Souboj o mučedníka

09. května 2017, 00:00 - Jan Novotný
09. května 2017, 00:00

Vládní krize nejspíš skončí odchodem Sobotky i Babiše. Každopádně nás čeká zajímavé léto

V posledních dnech sledujeme reality show, jaká tu ještě nebyla. V sázce je titul největšího českého mučedníka. Chvíli to vypadalo, že by j ím snad mohl být Andrej Babiš. Konečně by mu okolnosti pomohly, aby se vžil do role, v níž se cítí nejlépe -ubližovaného a šikanovaného neviňátka. Toto zbožné přání se mu ale nemusí vyplnit. Mučedníkem se totiž může nečekaně stát premiér Sobotka.

Vlastně by to nikoho nemělo tolik překvapovat, vždyť to není poprvé. Podobný kousek se Sobotkovi povedl už před necelými čtyřmi lety, kdy se ho pokusil ve spolupráci s prezidentem Zemanem zbavit Michal Hašek a další lánští pučisté.

Sobotka si tehdy v obklíčení proti všem dokázal naklonit veřejné mínění i své spolustraníky. Evidentně začíná být nejsilnější právě v okamžiku, kdy jednou nohou visí nad propastí. Tento kariérní politik má minimálně devět politických životů.

Dvoutýdenní odklad

Zpětvzetím své demise Sobotka prodloužil čas na souboj interpretací. Na souboj mezi těmi, kdo se v těchto dnech snaží svou verzi příběhu prodat nám, voličům. Sobotka si po zmatcích s demisí vymanévroval minimálně dva týdny navíc, během nichž se může pokusit přesvědčit veřejnost, že všechny jeho kroky byly nevyhnutelné a ž e on sám je tím pravým mučedníkem, proti němuž se všichni spikli. Nebude to tak těžké.

Zeman s Babišem dělají velké chyby a na tuto Sobotkovu hru přistupují. Snaha prezidenta ponížit Sobotku při setkání na Hradě je tím nejlepším příkladem.

Nemluvě o tom, že se Zeman ve svých výrocích několikrát pokusil porušit ústavu, ať už v případě možného odvolání Babiše, nebo v otázce případné demise celé vlády.

Zeman si základní zákon vykládá po svém a celkem bez přehánění můžeme říct: prezident se pokouší o ústavní puč.

I díky tomu se Sobotka může vtělit do role zachránce liberální demokracie a politické kultury.

Premiér teď oproti původním předpokladům drží v ruce nejlepší karty. Je však otázka, zda to bude stačit na politické přežití, či jen na odchod se vztyčenou hlavou.

Pomoc shůry

Sobotkovi v celé vládní krizi velmi pomohl únik nahrávky, v níž bývalý „speciální“ redaktor deníku Dnes konzultuje se svým zaměstnavatelem Babišem jednotlivé kauzy politických soupeřů. Asi nikdo nepochybuje o tom, že zveřejnění nahrávky je řízené a politicky motivované. Ale skupina „Julius Šuman“, která nahrávky zveřejnila, udělala sociálním demokratům velkou službu.

Záznam usvědčil Babiše z jednoznačné lži, v níž se šéf ANO teď hystericky topí. Například tím, že si v souvislosti s nahrávkou stěžuje na údajné „praktiky StB“, což je vzhledem k jeho minulosti mimořádně vtipné. Nebo tím, že si v novinách, které kontroluje, nechá otisknout inzerát s přelepenou páskou přes pusu, která má značit, že je jako beneflcient rádia, televize, novin a několika webů umlčen. Dojemné.

Do vývoje vládní tragikomedie však může klidně zasáhnout i něco dalšího - jakýsi deus ex machina například v podobě trestního stíhání. Nevyřešených kauz kolem Andreje Babiše je víc než dost. Už dvakrát se třeba prodlužovala lhůta pro vyšetření údajně podvodných dotací pro farmu Čapí hnízdo, na jejichž trestněprávní rovinu týdeník Euro jako první upozornil před dvěma lety. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) už je s vyšetřováním u konce a čeká se na oflciální závěr. A nás čeká horké léto.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Na co si Češi nejčastěji půjčují?
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Auta
Je rychlejší sportovní čtyřkolka, nebo předokolka? Leon…
Video smrtelné nehody autonomního vozu dokazuje naprosté selhání techniky i procesů v Uberu
LSEV je čínské auto vyrobené na 3D tiskárně. Prodávat se začne za rok
Škoda představí do konce roku 2020 pět elektrifikovaných modelů
Pět zajímavých a dostupných ojetin, které už nebudou ztrácet na ceně
Technologie
Kuriózní riziko kryptoměn. Blockchain obsahuje ilegální data, včetně dětské pornografie
Grafika k nerozeznání od reality se blíží. Unreal Engine vykouzlil krásnou Siren a digitálního Serkise
Policie zveřejnila video ze smrtelné nehody samořiditelného Uberu. Kdo udělal chybu?
Škoda představí do konce roku 2020 pět elektroaut
Google vás šmíruje. Prohlížeč Vivaldi proto změnil výchozí vyhledávač
Hry pro příležitostné hráče