Skupina J&T má prý zájem o Unipetrol

08. září 2014, 00:00 - (foj)
08. září 2014, 00:00

Petrochemie Naše akcie Unipetrolu si už dál znehodnocovat nedáme, raději si firmu koupíme celou.

Tak by se dal shrnout aktuální plán skupiny J&T. Její manažeři jsou dle informací z trhu již delší čas nespokojení s tím, jak polská společnost PKN Orlen spravuje Unipetrol, ve kterém ovládá zhruba dvoutřetinový podíl. Jen v první čtvrtině letošního roku spadl Unipetrol do ztráty 3,5 miliardy korun.

Vedení J&T tak přišlo s nápadem, že od Poláků jejich podíl odkoupí. Finanční skupina kontroluje prostřednictvím firmy Paulinino Limited 23,7 procenta akcií. O probíhajících jednáních informovalo Echo24.cz. Odvolává se na dva dobře informované zdroje. Ani jedna ze stran nechce tyto zprávy komentovat. Dle informací týdeníku Euro jsou ale jednání teprve na samém počátku. J&T si u PKN sonduje, zda vůbec a za jakých okolností by byli Poláci ochotni majoritu v Unipetrolu prodat.

Na možnost prodeje majoritního podílu v Unipetrolu se údajně v posledních měsících poptávalo více zájemců. Mimo jiné i společnost MOL, která má velké plány ve střední a východní Evropě. Poláci ale s Maďary údajně vyběhli, ti se pak PKN částečně pomstili, když je porazili v souboji o koupi tuzemské sítě čerpacích stanic Lukoil a Agip.

O možném odchodu PKN z českého trhu se spekuluje delší dobu, zástupci polské firmy ale opakovaně upozorňovali, že situace v petrochemii je sice složitá, odchod však není ve hře. I proto Unipetrol loni o prázdninách oznámil velké investice a novou rozvojovou strategii. Současně s tím Unipetrol vyjednával s českým státem o vytvoření společného ropného holdingu, do kterého měl Unipetrol vložit své podíly v rafineriích a stát podíly ve strategických firmách Čepro a Mero. Jednání skončila bez úspěchu. Údajně především kvůli odmítavému postoji ministra financí Andreje Babiše. Ten se ostatně dvakrát neúspěšně pokoušel Unipetrol zprivatizovat.

Naposledy v roce 2004 ve spolupráci s PKN. Pakt ale skončil fiaskem a Babiš, respektive jeho Agrofert, požaduje dvacetimiliardové odškodnění za to, že Poláci nedodrželi původní slib a neodprodali Agrofertu dohodnuté podniky. O sporu teď rozhoduje vrchní soud. I proto se nelze divit, že společnost PKN zamítla Babišův návrh, aby Unipetrol prodal českému státu jeden z provozů České rafinérské v Kralupech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít