Splaškové šumy pražské

20. května 2013, 00:00 - Hana Boříková
20. května 2013, 00:00

Váhající radnice směřuje k pokutám za špatně vyčištěnou odpadní vodu

Pražská koalice ODS a TOP 09 se minulé úterý opět pohádala. Tentokrát o to, zda má mít primátor nadále právo veta. Rozkmotřené strany jako obvykle vyjádřily naději, že pravicová vláda nad metropolí zůstane zachována a vše se zdárně vyřeší. Už by bylo načase. K řadě problémů, které začínají hořet, se totiž přidal další. Město už pár měsíců neví co s Ústřední čistírnou odpadních vod na Císařském ostrově. Nyní prý čeká na konkrétnější nabídku společnosti Veolia Voda Česká republika na modernizaci. Ta je ale podle právního posudku, který si nechalo město zpracovat, bezpředmětná. Navíc by mohla zkomplikovat výjimku z placení pokut, kterou Praze udělila Česká inspekce životního prostředí.

Právníci by nabídku ignorovali Praha pracuje na budoucnosti čistírny už od roku 2004 a příprava ji stála přes půl miliardy korun. V polovině dubna ovšem město obdrželo dopis od Veolie, ve kterém firma nabízí komplexní, blíže nespecifikované řešení trojské čistírny vypouštějící odpadní vodu do Vltavy s téměř dvojnásobným množstvím dusíku, než povoluje zákon. Veolie na dotaz, proč nabídku nedala dříve, odpověděla, že reaguje na požadavek města. Kdo a jakým způsobem ji vybídl k aktivitě, ovšem říci nechce. Gesční radní Radek Lohynský (ODS) označuje tvrzení Veolie za nepravdivé.

„Komunikační šumy“ zřejmě vznikají i uvnitř budovy magistrátu. Není totiž jasné, proč rada dávno nerozhodla. Odborníci oslovení městem, kteří posuzovali různé varianty včetně modernizace staré čistírny, ukončili práci loni a odbor městského investora zpracoval závěrečné doporučení postavit novou vodní linku v průběhu ledna. Lohynský ovšem tvrdí, že tisk s výstupem expertní komise není ani po čtyřech měsících připraven ve finální podobě.

V reakci na nečekanou nabídku nechal odbor městského investora zpracovat právní kanceláří Všetečka Zelený Švorčík Kalenský a partneři rozbor dopisu Veolie s nabídkou „komplexního řešení“. „K dopisu by nemělo být přihlíženo s ohledem na skutečnost, že neobsahuje žádnou konkrétní nabídku řešení problému ani neodpovídá svou formou standardům obdobných nabídek spolupráce v obchodních vztazích,“ doporučují právníci. Zároveň jsou přesvědčeni, že případnou rekonstrukci staré čistírny nemůže uskutečnit PVK – provozovatel pražské vodohospodářské infrastruktury z koncernu Veolia – v rámci nájemní smlouvy s Prahou. Tato významná investice by nebyla opravou ani odstraněním havarijního stavu. Praha by proto musela postupovat podle zákona o veřejných zakázkách, a tedy soutěžit a znovu projektovat. Pro jednací řízení bez uveřejnění by nebyly splněny podmínky.

Město by zároveň nemělo reflektovat ani na část dopisu, ve které Veolia slibuje od 16. 12. 2017 do 1. 4. 2018 hradit sankce státních i evropských úřadů za špatně vyčištěné splašky.

Firma by tím kompenzovala Praze zhruba čtyřměsíční zpoždění, které si vymínila na předložení konkrétnějšího dokumentu. „Dopis nelze požadovat za závazný slib odškodnění. I kdyby ten byl následně konkretizován, byl by neplatným právním úkonem pro rozpor s dobrými mravy. Domníváme se, že pro město není akceptovatelný takový návrh, který by dopředu předpokládal porušování právních předpisů,“ uvádějí právníci. A upozorňují, že v důsledku pozastavení projektu výstavby nové linky by státní orgány mohly přistoupit k sankcionování Prahy mnohem dříve než před koncem roku 2017, kdy vyprší výjimka udělená metropoli Českou inspekcí životního prostředí.

Pokuty hrozí Inspekce povolila Praze výjimku na základě předloženého harmonogramu prací na nové čistírně, kterou vysoutěžilo v září roku 2011 konsorcium firem SMP, Hochtief, Degremont a WTE s cenou 6,2 miliardy. Magistrát uchlácholil státní orgán na základě územního rozhodnutí vydaného pro novou linku, která má být uvedena do zkušebního provozu 15. 12. 2017. Tento termín určila proto inspekce jako hraniční. Jak by se tvářila na to, že si ho chce město vykládat jako lhůtu pro hledání a přípravu jiného řešení? Inspekce nyní může Praze udělit každý den pokutu až milion korun.

Praha je už teď v prodlení, a jestli má časový plán dodržet, stavebníci by museli začít sprintovat. „Tohle je jednoduchá rovnice. Pokud Praha nevyužije jediné řešení, na které má v tuto chvíli kladný posudek posouzení vlivu na životní prostředí a územní rozhodnutí, vydává se neomylně cestou placení sankcí. Získat nová povolení pro jakýkoli jiný návrh by trvalo roky. Z tohoto důvodu bych konečně začal stavět novou čistírnu. My ale musíme počkat na návrh, který předloží příslušný radní,“ říká radní Pavel Richter (TOP 09), který byl členem expertní komise posuzující čistírnu. Radní Lohynský má jiný názor: „Veolia má pro konkretizaci svého návrhu stanoven květnový termín. Minimálně do něj považuji za rozumné počkat a odmítám zamítnout jakoukoli případnou variantu, která by pro Prahu mohla znamenat efektivní a ekonomické řešení situace.“

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít