Sisákovy trumfy

15. února 2016, 00:00 - Jan Hrbáček
15. února 2016, 00:00

Policisté i žalobci to nebudou mít se snahou dostat za mříže kontroverzního byznysmena jednoduché. Dělají spousty chyb

Když Petra Sisáka a jeho advokáta Ivo Halu zatýkala protikorupční policie, Sisák se usmíval. Byl přesvědčen, že jeho obhájci rozdrtí důkazní práci policie i státního zástupce. Nicméně pro pochopení celého případu je nutné vědět, z čeho přesně Sisáka a řadu lidí Útvar odhalování korupce a finanční kriminality viní. Jde o spleť případů, které lze těžko logicky propojit.

Sisák s Halou rozhodně nejsou hodní beránci českého byznysu. Leckdo z českých podnikatelů zakusil, jaké to je, dojednávat s touto dvojkou obchody. Sisákovi se tak v minulosti podařilo několikrát vyběhnout i se stávajícím ministrem financí Andrejem Babišem. Nejprve se to týkalo ústecké Setuzy (ta byla zajímavá hlavně kvůli výrobě biopaliv), kterou Sisák a spol. nakonec prodali největšímu světovému obchodníkovi s komoditami, společnosti Glencore International.

Střetli se také při prodeji olomouckého Mila, jež nakonec skončilo v rukou americké firmy Archer Daniels Midland Company.

Policie Sisáka viní z řady věcí. Z textu obvinění, který týdeník Euro zveřejnil na svém webu, například vyplývá, že ze společnosti Via Chem Group (firma je momentálně v insolvenci), v níž Sisák vlastní poloviční podíl, byly v roce 2012 vyvedeny akcie ústecké Spolchemie na kyperskou firmu Kingwater Holdings Ltd, kterou zastupoval Sisákův právník Ivo Hala. Kingwater neměl za akcie zaplatit, ale podle policie je pouze započetl vůči pohledávce k Via Chemu. Vyvedením majetku firmy tak měli účastníci této transakce věřitele připravit o téměř 350 milionů korun. Mimo jiné měla vzniknout škoda 33 milionů korun městům, která získala akcie Via Chemu v rámci známé kauzy Key Investments.

Finanční inženýrství

Další peníze z Via Chemu měly být dle detektivů vyvedeny bokem tak, že Sisák měl v roce 2012 vytvořit pozici zajištěného věřitele prostřednictvím firmy Dinavert pro společnost Sarpent. A to tím, že jako zástupce Via Chemu uzavřel smlouvu o zřízení zástavního práva k cenným papírům společnosti Spolchemie, které byly ve vlastnictví společnosti Via Chem. Prý přitom ale věděl, že Via Chem Group byla v úpadku. Zajištěná pohledávka měla být následně převedena na Sarpent, kterého zastupoval bílý kůň, a uplatněna v insolvenčním řízení Via Chemu, aby věřitelé nemohli dosáhnout na své pohledávky. Měla tím vzniknout škoda přes 11 milionů, ale zásahem policie k ní nakonec nedošlo.

Policie pak dále Sisákovi klade za vinu, že se podílel na tom, aby obchodní soud v Českých Budějovicích neposlal firmu Via Chem Group do úpadku. Měl ovlivnit, aby soud rozhodoval na základě nepravdivých informací, přestože podle policie věděl, v jaké kondici se firma nachází. Sisákův právník Ivo Hala pak podle detektivů působil na insolvenční soudkyni Marii Červenkovou, aby porušila své povinnosti a aby firma do insolvence nespadla. Měl jí poslat e-mail obsahující nepravdivé informace. „Podlehla a nechala se ovlivnit,“ tvrdí policie. Soudkyně sama ale přitom stíhána není.

Sisák měl být podle policie také strůjcem toho, jak prostřednictvím insolvenčního řízení společnosti Falkonida, vedeného údajně na základě nepravdivých skutečností, vylákat od majitele pražské fotbalové Slavie Aleše Řebíčka zhruba 25 milionů korun. Podle policie, opět na základě podaných informací, měl vzniknout příběh, že minulé závazky fotbalového klubu nebyly řádně vypořádány, a Sisák měl instruovat Halu, aby vznikly fiktivní pohledávky. K tomu měla posloužit insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková. Tolik shrnutí klíčových případů.

Sisák sdělené obvinění podle usnesení o zahájení trestního stíhání odmítá a považuje jej za nesmyslné. Dokládá to tím, že v roce 2008 nebyla Spolchemie v optimální kondici, firma proto v roce 2009 uzavřela s úvěrujícími bankami – Komerční bankou, ČSOB, Raiffeisenbank, Citibank a LBBW – standstill agreement, tedy smlouvu o dočasné úpravě právních vztahů. Firma se tak dostala do speciálního režimu a banky se tím přímo podílely na chodu firmy, tudíž se předlužení bude dokazovat velmi těžko. V případu údajné fiktivní pohledávky společnosti Sarpent vůči Via Chemu pak lidé kolem Sisáka tvrdí, že pohledávka byla skutečná, a opírají se o platnou soudní judikaturu z dřívějška.

Zásadní roli při zatýkání v celé kauze Sisák, Hala a další hrají odposlechy. Sisák i Hala už na podzim podávali ve zmiňované kauze na policii vysvětlení. Detektivové, kteří celou údajnou skupinu odposlouchávali, pak zachytili, že se pracovně chystají na Slovensko v době, kdy se připravovala zatýkací akce. Sisák se v době zatýkání dokonce zastavil před odjezdem doma. Policie, která musela podezřelé online sledovat a odposlouchávat, však Sisáka nezatkla. Naopak později oznámila, že jí dva klíčoví podezřelí uprchli do ciziny. Právě toto konstatování bylo pak uvedeno jako jeden z vazebních důvodů.

Řebíček a spol.

Nejasná je situace i v případě neuvalení insolvence na Via Chem Group. Přestože insolvenční soudkyně českobudějovického soudu Marie Červinková měla rozhodnout o tom, že Via Chem neskončí v insolvenci, stíhána není. Navíc insolvenčnímu řízení přihlížel státní zástupce a verdikty soudkyně potvrdil pražský vrchní soud, a dokonce i Ústavní soud.

Sisák bude napadat rovněž své obvinění z podvodu na někdejším majiteli pražské fotbalové Slavie Aleši Řebíčkovi, ze kterého měli Sisák a spol. vylákat téměř 25 milionů korun. Policie totiž už vyslechla jak Aleše Řebíčka, tak jeho bratra Adama. A oba u výslechu řekli, že je nepodvedl nikdo z lidí kolem Sisáka, ale společnost Natland, která jim prodala závadné akcie (cenné papíry, za které nebyla zaplacena kupní cena a insolvenční správce může zpochybnit jejich nabytí) fotbalového klubu. Bratři Řebíčkové navíc podle informací týdeníku Euro připravují trestní oznámení na Natland, který jim zaručil, že jsou cenné papíry klubu řádně zakoupeny, zaplaceny a nehrozí zpochybnění obchodu.

Policie je o svých důkazech přesvědčena.

„Podle prověřování zjištěných a odůvodněných skutečností společenství ve složení Petr Sisák, Ivo Hala, Petr Kovařík, Milan Kučeřík, Jan Pacovský, Tomáš Machotka, Jozef Kaán a Petr Líska znaky organizované zločinecké skupiny splňuje. Informace popisující konkrétní dělbu, činnost, včetně hierarchického postavení jednotlivých členů zločinecké skupiny pak byly opakovaně zjištěny prostřednictvím operativních úkonů, zejména odposlechem a záznamem telekomunikačního provozu,“ napsal detektiv do odůvodnění sdělení obvinění.

Když Petra Sisáka a jeho advokáta Ivo Halu zatýkala protikorupční policie, Sisák se usmíval.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Vypočítejte si vaši čistou mzdu v roce 2018: liší se od té z roku 2017?
Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
Máte už novou dálniční známku?
Auta
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf…
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Technologie
Češi milují Škodovky víc než kdy dřív. Letos jich objednali už přes 100 000
IBM vydalo servery s prvními procesory Power9. Mají 16, 20 a 22 jader a takty do 3 GHz
AMD má možná „superAPU“ s HBM2 a 1792 shadery. Kolem je ale hodně otazníků
Cnews FM #173: O mobilech ve školách, Amazonu a digitalizaci [podcast]
Seznámení s routerem Asus RT-AC86U (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče