Spekulanti Na Příkopě 28

11. září 2017, 00:00 - David Tramba
11. září 2017, 00:00

Česká národní banka za necelé čtyři roky navýšila objem devizových rezerv trojnásobně. Tuto expanzi fakticky platí tuzemské banky

Stanovují základní úrokové sazby, ovlivňují míru inflace a někdy i kurz domácí měny. Takový je podle učebnic hlavní význam centrálních bank. V posledních letech však stále více působí i jako investoři na globálním trhu s akciemi a dluhopisy; jejich stamiliardy dolarů napomáhají často až přehnanému růstu cen na burzách.

Svým dílem k tomu přispívá i Česká národní banka (ČNB), která má podle posledních známých čísel zainvestováno do cenných papírů v zahraničí téměř 2,2 bilionu korun. V přepočtu se jedná téměř přesně o 100 miliard dolarů a to už je slušný balík peněz. S podobným objemem aktiv pracuje třeba belgický KBC Asset Management či vládou založené „fondy budoucnosti“ v Jižní Koreji a Austrálii.

Postup ČNB do vyšší ligy investorů je vedlejším efektem intervencí za účelem oslabit kurz koruny. Než intervence v listopadu roku 2013 odstartovaly, objem akcií a dluhopisů v držení centrální banky dosahoval pouhých 760 miliard korun. Dnes je tedy správce české měny na trojnásobné hodnotě. Týdeník Euro se pokusil zmapovat, co konkrétně ČNB vlastní a jaká rizika z toho vyplývají.

Dosahuje objem aktiv České národní banky nadměrných hodnot? Řada ekonomů i laiků prohlašovala intervence na měnovém trhu, jejichž objem prudce narostl v posledních měsících před opuštěním kurzového závazku, za vyhozené peníze.

Například hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler před půl rokem upozornil, že devizové rezervy již dosahují 55 procent výkonu české ekonomiky, což je po Švýcarsku nejvyšší poměr v Evropě.

Podle názoru profesora Jana Švejnara, předsedy Výkonného výboru CERGE-EI a ředitele think tanku IDEA, je množství devizových rezerv ještě v normě. „V samotné výšce nynějšího nárůstu bilance nevidím problém. ČNB má dostatečnou sílu, aby tuto větší bilanci zvládla. Pouze v případě velké krize a dalšího ohromného nárůstu bilance bychom se mohli začít obávat negativní reakce trhu,“ sdělil Švejnar.

Na straně aktiv České národní banky drží prvenství dluhopisy, v akciích má banka inestovanou asi jen desetinu svého majetku. Vedle téměř povinných investic ve Spojených státech a zemích eurozóny překvapí jejich vysoký objem v Kanadě a Austrálii. Ke konci loňského roku banka držela kanadské dluhopisy za 208 miliard korun a australské za 110 miliard.

Naopak v akciovém portfoliu hrají prim akcie kotované v zemích eurozóny, na celkovém objemu 190 miliard korun měly dvoutřetinový podíl. Až s velkým odstupem následovaly americké, kanadské a australské akcie. Za zmínku stojí i fakt, že se banka loni vyhýbala investicím do britských a japonských dluhopisů a příliš nesázela ani na tamní akcie.

Jaké akcie si tedy banka vybírá? „Akcie jsou spravovány externími manažery formou pasivní investiční strategie tak, aby držené portfolio co nejtěsněji kopírovalo daný index. Konkrétně se jedná o evropský MSCI Euro, americký S&P 500, kanadský S&P TSX a další akciové indexy vyspělých ekonomik,“ odpověděla mluvčí banky Denisa Všetíčková.

ČNB na domácím trhu vlastní pouze budovy a další provozní majetek. Svá eura, dolary či jiné cizí měny umisťuje na zahraničních trzích.

V aktivech tedy dominují evropské a severoamerické dluhopisy, značné jsou též vklady v evropských bankách s vysokým podílem těch švýcarských. Na straně pasiv mají více než tříčtvrtinový podíl závazky vůči českým bankám (včetně poboček bank zahraničních) a také vydané bankovky a mince; podíl ostatních položek je v podstatě zanedbatelný.

Profesor na pražské Vysoké škole ekonomické Zbyněk Revenda upozorňuje, že nárůst devizových rezerv byl v posledních čtyřech letech na opačné straně bilance doprovázen hlavně růstem závazků ČNB vůči domácím bankám. „Pohledávky za bankami vykazují často nulové hodnoty.

V tomto smyslu je Česká národní banka k bankám v dlužnickém postavení,“ dodává k tomu Revenda.

Český bankovní sektor je tedy podle Zbyňka Revendy ve zcela jiné pozici než západoevropské a severoamerické banky; zejména ty problémové se staly závislými na úvěrech od centrálních bank.

Aktiva v cizí měně, pasiva z velké části v korunách, nepřipomíná vám to něco? Ano, Česká národní banka vykazuje tučné zisky, když koruna slábne. Jakmile začne posilovat, stahuje to centrální banku do ztráty.

První scénář nastal v loňském roce, kdy ČNB vykázala zisk 46,5 miliardy korun.

Více než 17 miliard korun vydělala na růstu akciových trhů a vyplacených dividendách.

Zásadní vliv měla euforie na amerických burzách po zvolení prezidenta Donalda Trumpa. Největší příspěvek k tvorbě zisku – konkrétně 22,9 miliardy korun – však přineslo oslabení kurzu koruny k některým světovým měnám, hlavně k americkému a kanadskému dolaru.

Opačný scénář nastal v letošním roce, kdy banka k 20. srpnu vykázala účetní ztrátu 162 miliard korun. Hlavní důvod je zřejmý – centrální bankéři přestali v dubnu usměrňovat kurz koruny a ten rychle posílil z 27 na 26 korun za euro. Ještě výrazněji posiluje koruna vůči americkému dolaru. Ten oslabuje vůči euru i dalším měnám souběžně s tím, jak finanční trhy opouští původní nadšení z Trumpova nástupu.

Česká národní banka je terčem kritiky nejen kvůli umělému oslabování koruny, ale také kvůli svému přístupu ke zlatu. Objem zlatých rezerv dlouhodobě snižuje. Například jen v loňském roce je redukovala o 284 kilogramů, jež padly na ražbu zlatých mincí určených k prodeji. Ke konci loňského roku už banka držela méně než deset tun tohoto vzácného kovu.

V mezinárodním srovnání to není mnoho. Třeba počtem obyvatel a výkonem ekonomiky srovnatelné Portugalsko má v rezervách 382,5 tuny zlata, sousední Rakousko 280 tun. Také některé země z řad nových členů Evropské unie nažloutlému kovu věří; třeba Poláci a Rumuni drží přes sto tun zlata.

Mezi odbornou veřejností má centrální banka ve své skepsi ke zlatu vysokou podporu. Například Jan Švejnar upozorňuje na nejistou hodnotu zlata, kterou určují hlavně spekulativní nákupy. Zbyněk Revenda dodává, že zlato příliš nevynáší a v dlouhodobém horizontu v míře zhodnocení prohrává s akciemi i dluhopisy.

Letošní ztráta ČNB se může do konce roku ještě výrazně prohloubit – nejen v případě dalšího posílení koruny. Analytici předpovídají, že americký Fed i Evropská centrální banka letos začnou s navyšováním úrokových sazeb. V takovém případě propadnou ceny dluhopisů i akcií.

Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl již na jaře uklidňoval veřejnost, že ztráta v hospodaření banky nebude mít žádný dopad do peněženek Čechů.

Zisk ani ztráta centrální banky se v Česku nevypořádává ze státního rozpočtu, nevzniká tedy povinnost daňových poplatníků tuto ztrátu hradit. Ani stomiliardová ztráta v účetnictví ČNB proto nikoho příliš netrápí.

Do čeho centrální banka investuje

Stav k 31. 12. 2016 (v mld. Kč)

Dluhopisy 1325

Úvěry a vklady v zahraničí 653

Akcie 190

Pohledávky vůči MMF 90

Ostatní aktiva 10

Celkem 2268

ZDROJ: ČNB

Kde jsou umístěna aktiva ČNB

stav k 31. 12. 2016 (v mld. Kč)

Německo 665

USA 459

Francie 268

Kanada 220

Nizozemsko 182

Švýcarsko 117

Austrálie 101

Skandinávské země 76

Japonsko 46

Česko * 6

Ostatní země 128

Celkem 2268

* JEDNÁ SE HLAVNĚ O BUDOVY A BĚŽNÝ PROVOZNÍ MAJETEK

ZDROJ: ČNB

Graf

Rychle kynoucí bilance Devizové intervence během čtyř let způsobily více než trojnásobný nárůst aktiv ČNB (v mld. Kč)

ZDROJ: ČNB

O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče