SLOVENSKÝ PLYN LÁKÁ - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

SLOVENSKÝ PLYN LÁKÁ

, (red),
SLOVENSKÝ PLYN LÁKÁ
Zdroj: Euro.cz

SPP

Na Slovensku padne v nejbližší době rozhodnutí o privatizaci státního podniku Slovenský plynárenský průmysl (SPP). Jak naznačilo Ministerstvo hospodářství SR, zájemci jsou zatím dva. I když mluvčí ministerstva jména firem neuvedla, dobře i nformované zdroje týdeníku EURO sdělily, že zájem projevily společnosti Gaz de France a německý Ruhrgas. Zdroje nevylučují, že se o vstup do slovenského plynárenství uchází také ruský Gazprom. Předběžná jednání na půdě SPP s prvními dvěma zájemci se podle vyjádření tiskové mluvčí ministerstva uskutečnila.

K rozhodnutí o privatizaci SPP a jeho ceně je třeba, aby slovenská vláda schválila návrh energetické politiky státu. „Podmínkou privatizace je transformace SPP na akciovou společnost, zdůraznila mluvčí ministerstva. Dodala, že letos by se mělo zprivatizovat 34 procent Slovenského plynárenského průmyslu.

SPP, jehož zisk před zdaněním činil za devět měsíců loňského roku 12,5 miliardy slovenských korun, má v Česku padesátiprocentní podíl ve společnosti SPP Bohemia. Spolu s ním přitom drží 33 procent akcií Severomoravské plynárenské, 32 procent ak cií Východočeské plynárenské a tři procenta Jihomoravské plynárenské.