Špatný den Ivana Langera

19. října 2015, 00:00 - Jan Hrbáček
19. října 2015, 00:00

Šéf protikorupční policie Šlachta se s exministrem vnitra před zásahem několikrát setkal

Robert Šlachta a Ivan Langer k sobě měli blízko. Šlachta se šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) stal právě díky tehdejšímu ministru vnitra Ivanu Langerovi. Navíc krátce po nástupu obdržel titul Policista roku, vysoké finanční odměny a při odchodu ministra v roce 2009 i hodinky s osobním věnováním. Šlachta Langera poté navštěvoval po odchodu z politiky. Lidsky si rozuměli a řešili i věci profesního charakteru.

MIKROFON V RESTAURACI

Vše mělo začít na jaře roku 2013 prověřováním firmy, která provozuje solární elektrárnu nedaleko Přerova. Detektivové dostali informaci, že za firmou může stát olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, a nabízela se i možnost, že spolumajitelem je i jeho přítel a obchodní partner Ivan Langer.

Případ se potom rozrostl o styky Kyselého a Langera s vysokými policejními důstojníky. Už v době, kdy začalo prověřování, získal Langer informace, že se něco děje. Tehdy tomu nepřikládal velký důraz. „Kvůli těmto informacím se s Šlachtou několikrát sešel,“ sdělil týdeníku Euro dobře informovaný zdroj z policie, který si nepřál být jmenován. A měl vyslechnout zprávu, že o něj nejde.

Detektivové v rámci operace zachytili několik podezřelých stavebních a obchodních případů z Olomoucka a podrobně sledovali kontakty Kyselého s policisty. Použili i odposlechy. A zajímali se i o Langerův vstup do Kyselého společnosti IES Moravia Real.

Případ začal vyšetřovat ostravský ÚOOZ, jenže kvůli potížím s úniky informací ho převzali policisté z Teplic. K zásahu se podle zdrojů týdeníku Euro začalo schylovat na konci léta, když šéf ostravského ÚOOZ Jiří Komárek přivedl na olomoucké státní zastupitelství příslušníka Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), který kontakty skupiny kolem Kyselého, potažmo Langera, s policisty podrobně popsal.

Detektivové ÚOOZ provedli v rámci akce Vidkun minulé úterý řadu domovních prohlídek.

Celý případ dostává celostátní rozměr hlavně účinkováním Ivana Langera.

Aktéři schůzek se o Langerovi zmiňují, co všechno se díky němu podařilo zařídit.

„Z příkazu k domovní prohlídce jsem nezjistil, z čeho by mohl být podezřelý. Důvody zadržení nám nebyly sděleny a po výslechu byl propuštěn,“ uvedl k tomu Langerův advokát Tomáš Sokol.

Z povolení k prohlídkám také nevyplývá, jaké trestné činnosti by se měl Langer dopustit a zda v odposleších figuruje osobně.

„Z propuštění lze doložit, že zmíněné podezření bylo vyvráceno nebo zásadně zeslabeno,“ dodal Sokol. O Langerově roli nechce obšírněji hovořit ani žalobce Ištvan. „Konkrétní osoby nekomentujeme,“ řekl.

POLICEJNÍ PRŮŠVIH

Nakonec policisté minulý čtvrtek obvinili čtyři lidi, z toho dva policejní důstojníky. Na svobodě policie stíhá olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD, který zatím neodstoupí, i když ho k tomu vyzval šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka. Kromě něho byli obviněni náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj a podnikatel Ivan Kyselý. Kadlec, Petrůj a Kyselý skončili ve vazbě. Všem hrozí až deset let vězení.

Podle neoficiálních zjištění se měl šéf ÚOOZ Robert Šlachta s Ivanem Langerem sejít naposledy letos v létě. Poslední měsíc začal být podle svých blízkých Langer nervózní.

Šlachta pro zásah zvolil pro Langera velmi citlivý den. Chystal se v Praze vyslechnout očekávaný rozsudek soudu, podle kterého se mu musí vydavatelství Mafra omluvit za zařazení do kategorie lidí, kteří byli v kontaktu se zavražděným mafiánským bossem Františkem Mrázkem. „Dnes to možná skončí, možná také ne. Možná dobře, možná také ne. Co je skončí?

Co je dobře?“ kladl si na svém facebookovém profilu otázky směrem k soudu. Tak turbulentní vývoj onoho dne Langer určitě nečekal.

Nakonec policisté obvinili čtyři lidi, z toho dva policejní důstojníky. Na svobodě policie stíhá olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD.

O autorovi| hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít