Souboj o mučedníka

09. května 2017, 00:00 - Jan Novotný
09. května 2017, 00:00

Vládní krize nejspíš skončí odchodem Sobotky i Babiše. Každopádně nás čeká zajímavé léto

V posledních dnech sledujeme reality show, jaká tu ještě nebyla. V sázce je titul největšího českého mučedníka. Chvíli to vypadalo, že by j ím snad mohl být Andrej Babiš. Konečně by mu okolnosti pomohly, aby se vžil do role, v níž se cítí nejlépe -ubližovaného a šikanovaného neviňátka. Toto zbožné přání se mu ale nemusí vyplnit. Mučedníkem se totiž může nečekaně stát premiér Sobotka.

Vlastně by to nikoho nemělo tolik překvapovat, vždyť to není poprvé. Podobný kousek se Sobotkovi povedl už před necelými čtyřmi lety, kdy se ho pokusil ve spolupráci s prezidentem Zemanem zbavit Michal Hašek a další lánští pučisté.

Sobotka si tehdy v obklíčení proti všem dokázal naklonit veřejné mínění i své spolustraníky. Evidentně začíná být nejsilnější právě v okamžiku, kdy jednou nohou visí nad propastí. Tento kariérní politik má minimálně devět politických životů.

Dvoutýdenní odklad

Zpětvzetím své demise Sobotka prodloužil čas na souboj interpretací. Na souboj mezi těmi, kdo se v těchto dnech snaží svou verzi příběhu prodat nám, voličům. Sobotka si po zmatcích s demisí vymanévroval minimálně dva týdny navíc, během nichž se může pokusit přesvědčit veřejnost, že všechny jeho kroky byly nevyhnutelné a ž e on sám je tím pravým mučedníkem, proti němuž se všichni spikli. Nebude to tak těžké.

Zeman s Babišem dělají velké chyby a na tuto Sobotkovu hru přistupují. Snaha prezidenta ponížit Sobotku při setkání na Hradě je tím nejlepším příkladem.

Nemluvě o tom, že se Zeman ve svých výrocích několikrát pokusil porušit ústavu, ať už v případě možného odvolání Babiše, nebo v otázce případné demise celé vlády.

Zeman si základní zákon vykládá po svém a celkem bez přehánění můžeme říct: prezident se pokouší o ústavní puč.

I díky tomu se Sobotka může vtělit do role zachránce liberální demokracie a politické kultury.

Premiér teď oproti původním předpokladům drží v ruce nejlepší karty. Je však otázka, zda to bude stačit na politické přežití, či jen na odchod se vztyčenou hlavou.

Pomoc shůry

Sobotkovi v celé vládní krizi velmi pomohl únik nahrávky, v níž bývalý „speciální“ redaktor deníku Dnes konzultuje se svým zaměstnavatelem Babišem jednotlivé kauzy politických soupeřů. Asi nikdo nepochybuje o tom, že zveřejnění nahrávky je řízené a politicky motivované. Ale skupina „Julius Šuman“, která nahrávky zveřejnila, udělala sociálním demokratům velkou službu.

Záznam usvědčil Babiše z jednoznačné lži, v níž se šéf ANO teď hystericky topí. Například tím, že si v souvislosti s nahrávkou stěžuje na údajné „praktiky StB“, což je vzhledem k jeho minulosti mimořádně vtipné. Nebo tím, že si v novinách, které kontroluje, nechá otisknout inzerát s přelepenou páskou přes pusu, která má značit, že je jako beneflcient rádia, televize, novin a několika webů umlčen. Dojemné.

Do vývoje vládní tragikomedie však může klidně zasáhnout i něco dalšího - jakýsi deus ex machina například v podobě trestního stíhání. Nevyřešených kauz kolem Andreje Babiše je víc než dost. Už dvakrát se třeba prodlužovala lhůta pro vyšetření údajně podvodných dotací pro farmu Čapí hnízdo, na jejichž trestněprávní rovinu týdeník Euro jako první upozornil před dvěma lety. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) už je s vyšetřováním u konce a čeká se na oflciální závěr. A nás čeká horké léto.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové…
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Smutníte po G 500 4×4 „na druhou“? Brabus 700 je ještě extrémnější, exkluzivnější a ne o moc dražší
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Technologie
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Mobilní banka Revolut získala bankovní licenci pro Evropu
Mobilní internet v zahraničí zlevní. Jak vypadá EU roaming v roce 2019?
Intel odhalil architekturu Sunny Cove pro procesory Ice Lake. A plán, co přijde po ní
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Hry pro příležitostné hráče