Sobotkovy vlhké pionýrské sny

18. května 2015, 12:01 - Petr Holec/Euro
18. května 2015, 12:01

K velkému překvapení ekonomů, jak už to bývá, Český statický úřad minulý týden oznámil, že ekonomika rostla v prvním letošním čtvrtletí rekordním růstem. Ten táhne nahoru především průmysl, hlavně vyšší výroba dopravních prostředků, strojů a zařízení, ale i vyšší spotřeba lidí. Česku, malé exportní ekonomice, samozřejmě pomohlo především oživení v EU, kam směřuje většina našeho exportu.

V podstatě lze tedy říct, že v tom výjimečně nemá prsty vláda, obvyklý podezřelý. Takže jak zareagoval její premiér Bohuslav Sobotka? Zhruba v ČT řekl, že za rekordní ekonomický růst může politika jeho vlády a taky evropské dotace. Fakt? A jaká asi politika jeho vlády a ČSSD především? ČSSD a ekonomika totiž zpravidla nebývají nejlepší kamarádi.

Myslí snad premiér zrušení zdravotnických poplatků, které zaplnilo ordinace zbytečnými pacienty a státní rozpočet stojí další peníze? Nebo zvýšení platů poslanců, takže i oni teď podpoří ekonomiku tím, že si konečně koupí lepší oblek?

Úplně bych na to nesázel: někteří z nich s první letošní výplatou zjistili, že nakonec berou míň, protože se zvýšením svých platů odmávli i zdravotní odvody z poslaneckých náhrad. Řekněme, že i oni sami ochutnali obvyklé plody své práce.

Neznámé pojmy

Ale zpět k Sobotkovi. Od premiéra, který je od mládí v politice, takže nikdy nepracoval v reálné ekonomice, nemůžete čekat nic jiného. Celý život si upřímně myslí, že o jakémkoli růstu se rozhoduje na partajních schůzích, protože někdo přece musí za lidi rozhodnout, co je nejlepší. Ostatně slyšeli jste někdy Sobotku, že by mluvil o živnostnících, podnikatelích či firmách, skutečných motorech každé ekonomiky?

Vsadím se, že ano: pokaždé, když o nich mluví, tak jim chce něco sebrat a dát to k přerozdělení vládě, tedy sobě. Obvykle jde o různé daně, protože v očích Sobotky jsou živnostníci, podnikatelé a firmy jen dojnou krávou pro úplatky svým voličům.

Sobotka v tom samozřejmě není sám, své voliče uplácejí všechny partaje. Na mladém (a současně starém) Sobotkovi je nicméně zajímavé, že džihád k soukromému sektoru a obecně lidem, kteří od státu chtějí jen to, aby je nechal na pokoji, myslí skutečně upřímně: prostě věří, že parazitují na státu. I když ví, že bez jejich práce a daní nerozdá svým voličům ani korunu.

Vládě tak vděčíme za rekordní ekonomický růst hlavně tím, co neudělala

V souvislosti s rekordním ekonomickým růstem Sobotka zmínil ještě stabilní politické prostředí. Aspoň v tom má svatou pravdu. Nebudu teď do vládní koalice úplně počítat lidovce, protože ti odjakživa vládnou tak, že vždycky s vlastní vládou nejdřív nesouhlasí, načež rádi souhlasí, když je kvůli původnímu nesouhlasu dvakrát pozvou do televize. Snad v tom je pevná víra, či co.

Jinak je ale vláda naštěstí politicky stabilní především tím, že ANO vedené miliardářem a podnikatelem Andrejem Babišem zatím odmítá aspoň ty nejbláznivější nápady ČSSD. Vládě tak vděčíme za rekordní ekonomický růst hlavně tím, co neudělala. Protože kdyby ve Strakově akademii opravdu úřadovala – jak rádi říkají sportovní komentátoři – ČSSD, máme všichni po vzoru poslanců míň, přestože by nám jejich zákony slibovaly víc.

Ostatně pokaždé, když si jdu něco koupit a podpořit tím domácí hospodářství, ptám se sám sebe: neplánuje Sobotka zase nějaký zákon, takže bych měl radši šetřit?


Čtěte další komentáře autora:

Mládí a Agrofert vpřed!

Babišova stoprocentní demokracie

Proč na Hradě sedí bláznivý muž

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít