Spasitelé, kverulanti, piráti

20. října 2014, 00:00 - Petr Weikert
20. října 2014, 00:00

Komunální volby přinesly tři fenomény: další expanzi ANO, přeměnu aktivistů v radní a návraty odepsaných politických veličin

Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše pokračuje v obsazování pozic. Po sněmovně a europarlamentu obsadilo i velké radnice a tlačilo se také do Senátu. ANO se téměř jistě bude podílet na vedení Prahy a Brna, o koalici jedná v Ostravě nebo Plzni. Úspěch ANO je v řadě případů odpovědí na předchozí městské vlády velkých koalic ČSSD a ODS či chování regionálních kmotrů ODS. Týdeník Euro se v tématu tohoto čísla zaměřil na několik fenoménů příznačných pro tyto komunální volby.

Možná nejdůležitější zprávou uplynulých voleb je rozkol v pražské TOP 09. Alarmující je pro donedávna vládní partaj proto, že pokud ztratí Prahu, ztratí v podstatě všechno. Pražští voliči totiž byli nejsilnější a nejdůležitější silou strany ve sněmovních volbách. Že to v pražské „topce“ vřelo už dlouho, ukazuje způsob, jakým se strana začala rozpadat.

Stačila jedna fotografická koláž deníku Blesk z oslavy narozenin vlivného politického stratéga a podnikatele Tomáše Hrdličky a odstoupili dva čelní muži – předseda pražské buňky Jiří Vávra a stranický kandidát na primátora Tomáš Hudeček.

Druhým fenoménem voleb se stal úspěch občanských aktivistů. Pokud nespokojení voliči nedávali hlasy hnutí ANO, upnuli se k těm, kteří bojovali proti hazardu, proti nákupním centrům či developerům. Brno má svého bojovníka proti hazardu Matěje Hollana, jehož původně recesistické sdružení Žít Brno teď povládne spolu s ANO, lidovci a zelenými. V Praze 7 zase učitel a aktivista Jan Čižinský strhl obyvatele svým bojem proti stavbě drahé radnice a obřího nákupního centra.

Kromě toho, že do radnic silně vstoupilo hnutí ANO, historicky poprvé v Praze uspěli Piráti. O jejich hlasy je v rodící se křehké koalici velký zájem. Jenže kdo vlastně ti Piráti jsou a s čím může koalice počítat?

Kdysi modrá hradba ODS už dříve vyklidila pozice v Senátu, v krajích, posléze ve vládě a po stávajících volbách i ve velkých městech. Skončila jedna velká éra. A jiná, staronová, zjevně začíná – pod hlavičkou nových hnutí a partají se totiž na komunální výsluní vracejí některé prověřené kádry ODS. Třeba takový Milan Volf v Kladně. l

O autorovi| Petr Weikert • weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít