Splátky, nebo leasing? Jak se vyznat ve financování nákupu nového vozu

28. srpna 2017, 16:00 - Václav Herz
28. srpna 2017, 16:00

Většina lidí, kteří si v dnešní době pořizují nový automobil, využívá pro jeho financování buď splátky, nebo operativní leasing. Díky tomu se nemusí jednorázově vyrovnávat s poměrně značnými náklady.

V České republice se podle údajů agentury Médea Research v loňském roce prodalo celkem 219 265 osobních aut. Aktuálně pouze necelých šest procent Čechů uvádí, že auto nemají a ani jej nechtějí. Nejčastěji jsou to lidé nad 45 let, Pražané a obyvatelé dalších velkých měst s dobře fungující veřejnou hromadnou dopravou.

Automobilky se snaží nabídnout zákazníkům co nejširší možnosti. Jako vhodný příklad k ilustraci lze použít například automobilku Hyundai. Ta se dlouhodobě drží na druhém místě v počtu prodaných vozů u nás. Její portfolio prodávaných vozů zahrnuje jak menší městské vozy, tak rodinné modely, manažerské vozy i stále populárnější SUV modely. Automobilka, která část své produkce vyrábí v moravskoslezských Nošovicích, je navíc známým průkopníkem alternativních pohonů. V jejím menu nalezneme například model IONIQ, který v jedné karosářské variantě nabízí hybridní, plug-in hybridní s možností nabíjení z konvenční zásuvky, tak i čistě elektrickou verzi.

Výhody modelové ofenzivy

Automobilka Hyundai do roku 2021 plánuje jen v Evropě uvést na trh 30 nových modelů a jejich derivátů. Čtrnáct z nich má být s pohony šetrnými k životnímu prostředí.

Je jasné, že vzhledem k tak masivnímu přívalu novinek musí mít zajištěný odbyt, a tudíž i propracované strategie prodeje a nabídek financování.

Operativní leasing

Jednou z nich je stále populárnější operativní leasing. Hodí se pro ty, kteří chtějí hlavně jezdit a nechtějí se stran vozu starat o nic dalšího. Zákazník za nový vůz platí fixní, zpravidla měsíční poplatek, hradí pohonné hmoty a o nic jiného se nestará. Poplatky za servis, garanční prohlídky, pojištění, povinné ručení, asistenční služby jsou již součástí fixního měsíčního poplatku. Hyundai navíc garantuje poskytnutí náhradního vozidla v rámci jeho programu permanentní mobility.

Například pořízení modelu Hyundai i30 kombi nové generace s benzinovým motorem T-GDI 120 o výkonu 88 kW (120 koní) na 24 měsíců s celkovým nájezdem do 40 tisíc kilometrů stojí 4621 korun měsíčně. Splátka zahrnuje údržbu a servis vozu po celou dobu včetně výměny letních a zimních pneumatik. Dále také havarijní pojištění včetně pojištění všech skel.

Záruka i nízký úrok

Další možností je financování prostřednictvím výhodných splátek. Například pro nákup nejprodávanějšího modelu Hyundai i30 stačí uhradit takzvanou akontaci, která se pohybuje v rozmezí deset až 45 procent z ceny, a zbytek uhradit formou měsíčních splátek rozložených až na pět let. Hyundai v současnosti nabízí výhodnou úrokovou sazbu 3,5 procenta a s tím spojenou nižší RPSN. Po celou dobu splácení je vůz v záruce, jelikož Hyundai poskytuje na českém trhu nadstandardní lhůtu záruky pěti let bez omezení kilometrů včetně pěti let kondičních prohlídek a stejné doby asistenčních služeb zdarma. Součástí nabídky je samozřejmě i poskytnutí náhradního vozu v případě jakýchkoli komplikací.

Model Hyundai i30 kombi s benzinovým motorem T-GDI 120 o výkonu 88 kW (120 koní) lze pořídit již za 4880 korun měsíčně. Součástí splátek rozložených na pět let je havarijní a povinné pojištění. Kupující musí na úvod uhradit 30 procent z ceny (118 497 korun).

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky prosince zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti…
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Test Jeep Grand Cherokee S: Cesta časoprostorem
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Technologie
IDOS po 10 letech mění design. Jak se vám líbí nové jízdní řády?
Konec podpory. Pro sedm let starý Android 4.0 bude obtížnější vyvíjet aplikace
První telefon s dírou v displeji představil Honor. Co nabídne View 20?
Edge se objeví také ve Windows 7 a bude podporovat doplňky pro Chrome
Herní počítač pod stromeček: tipy na highendovou mašinu pro vysoká rozlišení
Hry pro příležitostné hráče