Špindl zase jinak

02. prosince 2013, 00:00 - Pavel Páral
02. prosince 2013, 00:00

Slovenský miliardář Igor Rattaj jedná o koupi společnosti Snowhill od Tomáše Němce

Pouhý rok vydrželo složení akcionářů společnosti Melida, která si loni pronajala od Českého svazu tělesné výchovy (dnes České unie sportu) skiareál ve Špindlerově Mlýně. Ze hry odchází gumárenský magnát Tomáš Němec, který prodává svou společnost Snowhill a s ní padesátiprocentní podíl v Melidě. Týdeníku Euro to potvrdil potenciální kupec Igor Rattaj.

Slovenský miliardář je jedním z akcionářů společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR), která je druhým 50procentním podílníkem Melidy, a partnerem J&T. Rattaj uvažuje o tom, že nejdříve koupí od Snowhillu společnost SMMR a následně 100 procent akcií samotného Snowhillu (viz Horská transakce), který provozuje další skiareály, například Herlíkovice. Podle zákulisních informací by transakce mohla proběhnout ještě před zahájením zimní sezony.

Potenciál k nezaplacení Transakce je výhodná pro obě strany. Němec se zbaví svých lyžařských aktivit za rozumných finančních podmínek. Rattaj má k zájmu o Melidu sociální i ekonomické důvody. Miliardář v Česku dosud neměl příliš obchodních aktivit a přímé spoluvlastnictví nejvýznamnější firmy ve Špindlerově Mlýně zvedá jeho společenský status v zemi dost vysoko.

Navíc tu jsou nezanedbatelné ekonomické přínosy.

Tatranští podnikatelé Melidu už rok fakticky řídí a již dnes jsou s první sezonou v Krkonoších velmi spokojeni. Profesionální vedení firmy bude podle všeho vidět na hospodářském výsledku. Po zaplacení více než čtyřicetimilionového ročního pronájmu, který před rokem ČSTV vypočetlo na základě nejlepších výsledků skiareálu za poslední roky, zbyde Melidě čistý zisk ve výši několika desítek milionů korun. Přesnější čísla nechce Rattaj před koncem roku uvádět.

Vliv na úspěch měla loni podle Rattaje sice i na sníh mimořádně bohatá sezona, ale lidé z TMR zatím své know-how neměli možnost uplatnit. První větší změny, o nichž hovoří generální ředitel TMR Bohuš Hlavatý v rozhovoru na straně 40, budou vidět teprve v nadcházející sezoně. A provozovatelé skiareálu si od nich slibují citelné zlepšení provozních výsledků.

Hlavatý hovoří optimisticky zejména o potenciálu střediska. V porovnání s Jasnou v Nízkých Tatrách, kde TMR generuje na lanovkách tržby kolem 12 milionů eur, Špindlerův Mlýn loni dosáhl na 10,5 milionu. A to se tam stavby potřebných lanovek, které přinesou kýžený růst kapacity střediska, teprve chystají. Jak pokud jde o přepravené osoby, tak pokud jde o upravené sjezdové tratě, na něž by se mělo vejít bezpečně výrazně více lyžařů. Koupěschopnost lyžařů ve Špindlu, kteří přijíždějí zejména z Prahy, je navíc větší než u běžných návštěvníků slovenského střediska. Výnos na jednoho návštěvníka za den tak dosahuje citelně vyšších částek a s rozvojem služeb kolem svahů ještě poroste.

Základy expanze Koupě Snowhillu by pro Tatry Mountain Resorts rovněž znamenala, že si v Česku vytvoří základnu budoucího podnikání i mimo areál ve Špindlerůvě Mlýně. Snowhill totiž vlastní v Krkonoších skiareál Herlíkovice a další tři menší střediska, patří mu také areály v Kašperských Horách na Šumavě a v Mariánských Lázních. Komplikací je, že TMR je na burze kotovaná společnost a Snowhill má z minulosti ještě některé nedořešené resty po svém zakladateli, kontroverzním podnikateli Karlu Vackovi. A s nimi může firmů přebírat jen velmi těžko.

Vacek založil Snowhill v roce 2002 a provozoval skiareály v Herlíkovicích a na Ještědu, ve druhém působišti za dost velkých sporů s libereckou radnicí. Velkoryse investoval, ale ekonomika mu moc nešla. Snowhill postavil na Ještědu moderní lanovky, přilákal návštěvníky a řídil areál profesionálněji, než bylo v té době zvykem, ale stejně situaci neustál a musel areál vrátit městu. Liberecká radnice tak musela středisko převzít i se čtvrtmiliardovým úvěrem na investice, kvůli čemuž Liberečtí na firmu jistě nevzpomínají v dobrém.

Vacek nakonec po šesti letech podnikání firmu prodal i s některými nevyřešenými a spornými závazky Tomáši Němcovi. Jeho další podnikatelské pokusy s cestovní kanceláří skončily bankrotem a nakonec se odstěhoval do Rakouska. Tomáš Němec získal ke zmíněným střediskům další areály a firma začala úspěšně fungovat.

Pokud dojde k transakci, Igor Rattaj určitě bude chtít firmu restrukturalizovat. Cílem by bylo udělat z její životaschopné části společnost, která se může pustit i do akvizic dalších větších středisek v českých horách, protože v nich TMR vidí značný potenciál rozvoje. Podle informací týdeníku Euro se s některými středisky již jedná.

Investice pokračují Projekt TMR na Slovensku je velmi úspěšný. Vše začalo tím, že společnost získala v privatizaci podnik Tatranské lanové dráhy. Lanovky v Tatrách potřebovaly naléhavě investice a státní železnice, kterým lanovky patřily, je nebyly schopna provést.

TMR dnes neprovozuje pouze skiareály, ale vlastní i luxusní hotely. Ve Vysokých Tatrách jsou to Grand Hotel Praha v Tatranské Lomnici a Grand ve Starém Smokovci. Provozuje také hotel FIS na Štrbském plese. V Nízkých Tatrách pak má Grand v Jasné a Tri studničky v Demänovské dolině. Hotel Srdiečko a Chalets Jasná de Luxe. Nemalou část výnosů generuje rozsáhlý akvapark Tatralandia nedaleko Liptovského Mikuláše.

Ve Špindlerově Mlýně se však do hotelnictví nežene. Není divu. Současná ubytovací kapacita ve městě je vzhledem ke kapacitě sjezdovek nadměrná. Rattaj však připouští, že nabídky chodí a společnost je zvažuje. Zatím se ale jeví jako pravděpodobné jen převzetí hotelu Palace, který propadl jako zástava J&T bance, která patří do skupiny J&T stejně jako TMR.

Na rozdíl od hotelů vidí TMR ve Špindlu příležitost pro rozvoj gastronomických služeb.

Ty rostou na Slovensku velmi prudce o neuvěřitelných téměř 70 procent meziročně. A je skutečností, že občerstvení na svahu patřilo mezi největší slabiny Špindlerova Mlýna.

Celkové výnosy slovenské společnosti zatím neauditované za fiskální rok 2013 končící v říjnu činily 60 milionů eur a EBITDA dosáhla 17,2 milionu. Celkové výnosy slovenské společnosti za devět měsíců letošního roku dosáhly 42,3 milionu eur a EBITDA se vyšplhala na 14,7 milionu. Výsledek za tři kvartály je tak na úrovni celého loňského roku. Firma předpokládá, že provozně skončí v zisku nad sedmnácti miliony eur. A přes pět let trvající masivní investice TMR v rozvoji pokračuje. Letos hodlá proinvestovat 45 milionů eur, tedy v přepočtu téměř jeden a čtvrt miliardy korun. l

Graf

Horská transakce

Melida (nájemce skiareálu Špindlerův Mlýn)

50 %

SMMR, Snowhill

50 % Tatry

Mountain Resorts

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít