Šok: levné vaio! - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Šok: levné vaio!

, Karel Zaoral,
Šok: levné vaio!
Zdroj: Euro.cz

Firma v praxi dokazuje, že marže lze udržet při zemi

Když jsem měl možnost před nedávnem otestovat Ultra Mobile PC od Sony, byl to příjemně strávený čas. Jedinou chybkou byla brutální cena, kterou České Sony za produkt nasadilo. Rozdíl mezi prodejní cenou ve Spojených státech a v Česku byl neuvěřitelný: Češi platili téměř dvojnásobek. Sony ale ukazuje, že to jde i obráceně. Notebooky Vaio patřily vždy k nejdražším na trhu a za svou cenu nabízely adekvátní kvalitu. Nyní jde Sony na trh s notebookem Vaio série NR, který má v Česku stát jen těžko uvěřitelných pětadvacet tisíc.
Notebooky Vaio byly vždy oblíbené profesionály. Zajímavý design, který se odlišoval od mainstremových šedivých nebo černých krabic, ukrýval kvalitně poskládaný a sladěný hardware, o jehož kvalitě nebylo pochyb. Nejméně v případě designu drží Sony svůj standard i u VGN-VR. Šasi notebooku je vyrobeno z kvalitního pevného plastu stříbrné barvy. Pevný plast dokáže ochránit displej, jehož proražení je nejčastější příčinou úmrtí levných notebooků. Zaoblené hrany působí příjemně decentním a kompaktním dojmem. Proto je poněkud překvapením jeho hmotnost, která dosahuje 3,1 kilogramů včetně zdroje. To už je na každodenní nošení hodně, ovšem v dané cenové kategorii jde o běžnou, nijak nevybočující váhu.
Klávesnice s plochými klávesami a Touchpad s velkou aktivní plochou jsou provedeny podobně jako u ostatních notebooků Sony, tedy s dostatečnou ergonomií, pouze funkční klávesy by bylo lépe oddělit do obvyklých skupinek. Sony počítač vyzbrojilo širokoúhlým LCD panelem s dnes nejčastěji používanou úhlopříčkou 15,4 palce. Lesklá varianta povrchové úpravy nazývaná X-Black (Glare u ostatních výrobců) podává velmi živé barvy. Bohužel v dnešní době už displej lehce zaostává za průměrem kvůli vertikálním pozorovacím úhlům, které by mohly být lepší. Displeji dodává data integrovaná energeticky úsporná grafika od Intelu, která si pro svou funkci bere díl operační paměti. Zejména proto si zaslouží ocenění dva gigabyty operační paměti, které Sony do svého benjamínka montuje. S grafikou se pojí i využití stroje multimediálním směrem. Umí fotografie, video, staré hry, na novější tituly však můžete zapomenout. Filmy na DVD ovšem mohou být zážitkem díky velmi dobrému zvukovému kodeku Intel High Definition Audio. A protože je notebook vybaven operačním systémem Windows Vista Home Premium, je k dispozici i Media Center. Sony jej podporuje hardwarovým tlačítkem na šasi notebooku, které danou aplikaci spustí.
Srdcem notebooku je dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo pracující na platformě Centrino Dua. To by teoreticky mělo znamenat vysoký výkon při nízké spotřebě a přesně tak tomu je i v praxi. Baterie vydrží téměř pět hodin v provozu, což atakuje hranice těch nejlepších současných přístrojů. Poskytovaný výkon je vysoký, kancelářské aplikace notebook zvládá bez problémů stejně jako třeba sledování filmů, které je možné ukládat na pevný disk o velikosti 160 gigabytů (v Česku půjde notebook na trh dokonce se dvěma sty gigabyty), což je rovněž omračující hodnota. Ještě loni byla v této třídě obvyklá velikost disků kolem čtyřiceti gigabytů. Slušná je i konektivita notebooku, která zahrnuje klasický modem, síťovou kartu a Wifi adaptér. Bohužel k dispozici není Bluetooth, což je citelný nedostatek. Velmi dobře je naopak vyřešené chlazení, které se téměř obejde bez větráku.
Samostatnou kapitolou je příslušenství, u produktů Sony tradičně velmi široké. Sony k notebooku dodává software pro přehrávání DVD, vypalování, kancelářský balík Works, Norton antivirus, Skype, balík Google (Desktop, Earth, Talk a Picasa), SonicStage Mastering Studio pro úpravu zvuku a Vaio Recovery center pro zálohu a opravení poškozených dat.
Sony VAIO VGN-NR11S je dobrý notebook od garantovaného výrobce za přijatelnou cenu. Od hodně drahých strojů se řada NR liší v podstatě pouze mírně horším displejem, vyšší hmotností a absencí Bluetooth, což lze hodnotit nanejvýš kladně. V segmentu notebooků, které stojí mezi sedmnácti až pětadvaceti tisíci korunami bez daně, nemá konkurenci.

Klady a zápory
– design
– kapacita HDD
– výdrž baterie
– účinné chlazení
– široké příslušenství

– vyšší hmotnost
– displej
– chybí Bluetooth

Tabulka:

Sony Vaio NR
Processor: Intel® Core™ 2 Duo Procesor T5250 (2 MB Cache,1.50 GHz, 667 MHz FSB),
Operační systém: originální Microsoft® Windows® Vista™ Home Premium
Displej: 15.4” WXGA 1280 x 800 X-black
Hard Disk: 160 GB 4200 ot., SATA
Paměť: 2 GB (2 x 1024 MB) DDR2 667MHz
Optická mechanika: DVD+-RW/+-R DL/RAM
Grafická karta: Mobile Intel® GMA X3100
Polohovací zařízení: Touch Pad
Komunikace: LAN 10/100, modem 56kb/s, WLAN 802.11 a/b/g
Rozměry: 360 x 269,1 x 31,4 – 37,9 mm
váha: 2.8 kg
Záruka: 2 roky

Ohodnoťte tento článek
Diskuze