Skvělé časy

26. září 2016, 00:00 - Vladan Gallistl
26. září 2016, 00:00

Drtivá většina českých a slovenských miliardářů si loni přilepšila Příjmové nůžky se rozevírají nejen mezi horními deseti tisíci a zbytkem populace, ale dokonce už i mezi miliardáři. Žebříček sestavený týdeníkem Euro ukázal, že první desítka ze sta nejbohatších Čechů a Slováků vlastní firmy, reality nebo cenné papíry v hodnotě 493,6 miliardy korun, přičemž zbývajících devadesát boháčů má jmění ve výši 590 miliard.

Naprosto neotřesitelnou pozici pak má vládce skupiny PPF Petr Kellner, který si ji během minulého roku ještě upevnil, když jeho majetek vzrostl o neuvěřitelných 56 miliard korun. Vyšla mu investice do telekomunikací. Skupině se navíc povedlo rozdělení O2 Czech Republic na infrastrukturní společnost Česká telekomunikační infrastruktura a telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. „A trh nám věří: v případě O2 to bylo vidět na nárůstu kurzu akcií O2 na pražské burze. Pod vedením nového managementu společnost skutečně dosahuje pozitivních ekonomických výsledků a podařilo se jí otočit dlouholetý trend poklesu ziskovosti zpět k profitabilitě,“ uvedl ve výroční zprávě PPF za uplynulý rok Kellner.

Světový růst bohatství

Kromě manažerských úspěchů se na jeho bohatství podepsaly faktory, které nemohl ovlivnit. Největší světové centrální banky pokračují v uvolněné měnové politice, což táhne nahoru burzy a uklidnilo rozbouřené rozvíjející se trhy, kde skupina PPF působí. Zvýšila se proto hodnota splátkového kolosu Home Credit a daří se rovněž těžaři zlata Polymetalu, kde má Kellner podíl.

Optimismus na burzách se také promítl do vyšších násobků zisků, vlastního kapitálu či tržeb, za něž se v současnosti společnosti obchodují. Přispělo to k růstu majetku Andreje Babiše, jediného akcionáře skupiny Agrofert. Skupině se navíc loni dařilo, když hodnota EBITDA (zisk před úroky, daněmi a odpisy – pozn. red.) meziročně vzrostla ze 13 miliard na 16 miliard korun.

Realitní boom v řadě evropských zemí pak táhl nahoru realitní miliardáře Radovana Vítka a Ivana Chrenka.

Vítek ovládá lucemburskou CPI Property Group, která působí nejen ve střední Evropě, ale má rovněž projekty ve Francii, Švýcarsku či Itálii. Podobně se do ciziny vydal též hlavní akcionář developerské společnosti HB Reavis Chrenko, který již úspěšně prodal projekt v londýnské City za deset miliard korun americké velkobance Wells Fargo.

Ohodnocení firem i nemovitostí ovšem rostou na celém světě a v některých případech dosahují neuvěřitelných hodnot.

Konkrétně Saúdská Arábie koupila podíl v technologické společnosti Uber za více než tři miliardy dolarů, podle čehož by celá hodnota firmy byla 62,5 miliardy. Jde o rekordní ocenění technologické společnosti před jejím vstupem na burzu.

Problém je v tom, že Uber sice mění dopravu, ale v posledních měsících prodělává miliardy dolarů. Svůj čínský byznys navíc musel prodat místnímu rivalovi – společnosti Didi Chuxing. Aswath Damodaran, guru oceňování a profesor financí na Stern School of Business, proto odhaduje cenu společnosti na méně než třicet miliard dolarů.

Kromě příznivých podmínek na finančních trzích ale vydělávali boháči díky povedeným transakcím. Například slovenský ocelářský magnát Vladimír Soták na prodeji strojírenské společnosti Žďas do rukou čínské skupiny CEFC.

V žebříčku se ovšem miliardáři posouvali i díky tomu, že se týdeník Euro dostal k lepším informacím z trhu či přesným výsledkům firem, které začaly zveřejňovat specializované databáze.

Ostatně podobné změny nejsou neobvyklé ani ve světě. Dědička podílu v celosvětovém maloobchodním kolosu Wal-Mart Christy Waltonová tak „zchudla“ o 27 miliard dolarů na pět miliard, když agentura Bloomberg zjistila přesné znění závěti po jejím zesnulém manželovi Johnu T.

Waltonovi.

Významně si proto polepšil Milan Fiľo, jehož firmám se nadmíru daří a zároveň má podle několika zdrojů miliardy korun jak se říká v hotovosti. Podle oficiálních údajů jde nahoru rovněž spolumajitel finanční skupiny J&T Ivan Jakabovič.

Zdroje z trhu se nicméně shodují, že struktura celé skupiny je složitější, než je patrné ze zveřejněných údajů, a prim v ní hraje rodina Tkáčů.

Potíže komodit

Ne vše ale hrálo miliardářům do karet.

Již v minulém roce se drasticky propadly ceny komodit včetně cen uhlí a jejich propad pokračoval i během prvních měsíců letošního roku. Nízké ceny uhlí poškodily miliardáře Pavla Tykače a Jana Dienstla, kteří kontrolují energetickou skupinu Czech Coal. Pohoršilo si ovšem i duo z hnědouhelné společnosti Sokolovská uhelná František Štěpánek a Jaroslav Rokos.

Kromě trhů se ale do cen majetku promítalo rovněž rozhodování politiků, kteří si v posledních letech došlápli na videoloterijní terminály, což pocítili hazardní magnáti Milutin Perič a Miroslav Barnet. Ti na rozdíl od Ivo Valenty nedokázali nahradit výpadky příjmů expanzí do ciziny.

Pohoršil si také agromagnát Gabriel Večeřa, jehož majetek se zmenšil o zhruba pětinu. Jeho vlajkové lodi – firmě Agro Měřín – se snížily zisky ze 165 milionů korun v roce 2014 na loňských 109 milionů.

Stále je však průměrná výše jeho majetku bezpečně nad třímiliardovou hranicí, která byla nutná pro vstup mezi elitní stovku boháčů.

Miliardářští vítězové

ABSOLUTNÍ

Petr Kellner

+56 miliard korun

Hodnota majetku: 180 až 205 miliard korun

Andrej Babiš

+10 miliard korun

Hodnota majetku: 105 až 120 miliard korun

RELATIVNÍ

Vladimír Soták

+112,3 procenta

Hodnota majetku: 6,6 až 7,2 miliardy korun

Ivan Jakabovič

+97,0 procenta

Hodnota majetku: 4,5 až 8,5 miliardy korun

Miliardářští poražení

ABSOLUTNÍ

Pavel Tykač

-3,45 miliardy korun

Hodnota majetku: 25,8 až 33,7 miliardy korun

Jan Dienstl

-1,65 miliardy korun

Hodnota majetku: 3,6 až 4,3 miliardy korun

RELATIVNÍ

Jan Dienstl

-29,5 procenta

Hodnota majetku: 3,6 až 4,3 miliardy korun

Gabriel Večeřa

-22,0 procenta

Hodnota majetku: 2,7 až 3,7 miliardy korun

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít