Speciál z babského ucha

28. srpna 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
28. srpna 2017, 00:00

Ochucená piva byla v kurzu před pěti lety. V Praze U Dobřenských ideu osvěžili. Žádné extrakty, ale silné byliny

Sládek Adam Roudnický pracuje v jednom z nejmenších pivovarů, který v Česku existuje. Veškeré technologie se musely vejít na čtrnáct metrů čtverečních. Historické sklepy pražského Starého Města prostě nejsou velké. Ovšem díky tomu, že se sem pivovar s restaurací podařilo vklínit, nabízí se návštěvníkům jedinečný zážitek posezení pod úrovní pražského chodníku.

„Měsíčně tady uvařím 1600 až dva tisíce litrů piva,“ počítá mladý sládek. V porovnání s jinými pivovary je to málo. Jenže podnik U Dobřenských se nikam honit nemusí. „Idea je, aby se naše pivo prodávalo jen přímo v naší restauraci,“ pokračuje Roudnický.

Kdo proto chce ochutnat speciály od Dobřenských, musí přímo k nim. Ve výčepu je prodávají i v lahvích.

Součástí zdejší filozofie je i to, aby piva byla hned od začátku výroby v létě 2015 něčím výjimečná. „Pořád vymýšlíme nové speciály,“ popisuje Roudnický. Zdejší obchodní značkou jsou svrchně kvašená piva dochucovaná bylinami. A tak je třeba k dostání slabší letní pampeliškové nebo osvěžující lemongrass.

Vedlejším efektem experimentů je vyšší cena prodávaného piva. I když návštěvníka napadne, že ji zvyšuje především turistická lokalita, Adam Roudnický má jiné vysvětlení. „Cenu našeho piva dělají suroviny. Třeba kotvičník, který používáme, pochází z českého samosběru,“ přibližuje.

Dalším faktorem jsou kvasnice. V běžných pivovarech sládek použije jedny na několik várek, U Dobřenských je likvidují hned po prvním použití. Adam Roudnický totiž nikdy nevaří dvě stejná piva za sebou a kvasnice použité pro kotvičníkový ejl by zkazily chuť jiného speciálu.

Nepatřím mezi velké příznivce extrémně tmavých piv, ovšem tady jsem udělal výjimku.

A začít se čtrnáctistupňovým stoutem Salvia (0,4 litru za 65 korun) se ukázalo jako správné. Speciál postavený na chuti babského ucha voní svěže po sladu a bylině. V chuti rezonuje razantní kyselost a šalvějové závany. Uhelně černý stout není nijak těžký a naopak velmi dobře pitelný. Kyselost po něm zůstává dlouho.

To Tribulus Ale s kotvičníkem (0,4 litru za 72 korun) přichází s naprosto jiným zážitkem. Vůni po citrusech dělají exotické chmele, chuť nejdřív okupuje extrémní hořkost. Mezi ní se pak projevuje odér kotvičníku – ze začátku nasládlý, během chvíle přecházející do mdlosti. Tenhle speciál není na celý večer. Jedna sklenice bohatě stačí.

K návštěvě podniku U Dobřenských je dobré přistupovat jako k zážitkovému ochutnávání. Nejde o tradiční restaurační minipivovar, ale místo pro občasný výlet do jiných dimenzí.

Pivovar U Dobřenských U Dobřenských 268/3, Praha 1 SLÁDEK: Adam Roudnický NABÍDKA: ochucená svrchně kvašená piva PRODEJ PIVA: ve skleněných a PET lahvích ve výčepu CO DOPORUČUJEME: extrémně hořký Tribulus Ale s kotvičníkem OTEVŘENO: 14.00 až 24.00 hodin

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Na co si Češi nejčastěji půjčují?
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Auta
Video smrtelné nehody autonomního vozu dokazuje naprosté…
LSEV je čínské auto vyrobené na 3D tiskárně. Prodávat se začne za rok
Škoda představí do konce roku 2020 pět elektrifikovaných modelů
Pět zajímavých a dostupných ojetin, které už nebudou ztrácet na ceně
Galerie: 12 nejlevnějších aut na českém trhu, která jedou přes 250 km/h
Technologie
Grafika k nerozeznání od reality se blíží. Unreal Engine vykouzlil krásnou Siren a digitálního Serkise
Policie zveřejnila video ze smrtelné nehody samořiditelného Uberu. Kdo udělal chybu?
Škoda představí do konce roku 2020 pět elektroaut
Google vás šmíruje. Prohlížeč Vivaldi proto změnil výchozí vyhledávač
Zprávy o GeForce Partner Program měly pravdu, už dopadá na produkty. Někdy legračně
Hry pro příležitostné hráče