Spekulanti z radnice

01. září 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
01. září 2014, 00:00

Vizovická likérka vede spor s radními o pozemky u domu herečky Slávky Budínové. Město požaduje dramaticky přemrštěnou cenu

Legendární dům U Bílé botky v Praze na Klárově dlouhou dobu chátrá. Nemovitost, o kterou se vedla složitá dědická přetahovaná, se nakonec pokouší zachránit vizovická společnost Rudolf Jelínek. Vybudování reprezentativního prodejního a návštěvnického centra po vzoru irských palíren však v cestě stojí spor likérky s pražskými radními o ceny souvisejících pozemků.

Cenový precedens Za zdevastovaný dům, který až do své smrti obývala herečka Slávka Budínová, už firma zaplatila 65 milionů korun. Aby byly vyřešeny všechny náležitosti, musí však ještě dojít ke směně a odkupu pozemků pod nemovitostí a v její těsné blízkosti. Rudolf Jelínek tak mění dva metry čtvereční za osm s pražským magistrátem a od Prahy 1 chce odkoupit 49 metrů pod terasou domu. Obě operace se však kvůli odporu radních na dlouhou dobu zasekly.

Dohoda o odkupu pozemku od Prahy 1 uvízla na tom, že městská část požaduje za víceméně nevyužitelný pozemek téměř čtyřikrát vyšší cenu než za ryze stavební parcely v okolí. Na druhé straně výměna pozemků s magistrátem je podle Pavla Dvořáčka, generálního ředitele vizovické společnosti, po třech letech konečně završena. „Je podepsána smlouva, z naší strany zaplaceno a podáno na katastr,“ potvrdil Dvořáček týdeníku Euro. Z výpisu z katastru nemovitostí lze dohledat, že zápis byl učiněn 21. srpna s platností od 26. června.

Jednání s magistrátem přitom nebyla jednoduchá. Osm metrů čtverečních, které se nacházejí pod budovou, má podle radních cenu 176 tisíc korun (tedy 22 tisíc korun za metr čtvereční), zatímco dva metry, po kterých vede chodník, ohodnotili na čtyři tisíce korun (čili 11krát méně).

„Nakonec jsme na to přistoupili, i když to logické není. Ale aspoň máme cenový precedens,“ vysvětluje Dvořáček.

Čtyřikrát víc, nebo nic Ještě komplikovanější je však snaha likérky o odkup zmiňovaných 49 metrů pod terasou domu. Městská část schválila cenu za metr čtvereční zhruba sto tisíc korun. „Představuje to téměř pět milionů, což nám nepřijde adekvátní,“ zlobí se Dvořáček.

Ovšem jak k tak dramatickému navýšení ceny došlo? Nejprve byl vypracován znalecký posudek na celkem zhruba 50 tisíc korun, pak další na půl milionu a nakonec ten současný, který ten původní převyšuje stonásobně. Zastupitelstvo Prahy 1 následně rozhodlo o tom, že by radnice pozemek prodala za bezmála 4,965 milionu korun. Rudolf Jelínek ale nabídl jen milion a půl. Proto se začalo jednat o pronájmu, ten by vizovickou likérku vyšel na 125 tisíc korun ročně. Ani tady však k dohodě nedošlo.

Situace je podle Prahy 1 patová. „Není tedy důvod, abychom za současné situace souhlasili s jinými majetkovými převody ve prospěch společnosti Rudolf Jelínek,“ uvedla mluvčí radnice Veronika Blažková.

Stanovení ceny za metr v hodnotě téměř sto tisíc velmi zarazí, především když se konfrontuje s cenovou mapou hlavního města.

Na nejbližší malostranské stavební parcele totiž metr čtvereční stojí kolem 25 tisíc korun.

A historicky nejvyšší kupní cena v okolí za metr dosáhla 37 tisíc. Tedy zjevný a markantní nesoulad, který nabízí otázky o možné snaze o spekulaci s pozemkem.

Původní odhad ceny pozemku (celkem za 52 tisíc korun) zpracoval znalec Jan Beneš v roce 2010. Stejný odborník přitom zpracovával i pozdější dva odhady.

„Na výrazný rozdíl v cenových hladinách by bylo nutné zeptat se jeho. Upozorňuji, že v posudku je uvedeno, že toto ocenění má platnost maximálně rok od data vyhotovení, případně do změny rozhodujících podmínek, za kterých bylo vypracováno,“ vysvětluje mluvčí Veronika Blažková. Podle ní šlo o odprodej pozemku pod domem určeným k bydlení, nyní jde prokazatelně o dům, kde bude převládat komerční charakter. Radnice tuto cenu neakceptovala. Sám znalec Jan Beneš se však k otázkám týdeníku Euro, proč je v posudcích posun v řádech milionů, do uzávěrky tohoto vydání nevyjádřil.

Řádná péče, nebo spekulace?

Podle starosty první městské části Oldřicha Lomeckého zastupitelé museli posudek respektovat, aby nebyli jako v poslední době další komunální kolegové obviněni z toho, že se o majetek nestarali s péčí řádného hospodáře. Připustil nicméně, že některé Benešovy posudky vyvolávaly pochybnosti.

„Panu Benešovi končí smlouva,“ zdůraznil Lomecký s tím, že se nové zastupitelstvo, které vzejde z podzimních voleb, určitě bude muset případem znovu zabývat. Zatím podle něj stále probíhá vyjednávání o možném pronájmu pozemku, který by stavební řízení později umožnil.

Není ovšem vůbec vyloučeno, že celý realitní případ může skončit až před soudem.

„Spor je možný, protože když nic jiného, společnost užívá pozemek městské části bez právního důvodu a brání se narovnání právních vztahů,“ hrozí radniční mluvčí Veronika Blažková. A potvrzuje slova Lomeckého: „Jsme přesvědčeni, že řada příkladů žalob na komunální politiky z poslední doby je tím nejzávažnějším důvodem, proč naši zastupitelé v žádném případě nejsou ochotni v tomto případě schválit jinou cenu než zhruba 4,9 milionu, uvedenou ve znaleckém posudku.“ Žádný pozemek podobného charakteru však radnice za tak vysokou cenu ještě nikdy neprodala. „Není jednoduché najít srovnatelný případ a srovnatelnou cenu, protože tento pozemek je jedinečný a výjimečný svou polohou a zastavěním,“ tvrdí mluvčí Blažková.

Likérka Rudolf Jelínek si proto raději počká na výsledek komunálních voleb. „Jsme sice venkovani, ale nejsme padlí na hlavu. Za tu cenu to nekoupíme. Praha 1 nikdy neprodala metr podobného pozemku za sto tisíc. Nejdražší, co jsme našli, bylo asi 56 tisíc za metr německé ambasádě,“ zareagoval Pavel Dvořáček. „Obávám se, že to vyřeší až nové zastupitelstvo po podzimních volbách.“

Není ovšem vyloučeno, že celý realitní případ může skončit až před soudem. 4,965 milionu korun je zatím poslední odhad ceny pozemku o rozloze 49 metrů čtverečních pod terasou domu U Bílé botky, tedy více než 101 tisíc korun za jeden metr čtvereční. Obvyklá cena srovnatelných pozemků v okolí se přitom pohybuje kolem 25 tisíc korun, historicky nejvyšší kupní cena dosáhla 37 tisíc za metr.

„Jsme sice venkovani, ale nejsme padlí na hlavu. Za tu cenu to nekoupíme,“ říká Pavel Dvořáček, generální ředitel likérky Rudolf Jelínek.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít