Soumrak firemních rýpalů

27. ledna 2014, 00:00 - Marcela Alföldi Šperkerová
27. ledna 2014, 00:00

V dozorčích radách akciovek už nemusejí sedět zaměstnanci. Jen část firem zaměstnanecký dozor zachová a odbory už žádají novelu zákona

Od ledna skončila akcionářům jedna povinnost, kterou někteří mohli považovat za otravnou: v dozorčích radách jejich společností již nemusejí figurovat členové z řad zaměstnanců. „Napříště volí členy pouze valná hromada, namísto dosavadní úpravy, kdy dvě třetiny volila valná hromada a jednu třetinu zaměstnanci, měla-li společnost více než 50 zaměstnanců,“ upřesňuje advokát Michal Müller. Firmy se nicméně mohou dobrovolně ve stanovách zavázat, že i nadále bude místo v radě rezervováno zaměstnancům. Nová úprava není po chuti všem. Odbory hodlají iniciovat návrat do stavu, který platil do konce loňského roku. „Budeme usilovat v jednáních s ministerstvem spravedlnosti, aby povinnou volbu části dozorčí rady zaměstnanci ponechali, stejně jako je to standardní i v dalších zemích,“ uvedl předseda legislativní rady ČMKOS Vít Samek.

Okamžitý vyhazov nepřípustný Naprostá většina společností, které oslovil týdeník Euro, uvádí, že dosavadní mandáty členů dozorčích radách ponechá beze změn (viz Anketa). Přesto je jasné, že zdaleka ne všichni smýšlejí stejně.

„Ve firmách nevládne jednotný názor. Některým zástupci zaměstnanců v dozorčí radě nevadí, a dokonce je vnímají jako záruku sociálního smíru. Některým firmám zastoupení vadí. Obecně by všichni nejraději viděli, aby zastoupení bylo dobrovolné,“ popisuje ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy Jitka Hejduková.

Nicméně zákon o obchodních korporacích (ZOK) rozhodně nic nezakazuje. U odborné veřejnosti převládá názor, že účast zaměstnanců v dozorčí radě je možná i v budoucnu. „Konečný výklad dají ale až soudy v horizontu pěti let. Bude tudíž záležet na přístupu a rozhodnutí akcionářů společností, zda budou chtít zrušit (omezit), či ponechat (rozšířit) práva zaměstnanců na zástupce v dozorčí radě vyjádřená ve stanovách s rizikem následné neplatnosti,“ míní legislativní specialisté ze Svazu průmyslu.

Vyskytly se rovněž názory, že funkce členů dozorčích rad dříve zvolených zaměstnanci automaticky končí dnem účinnosti nového zákona, tedy 1. ledna 2014.

„Tyto názory ale považuji za nedostatečně podložené a za nesprávné,“ uvedl Daniel Weinhold, partner advokátní kanceláře Weinhold Legal. „Pokud byli takoví členové do funkce instalováni způsobem, který zákon v době jejich ustanovení předpokládal, a nový zákon pokračování jejich funkce nezakazuje (pouze už nezná dřívější způsob jejich ustanovování), nedochází podle mého soudu k zániku jejich funkce účinností nové právní úpravy,“ doplnil advokát. S tím souhlasí i právník odborů Samek.

Podle něj zákon jasně uvádí v přechodných ustanoveních, že funkční období těchto členů má doběhnout jako za starých pořádků.

Pokud tedy chce někdo vyštípat nepohodlného rýpala z dozorčího orgánu, měl by raději vyčkat, až mu mandát vyprší, nechce-li mít oplétačky.

Nejasné paragrafy Jiní, například představitelé České spořitelny, si zase nejsou jisti, zda nové normy institut povinného členství za zaměstnance ruší. „To není podle našeho názoru jednoznačně stanoveno. Nyní tuto záležitost analyzujeme a hledáme možné způsoby řešení,“ uvedla mluvčí banky Klára Pačesová.

Navazující paragrafy ZOK totiž přinášejí zmatek. Přestože napříště má podle dikce normy členy dozorčí rady volit pouze valná hromada, v paragrafu 421 se zničehonic objevuje zmínka o radních, již nejsou tímto orgánem voleni (viz Zmatený zákon).

„Jde o jedno z nepovedených míst nového zákona o obchodních korporacích, protože se objevily značné spory o to, zda formulace tohoto ustanovení umožňuje, aby si společnosti,dobrovolně‘ zvolily ve stanovách takovou úpravu, kdy část dozorčí rady není volena valnou hromadou, ale někým jiným (např. zaměstnanci), nebo naopak, zda volba členů dozorčí rady jinak než valnou hromadou je vyhrazena jen pro ty případy, kdy to výslovně stanoví například zákon o přeměnách,“ kritizuje Daniel Weinhold.

Odbory přitom soudí, že účast zaměstnanců v kontrolním orgánu akciové společnosti je přínosná, a hodlají se zasadit o její povinné znovuzavedení. Zástupci zaměstnanců v dozorčím orgánu podle jejich názoru posilují princip sociálního partnerství v podniku. „Díky tomu mohou akcionáři či šéfové společností podřízeným sdělit, co potřebují, nebo se od nich leccos naopak dozvědět,“ vysvětluje Vít Samek. Podle něj firmy, které změny nevnucují pouze silově a jednostranně shora, ale vyjednají je na více úrovních, fungují daleko efektivněji.

Odbory prý již během koaličního vyjednávání o nové vládě avizovaly, že budou navrhovat novelu uvedeného ustanovení. „Zástupci koaličních stran se vůči tomu netvářili nepřátelsky. Nová ministryně spravedlnosti Helena Válková již uvedla, že počítá s rozsáhlou novelizací občanského zákoníku, tak by neměl být problém zahrnout do toho i ZOK,“ doufá Samek.

Podporu odborům přislíbil i Svaz průmyslu a dopravy, „pokud se ukáže, že legislativní řešení povinného zastoupení zástupců zaměstnanců je nezbytné a obecně akceptovatelné, a bude se rýsovat shoda na oboustranně přijatelném návrhu“. Nejprve chce ale přístup, respektive chování akcionářů monitorovat. „Jistě se jedná o jeden z významných podnětů případné novelizace zákona o obchodních korporacích, kterým se budu zabývat, nicméně v rámci k tomu vyvolané odborné debaty bude nutné vyjasnit ještě několik otázek,“ zdůrazňuje budoucí ministryně Válková. Chce nejprve například prověřit, zda lze v souladu s Listinou základních práv a svobod omezit vlastnické právo akcionářů ve prospěch veřejného zájmu, v tomto případě reprezentovaného ochranou zaměstnanců.

Možná ovšem změna zákona ani nebude nutná. Například energetický gigant ČEZ chce původní praxi zachovat. „I když,de facto‘ tento institut ZOK ruší, my jej ponecháme v platnosti. V souladu se zákonem budou zástupci zaměstnanců voleni valnou hromadou, a to z řad kandidátů zvolených předtím zaměstnanci naší společnosti,“ vysvětlil mluvčí podniku Ladislav Kříž.

Zmatený zákon

Citace ze zákona o obchodních korporacích platného od 1. 1. 2014 • § 421 odst. 2 písm. f): Do působnosti valné hromady náleží volba a odvolání členů dozorčí nebo správní rady a jiných orgánů určených stanovami, s výjimkou členů dozorčí rady, které nevolí valná hromada. • § 448 ods. 1 a 2: Neurčí-li stanovy jinak, má dozorčí rada 3 členy. Členy dozorčí rady volí a odvolává valná hromada.

Anketa

Budete požadovat, aby členové dozorčí rady nominovaní za zaměstnance funkci opustili? Pokud ano, jakou formou?

Radek Joklík, České dráhy České dráhy žádné změny v tomto směru nepřipravují.

Tomáš Kofroň, Raiffeisenbank Ne, zástupcům zaměstnanců v dozorčí radě nebudeme kvůli změnám v občanském zákoníku nijak ukončovat jejich běžící funkční období.

Martina Slavíková, skupina ČSOB Nový občanský zákoník už neukládá povinnost mít v dozorčí radě zástupce zaměstnanců. To reflektují i nové stanovy ČSOB. Mandáty aktuálních členů dozorčí rady za zaměstnance nadále pokračují.

Marek Síbrt, OKD Ne. Stávajícím členům dozorčí rady voleným zaměstnanci skončí členství v dozorčí radě uplynutím jejich funkčního období, na které byli zvoleni. Jejich členství nezaniká a trvá i po 1. lednu 2014. Zástupce zaměstnanců tak bude v dozorčí radě OKD působit i nadále.

Klára Pačesová, Česká spořitelna Ne, takto to určitě vykládat nelze. Stávající členové dozorčí rady byli řádně zvoleni a jejich mandát s novou právní úpravou nezaniká.

Ladislav Kříž, ČEZ Řádně zvolení členové dozorčí rady (zvolení za zaměstnance) zůstanou ve funkci po celou dobu svého funkčního období, na které byli zvoleni.

Hany Farghali, Telefónica Czech Republic Představenstvo společnosti Telefónica Czech Republic v současné době analyzuje text platných stanov z hlediska jejich souladu se zákonem o obchodních korporacích, aby mohlo předložit valné hromadě návrh na jejich změnu, který by vyhověl nové právní úpravě. Rozhodující slovo budou mít samozřejmě akcionáři, kteří zvolí členy dozorčí rady.

Odbory hodlají iniciovat návrat do stavu, který platil do konce loňského roku.

O autorovi| Marcela Alföldi Šperkerová, alfoldi@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít