Soud s Babišem bude asi bez svědka, který mluví o falšování spisů

16. prosince 2013, 00:00 - (pto)
16. prosince 2013, 00:00

Kauza agent Bureš Na lednové jednání bratislavského soudu o žalobě Andreje Babiše (na snímku) na Ústav paměti národa (ÚPN) byli předvolání tři svědci. Týdeníku Euro to řekl mluvčí soudu Pavol Adamčiak. Jména obeslaných soud odmítl zveřejnit. Podle zjištění mezi nimi není bývalý důstojník Státní bezpečnosti Andrej Kuľha, který zpochybnil hodnověrnost záznamů o Babišově spolupráci s komunistickou tajnou policií.

„Nebyl jsem osloven,“ odpověděl Kuľha na dotaz, zda byl požádán o svědectví. V listopadu přitom potvrdil, že svoje tvrzení o falšování záznamů, jež podle něj prováděli jeho bývalí kolegové v ekonomické kontrarozvědce, případně zopakuje i před soudem (viz Euro 48, 49/2013).

Kuľhovo svědectví by mohlo pomoci Babišovi, který usiluje o vymazání svého jména ze seznamu agentů StB. Týdeník Euro už před dvěma týdny oslovil Babišova právníka Vojtecha Agnera s dotazem, zda Kuľhu nechá předvolat. Agner se však přes původní vstřícnost odmítl k dotazům vyjádřit, a to navzdory telefonickým urgencím.

Kuľha byl jedním z příslušníků StB, kteří měli nynějšího majitele Agrofertu a šéfa ANO na starosti. Policista však přebral Babišův svazek až v době, kdy byl jeho údajný agent už druhým rokem služebně v Maroku. Není prokázáno, že by Kuľha tehdy proti vedení Babiše v evidenci agentů protestoval. Vyjádření o manipulaci se svazky v StB navíc odmítl jeho bývalý nadřízený z konce osmdesátých let, stejně jako historici, kteří se specializují na fungování StB. Připomeňme také, že Kuľha se dostal před sametovou revolucí do konfliktu se šéfy v kontrarozvědce a jen těsně unikl vyhazovu.

Jednání před Okresním soudem Bratislava I se uskuteční 30. ledna. Z dosavadního vývoje případu vyplývá, že by měli vypovídat někdejší Babišovi spolupracovníci z podniku zahraničního obchodu Petrimex. Ti byli předvoláni z podnětu žalující strany už na říjnové jednání, žádný z nich se však k soudu nedostavil. Vyhlídky na jejich svědectví po Novém roce jsou znovu slabé. Bývalý generální ředitel Petrimexu Anton Rakický pobývá dlouhodobě ve Spojených státech. V zahraničí žije také další svědek, někdejší právník a předseda základní organizace komunistické strany v Petrimexu Ladislav Dianiška. Zda přicestuje ze Švýcarska, kde pracuje pro privátní banku Vontobel, není potvrzeno. Bývalá náměstkyně šéfa Petrimexu Elena Trenčianská sice bydlí v Bratislavě, potýká se však se zdravotními problémy.

Srovnatelný význam jako účast svědků bude mít postoj soudkyně k dodatečně předloženým listinám obhajoby. Dokumenty o účasti Babiše na jedné ze sledovacích akcí StB a evidenci ze schůzek v konspiračním bytě zveřejnil ÚPN až v průběhu jednání. „Soud o tom, které důkazy navržené žalovaným přijme k jednání, zatím nerozhodl,“ uvedl mluvčí soudu minulý týden.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít