Slavíkovy sedmičky

24. července 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
24. července 2017, 00:00

Pražská výstava Gott, My Life ukazuje, jak přelomové byly pro nejúspěšnějšího českého zpěváka letopočty končící číslicí sedm

Během t ě c h několika desítek kroků, které musíte vystoupat po lávce na palubu lodi u Výtoně, vás napadne jediné. Vcházíte do památníku Karla Gotta. Odevšad vykukuje j e h o příjmení, ochranka i další zaměstnanci mají stejnokroje s logem výstavy. Ovšem první dojem klame. Exhibice Gott, My Life ukazuje i nijak slavné momenty, kterými si 41násobný slavík prošel.

Gottův hlas z reproduktorů oznamuje: „Vítám vás ve svém světě.“ A hned po zhlédnutí prvních několika exponátů j s o u j a s n é dvě věci: výstava to bude zábavná a roky se sedmičkou na konci tvořily kostru zpěvákovy kariéry.

1957: Výuční list elektromontéra v podniku ČKD Stalingrad Praha a především vůbec první veřejné vystoupení na trampském potlachu v Hvězdonicích.

1967: Gott zaujal na hudebním veletrhu MIDEM v Cannes a vyjel na první koncerty do Las Vegas, odkud psal opatrný deník čtenářům časopisu Voják.

1977: Jmenování zasloužilým umělcem a šňůra koncertů v Moskvě a Leningradě, ve kterých musel své hity zpívat v ruštině.

1997: Turné Duety s Lucii Bílou, kterým se Gott

definitivně uchytil v nové české realitě.

Na stěnách visí i kompletní znění „anticharty“, kterou zpěvák v roce 1977 s řadou dalších umělců podepsal, nebo kopie starých vydání Mladého světa.

Hudební publicista Jiří Černý v časopise například dvě léta před v p á d em okupantů zhodnotil tehdejší Gottův hit Bum, bum, b um (Dám dělovou ránu): „Text písničky sám o sobě žádnou ranou není, spíše jakousi nedotaženou a rychle řemeslně spíchnutou legrací.“

Hlavní lákadlo výstavy tvoří historické reálie, dokumenty, plakáty a fotografie. Řada „ r e t r o m i l c ů “ sem vůbec nemusí chodit kvůli Karlu Gottovi: stejně dobře se t u dá nasát výřez z a t m o s f é r y druhé poloviny minulého století v Československu. Pamětníci zavzpomínají na dobu, kdy z desky Polydoru poprvé slyšeli Lady Carneval, nebo jak na začátku 90. let sledovali v televizi uspávací s o n g Když muž se ženou snídá.

Pod obrazovkami, z nichž se nonstop linou videoklipy a notoricky známé skladby, stačí posedět jen chvíli. I pár minut je dost na to, aby si člověk uvědomil, že soundtrack k uplynulým 60 letům v České republice obstaral právě Karel Gott se svými kolegy. •

Gott, My Life MÍSTO: Rašínovo nábřeží, náplavka u Železničního mostu VSTUPNÉ: o b y č e j n é 190 Kč ( S o - N e 250 Kč) TERMÍN: výstava končí 30. září 2017

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?
Vrácení daní 2019 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Změny v oddlužení a nezabavitelné minimum v roce 2019
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
Přeposílání zpráv do maximálně pěti konverzací. WhatsApp limit zavádí globálně
Facebook odstranil stovky manipulativních stránek a účtů ovládaných Ruskem
KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé?
Web úplně bez reklam. S kompletním blokování se zřejmě vytasí Firefox Focus 9
Televizory Sony pro rok 2019: první 8K a dva OLEDy
Hry pro příležitostné hráče