SOUTĚŽ ZAČÍNÁ - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

SOUTĚŽ ZAČÍNÁ

, Jiří Pšenička,
SOUTĚŽ ZAČÍNÁ
Zdroj: Euro.cz

UMTS

PRAHA – Mašinerie prodeje čtyř licencí na nový mobilní systém UMTS se naplno rozjíždí. Podmínky výběrového řízení, na jehož základě budou licence uděleny, měl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyhlásit v pátek 29. června odpoledne (po uzávěrce tohoto čísla). Již dříve zveřejněné záměry, na nichž se pravděpodobně nic nezmění, počítají s tím, že v prvním stupni ten–dru budou přednostně nabídnuty tři licence nynějším třem mobilním operátorům systému GSM (Eurotel, RadioMobil, Český Mobil). Ve druhém stupni bude volně dražena čtvrtá licence, případně i všechny další, pokud o ně operátoři neprojeví zájem v úvodním kole.

Licence by měly být uděleny nejpozději do konce září a vláda usiluje, aby prodej vynesl minimálně dvacet miliard korun, což téměř celá telekomunikační veřejnost považuje za nereálné.

S přípravou výběrového řízení pomáhá Českému telekomunikačnímu úřadu konsorcium pod vedením společnosti Central Europe Trust. Ta se spojila s nizozemskou firmou OX Auction Experts, specialistou na aukce, a advokátní kanceláří Allen & Overy. Jak týdeník EURO zjistil, hrozilo nebezpečí, že výběr poradce bude zpochybněn a tendr na UMTS se tak zpozdí. Druhá poradenská firma v pořadí, advokátní kancelář Linklaters, měla totiž zvažovat protest, nakonec si to ale rozmyslela. „Poté co nám bylo doručeno rozhodnutí ČTÚ ve věci výběru poradce a poté co jsme na ČTÚ nahlédli do odůvodnění rozhodnutí, jsme zvažovali možnost podat proti rozhodnutí v zákonné lhůtě námitky, připouští Jana Böhmová z pražské kanceláře Linklaters. Jak ale dodává, jelikož kancelář neměla žádné podklady, které by podání námitek odůvodňovaly, nepovažovala za vhodné ohrozit časový harmonogram mobilního tendru.

Není známo, co by konkurenci mohlo na výběru poradce vadit. Možná že to bylo jméno Jana Lembase, který je veden jako vedoucí pražské organizační složky Central Europe Trust. Současně je totiž v obchodním rejstříku označen za předsedu představenstva telekomunikační firmy BroadNet Czech, která loni od Českého telekomunikačního úřadu získala jednu ze tří licencí na vybudování fixní bezdrátové sítě FWA. Měřeno přísným okem by tato skutečnost mohla být považována za určitý střet zájmů.