Slavíkovy sedmičky

24. července 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
24. července 2017, 00:00

Pražská výstava Gott, My Life ukazuje, jak přelomové byly pro nejúspěšnějšího českého zpěváka letopočty končící číslicí sedm

Během t ě c h několika desítek kroků, které musíte vystoupat po lávce na palubu lodi u Výtoně, vás napadne jediné. Vcházíte do památníku Karla Gotta. Odevšad vykukuje j e h o příjmení, ochranka i další zaměstnanci mají stejnokroje s logem výstavy. Ovšem první dojem klame. Exhibice Gott, My Life ukazuje i nijak slavné momenty, kterými si 41násobný slavík prošel.

Gottův hlas z reproduktorů oznamuje: „Vítám vás ve svém světě.“ A hned po zhlédnutí prvních několika exponátů j s o u j a s n é dvě věci: výstava to bude zábavná a roky se sedmičkou na konci tvořily kostru zpěvákovy kariéry.

1957: Výuční list elektromontéra v podniku ČKD Stalingrad Praha a především vůbec první veřejné vystoupení na trampském potlachu v Hvězdonicích.

1967: Gott zaujal na hudebním veletrhu MIDEM v Cannes a vyjel na první koncerty do Las Vegas, odkud psal opatrný deník čtenářům časopisu Voják.

1977: Jmenování zasloužilým umělcem a šňůra koncertů v Moskvě a Leningradě, ve kterých musel své hity zpívat v ruštině.

1997: Turné Duety s Lucii Bílou, kterým se Gott

definitivně uchytil v nové české realitě.

Na stěnách visí i kompletní znění „anticharty“, kterou zpěvák v roce 1977 s řadou dalších umělců podepsal, nebo kopie starých vydání Mladého světa.

Hudební publicista Jiří Černý v časopise například dvě léta před v p á d em okupantů zhodnotil tehdejší Gottův hit Bum, bum, b um (Dám dělovou ránu): „Text písničky sám o sobě žádnou ranou není, spíše jakousi nedotaženou a rychle řemeslně spíchnutou legrací.“

Hlavní lákadlo výstavy tvoří historické reálie, dokumenty, plakáty a fotografie. Řada „ r e t r o m i l c ů “ sem vůbec nemusí chodit kvůli Karlu Gottovi: stejně dobře se t u dá nasát výřez z a t m o s f é r y druhé poloviny minulého století v Československu. Pamětníci zavzpomínají na dobu, kdy z desky Polydoru poprvé slyšeli Lady Carneval, nebo jak na začátku 90. let sledovali v televizi uspávací s o n g Když muž se ženou snídá.

Pod obrazovkami, z nichž se nonstop linou videoklipy a notoricky známé skladby, stačí posedět jen chvíli. I pár minut je dost na to, aby si člověk uvědomil, že soundtrack k uplynulým 60 letům v České republice obstaral právě Karel Gott se svými kolegy. •

Gott, My Life MÍSTO: Rašínovo nábřeží, náplavka u Železničního mostu VSTUPNÉ: o b y č e j n é 190 Kč ( S o - N e 250 Kč) TERMÍN: výstava končí 30. září 2017

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Syndrom nemocných domů (6)
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
Nestíháte podat daňové přiznání v termínu? Nechte si prodloužit lhůtu!
Vliv různých výdělků na výši důchodu
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.
Auta
První neoficiální fotky ukazují, jak bude vypadat…
Filtry pevných částic (DPF) v ojetinách: Kde se vzaly a jaké jsou jejich typy
SUV Lotus dostane platformu od Volva. Má se začít Porsche Macan bát?
Samořiditelné auto poprvé zabilo člověka. Uber projekt pozastavil
Volkswagen poprvé ukázal svůj elektrický speciál I.D. R pro Pikes Peak
Technologie
I vaše obec může od EU získat 380 000 Kč na bezplatnou Wi-Fi
Je šance, že vyjde původní Duke Nukem Forever z roku 2001
Pošta pro Windows 10 nejen na klasickém počítači stojí za houby [komentář]
DXR: Microsoft přináší do herní grafiky nad DirectX vykreslování ray tracingem
Upgrade Windows 10 loni blokoval počítače průměrně 82 minut. Teď to bude 30 minut
Hry pro příležitostné hráče