Smrtelná ronda Václava Riedlbaucha

13. listopadu 2017, 00:00 - Klára Donathová
13. listopadu 2017, 00:00

Zastával řadu významných manažerských funkcí, včetně té ministerské. Jeho největší vášní nebyla byrokracie, ale hudba

Jen důsledný výčet všech pracovních pozic profesora Václava Riedlbaucha (1. dubna 1947 - 3. listopadu 2017) by vyplnil prostor určený pro poslední slova o něm.

Působil jako pedagog na řadě škol, od pražské konzervatoře přes Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění (HAMU) po Vysokou školu ekonomickou, na které téměř do poslední chvíle přednášel na katedře arts managementu.

Ještě před revolucí byl uměleckým šéfem Opery Národního divadla a podle dobových svědectví nestál v listopadu zrovna na té správné straně. Krátce po převratu z Národního divadla odešel a stal se programovým ředitelem Paláce kultury, poté šéfproducentem a ředitelem hudebního vydavatelství Panton a následně generálním ředitelem České filharmonie, ze které odešel do křesla ministra kultury ve Fischerově vládě.

Za krátké období svého vládního angažmá učinil řadu důležitých rozhodnutí.

Převedl Galerii Rudolfinum pod Uměleckoprůmyslové museum, a vyvedl ji tak z vlivu České filharmonie, pod kterou doposud spadala. Laternu Magiku naopak převedl pod Národní divadlo.

Nebál se také hovořit o možném odvolání Milana Knížáka z postu ředitele Národní galerie v Praze, což se ale za dobu jeho působení ve vládě nestihlo.

Hudební a divadelní management byl významnou součástí jeho pracovního života a své zkušenosti a poznatky, které nasbíral v praxi, se snažil předat studentům VŠE, kde vyučoval na Fakultě podnikohospodářské vedle hudebního managementu i management dalších živých umění, kulturní diplomacii a problematiku role kultury v socioekonomickém rozvoji. „Panuje obecné přesvědčení, že každý je nahraditelný, obávám se, že v případě profesora Václava Riedlbaucha tato poučka neplatí, uvedl vedoucí katedry arts managementu Jiří Patočka poté, co Václav Riedlbauch 3. listopadu 2017 zemřel po ročním boji s těžkou nemocí.

Byl ale především hudebníkem a skladatelem. Dlouhé roky působil na katedře skladby na HAMU, která byla i jeho almou mater. Po ukončení svého angažmá v čele České filharmonie řekl: „Skoro na pět let jsem zabalil svoji skladatelskou profesi a doslova jsem nenapsal notu. Člověk by svou profesi neměl ztrácet“ Ke skladbě se proto vracel často a rád. Je autorem dvanácti orchestrálních skladeb, z nichž si největší pozornost vysloužila Smrtelná ronda pro orchestr, napsal i řadu komorních a vokálních skladeb, skládal také pro děti.

Pocházel z umělecky založené rodiny, jeho bratr Jan je flétnistou a básníkem, bratr Josef je houslistou a Rudolf malířem a výtvarným pedagogem.

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Třetina Čechů chce změnit banku, ale odhodlají se jen 2 % z nich
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Kolik peněz si vyděláte, až odjedete na dovolenou?
Auta
BMW i8 zůstává u policie i nadále. Nově už ale bude umět…
Pokuta za překročení rychlosti: Co zaplatíte a kolik dostanete bodů
Test KTM 1290 Super Adventure S: Vyzyvatel
Consumer Reports: Tohle jsou nejspolehlivější ojetiny, jaké si můžete pořídit
BMW X3 si splnilo povinnost. V testech IIHS dostalo nejlepší možné hodnocení
Technologie
Mapy.cz přidávají další drobnost. Najdou vám cyklotrasy, naučné stezky apod.
Pět let to nešlo… Česká televize bude mít všechny programy v jednom DVB-T multiplexu
AMD uvádí 12nm Ryzeny 2000. Lepší IPC a takty s jádry Zen+, vyšší výkon ve hrách
Honor 10 přichází: duhový krasavec je levnější dvojče Huawei P20
AMD Ryzen 7 2700X: co přinesl refresh úspěšného osmijádra? (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče