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Auta
Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta…
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při sprintu potrápí Porsche, RS 5 a další
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Technologie
Jak je to s opravami chyby Spectre. Aktualizace mikrokódu, operačního systému a důsledky
Letí na vás raketa! Chyba operátora poplašného softwaru způsobila na Havaji paniku
Cnews FM: Prodali byste svou digitálně vlastněnou hru? Robot Cache to umožní [podcast]
Restarty po opravách díry Spectre se týkají i dalších CPU Intel, problém s AMD vyřešen
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
Hry pro příležitostné hráče