Spalování ropných lagun - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Spalování ropných lagun

, Pavel Matocha,
Spalování ropných lagun
Zdroj: Euro.cz

Elektrárna Dětmarovice

Elektrárna Dětmarovice ze skupiny ČEZ se chce podílet na vyčištění ropných lagun, které nedaleko ostravského sídliště Fifejdy skrývají statisíce tun kontaminované zeminy. Černouhelná elektrárna nyní prověřuje, zda její technologie umožňují tyto látky spalovat. Mimořádnou státní zakázku na vyčištění lagun za zhruba tři miliardy korun získalo před dvěma lety sdružení Čistá Ostrava, ve kterém se spojily společnosti Geosan Group, ŽS Brno a Aquatest.
V polovině listopadu, po zhruba roční přípravě, uskutečnila dětmarovická elektrárna první testy. „Jejich výsledky určí, zda dojde k eventuálnímu spalování ekologicky zatěžujícího materiálu z lagun Ostrava v Elektrárně Dětmarovice,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová. Případné spalování tohoto materiálu by podle ní trvalo několik let a celkové nutné investice by dosáhly řádově desítek milionů korun.
Ostravské laguny, jedna z nejpostiženějších oblastí v ČR, jsou produktem odpadů z rafinerie, která byla v provozu po celé minulé století. V devadesátých letech spoléhala vláda na zásahy soukromých majitelů. Chemičku Ostramo proto prodala podnikateli Vítězslavu Vlčkovi, jenže jeho firma zkrachovala. Při povodních v roce 1997 vyteklo z areálu do Černého potoka dokonce několik tisíc tun olejů. Stát nakonec laguny vykoupil za symbolickou korunu zpět, o zamořené území se od té doby stará státní podnik Diamo.
V areálu bývalé společnosti Ostramo je třeba odtěžit 200 000 tun ropných kalů, vyčistit 600 000 tun znečištěné zeminy a podzemní vodu. Firmy chtějí některé odpady recyklovat. Získaný olej se bude například využívat jako kapalné palivo, z tuhých zbytků ropných kalů vznikne alternativní palivo podobné uhlí nebo uhelnému prachu.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman při říjnové návštěvě Ostravy řekl, že likvidaci ropných lagun hrozí velké zpoždění, protože se za dva roky od podpisu smlouvy na likvidaci nebezpečného odpadu téměř nic neudělalo. Hlavní část území má být přitom vyčištěna již v roce 2010. Podle sdružení Čistá Ostrava je zpoždění způsobeno liknavostí státních úředníků.