Španělská jednička koupí britskou pětku - Euro.cz

Přihlášení

Španělská jednička koupí britskou pětku

, István Lékó,
Španělská jednička koupí britskou pětku
Zdroj: Euro.cz

Iberdrola a Scottish Power

Španělská energetická firma Iberdrola se minulý týden dohodla na převzetí britské Scottish Power za 11,6 miliardy liber (asi 480 miliard korun). Transakcí vznikne třetí největší evropská energetická společnost po francouzské EdF a německé E.ON. Španělé chtějí odkoupit akcie páté největší britské energetiky dílem v hotovosti a zčásti vlastními akciemi v poměru 777 pencí za kus. Iberdrola předpokládá, že fúze přinese roční úsporu nákladů 130 milionů eur.
Iberdrola by si převzetím pomohla zajistit do budoucna nezávislost. Nyní prodává elektřinu a plyn ve 28 zemích světa a loni měla tržby 11,74 miliardy eur. Zástupci firmy odhadli, že zisk spojené skupiny se bude zvyšovat z loňských 2,1 miliardy eur do roku 2009 v průměru o čtrnáct procent ročně. „Nová skupina si zajistí výhodnou pozici na budoucím evropském trhu energií. Bude využívat silné růstové platformy ve Španělsku, Británii, kontinentální Evropě, Severní Americe i na globálním trhu, zejména v oblasti obnovitelné energie, kde bude světovým lídrem,“ uvedl šéf Iberdroly Ignacio Galan.
Scottish Power dodává energii více než 5,2 milionu domácnostem v Británii a operuje i v USA a západní Kanadě. V březnu firma prodala svou americkou divizi PacifiCorp investiční společnosti Berkshire Hathaway miliardáře
Warrena Buffetta za 5,1 miliardy dolarů.

Diskuze