Sobotka vs. Zeman, první kolo

09. prosince 2013, 00:00 - Petr Weikert
09. prosince 2013, 00:00

Kdo na ministerstva? Dopravu by mohl řídit Pavel Čihák z ANO, polepšený rebel Milan Chovanec z ČSSD míří na vnitro

Nastal čas pro rozdělení moci. Vítězové předčasných voleb sice ještě nemají dohodnuty obrysy budoucího společného vládnutí, jejich zástupci už ale nervózně postávají ve frontě na ministerské úřady. Podle dosavadních dohod lídrů dostanou ANO a ČSSD po šesti ministerstvech, pro KDU-ČSL zbudou tři.

Přesné rozdělení resortů ještě nemají strany vyjednané, jisté ale je, že sociální demokraté neobsadí všechny silové posty. Získají premiérské křeslo, post ministra vnitra a průmyslu, naopak ministerstva obrany nebo financí bude ČSSD patrně muset pustit. O ně si totiž říká Babišovo hnutí ANO, přičemž Andrej Babiš dokonce setrvání v koalici podmínil vlivem na ministerstvo financí. Ne že by to šéf ANO myslel vážně, jak dokumentuje první rovnání ramen lídrů stran.

Miliardový král Největší zájem mají politici o resorty, kde se budou točit velké peníze. Na dopravu jen z evropských zdrojů půjde v následujících šesti letech necelých pět miliard eur. Původně se měl stát pánem silnic a železnic Milan Chovanec z ČSSD, který post zastával ve stínové vládě.

Oblast ale zřejmě vezme za svou ANO. Hnutí minulý čtvrtek oznámilo, že jeho poslanecký klub rozhodne mezi třemi kandidáty, Pavlem Čihákem, Martinem Kolovratníkem a Richardem Brabcem. „Kdybych to shrnul, já jsem jednička, Kolovratník dvojka a pan Brabec trojka,“ uvedl sám Čihák. Určitým handicapem ale pro něj může být jeho angažmá ve Středočeském kraji v éře Davida Ratha. Lidé blízcí vyjednávání o kabinetu navíc tvrdí, že o přerozdělení postu dopravy není zdaleka rozhodnuto a Čihákovo vyjádření je spíš jeho přáním.

Milan Chovanec, který měl dopravu v dresu ČSSD původně řídit, bude mít své příští pracoviště dost pravděpodobně v Praze na Letné v budově ministerstva vnitra. Plzeňský hejtman vládne v kraji s komunisty, kteří se hlásí o jeho uvolněné křeslo. Je také držitelem bakalářského rychlotitulu z tamních práv. Škola mu ho sice po propuknutí skandálu neodebrala, sám hejtman titul ale přestal uvádět. Podle školního informačního systému studoval Chovanec na fakultě jen pár měsíců, u zkoušek ho navíc vždy zkoušela trojice Milan Kindl, Daniel Telecký a Ivan Tomažič – hlavní aktéři skandálů s údajným rozdáváním titulů prominentům.

Byl to právě plzeňský hejtman, kdo potvrdil utajovanou lánskou schůzku u prezidenta Miloše Zemana, po níž vyzvalo vedení strany Bohuslava Sobotku k rezignaci. Situace se ale otočila a díky Chovancovi má Sobotka nyní v ČSSD upevněnou pozici. Další aktér schůzky, Jeroným Tejc, kvůli účasti na rebelii na ministerstvo vnitra myslet nemůže, přestože byl stínovým šéfem tohoto resortu.

Vedení vnitra mělo podle prvních dohod připadnout hnutí ANO. Andrej Babiš dokonce za vhodného adepta označil Davida Ondráčku, šéfa české pobočky Transparency International. Ondráčka s tím předběžně souhlasil, a dokonce nastínil své plány. Chtěl prosadit třeba změnu financování politických stran nebo reformu státní správy. Při současném rozložení sil je však jeho angažmá málo pravděpodobné. Zaorálek otloukánek Komplikovanou partii hrají strany také o post ministra zahraničí. Získat by ho chtěla ČSSD, přičemž Bohuslav Sobotka navrhl předběžně prezidentu Zemanovi jméno Lubomíra Zaorálka. Ten ale patří k těm lidem z ČSSD, které nemá prezident rád. V rozhovoru pro agenturu ČTK uvedl, že bude do seznamu ministrů hodně mluvit. „Je naprosto jasné, že podle ústavy prezident jmenuje nejen premiéra, ale i vládu, a pokud je duševně příčetný prezident, tak se samozřejmě zajímá i o personální složení této vlády,“ nechal se slyšet Zeman.

Přestože je podle lidí blízkých vyjednávání pravděpodobné, že Zaorálek se ministrem nakonec stane, o post ministra si různými tichými cestami říká Hynek Kmoníček, šéf hradní diplomacie. Toho ovšem zase nechce Sobotka a pevnou oporu nemá Kmoníček ani v Zemanovi. Východiskem ze situace by bylo, pokud by se ČSSD postu šéfa diplomacie úplně vzdala, respektive vyměnila ho s ANO za jiný resort. Babišovo hnutí má v záloze Martina Stropnického, který Česko jako velvyslanec zastupoval v Portugalsku či v Itálii.

Bohuslav Sobotka chce pro ČSSD osm ministrů, pro ANO sedm a pro KDU-ČSL dvě.

Ministerstev je přitom o dvě méně, ve hře jsou tedy i posty ministrů bez portfeje. Vzniknout by mohl ministerský post pro šéfa Úřadu vlády nebo pro národnostní menšiny.

Andrej Babiš má pak po návštěvě u Miloše Zemana blíže k tomu, stát se ministrem financí. Ještě nejméně měsíc bude sice trvat jeho nejistota, jak dopadne soudní přelíčení, v němž se domáhá očisty od podezření ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností, Zeman chce ale Babišovi dát šanci. Prezidentovi stačí, když v prvním čtení projde sněmovnou služební zákon.

O obsazení dalších postů má ČSSD víceméně jasno. Ministrem průmyslu se má stát ekonom Jan Mládek, jemuž Bohuslav Sobotka odpustil přešlap s označením živnostníků za parazity a dává mu přednost před Milanem Urbanem patřícím do tábora blízkých Miloši Zemanovi. Mládek se měl stát původně šéfem financí, ale lepší ministerstvo průmyslu než žádné. Stejně jako u Zaorálka bude hrát velkou roli, jak bude Bohuslav Sobotka pevný při vyjednáváních s prezidentem.

V m oci Hradu Místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová téměř jistě bude řídit ministerstvo pro místní rozvoj. Bývalá členka ČSSD resort dobře zná, neboť v něm v letech 2004 až 2006 pracovala jako náměstkyně. Jan Hamáček z ČSSD měl původně slíbené ministerstvo obrany, stal se však předsedou sněmovny. Pokud si sociální demokraté budou chtít post udržet, jejich kandidátem bude zřejmě Antonín Seďa.

Kandidáty pro „svá“ tři ministerstva vybírají

rovněž lidovci. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka bude příštím ministrem zemědělství. Dvaatřicetiletý otec tří synů obhospodařuje v Olomouckém kraji 30 hektarů půdy. Další stranický místopředseda Jan Bartošek se prý postará o ministerstvo práce a sociálních věcí. Místostarosta Dačic je zároveň poslancem a regionální post bude muset zřejmě opustit. Podle informací týdeníku Euro už se byl na ministerstvu podívat a stav, v němž se úřad nachází, ho mírně řečeno překvapil.

Nejasné je zatím obsazení ministerstev kultury, životního prostředí a zdravotnictví.

O vztahu politiků k prvnímu z nich nejvíce vypovídá to, že se v souvislosti s jeho novým vedením dosud žádné jméno neobjevilo. U druhého nejčastěji zní jméno Vladimíra Špidly z ČSSD, s nímž opět Sobotka může narazit u prezidenta Zemana. A jako nejreálnější kandidát na post ministra zdravotnictví se jeví Svatopluk Němeček, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava a dosavadní stínový ministr ČSSD.

Prezident Miloš Zeman má ovšem dobrou vyjednávací pozici. Funkcí premiéra Sobotku nepověřil, takže má sílu mu jakýkoli seznam ministrů vracet k přepracování. Sobotka sice prezidenta straší referendem uvnitř ČSSD o kvalitě vyjednaných koaličních podmínek, těžko lze ale čekat, že se toho Zeman lekne.

Stejně jako mimořádného sjezdu ČSSD, který by měl následovat, pokud by prezident vládu nejmenoval. Jména ministrů chce mít předseda ČSSD každopádně do konce roku.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít