Široké rozkročení

22. května 2017, 00:00 -
22. května 2017, 00:00

Rodinné firmy hrají stále větší roli na českém trhu, shodují se zástupci advokátních kanceláří s rakouskými kořeny

Významné postavení mají společnosti s rakouskými kořeny i v oblasti právního poradenství. Zde k největším hráčům patří společnosti Schönherr a Wolf Theiss. „Vloni se nám dařilo dobře, obecně je na trhu více mandátů, což ovlivnilo i očekávané ukončení intervencí ČNB, hodně eurových investorů tak spekulovalo na nákup aktiv v českých korunách, kde sázeli na posílení koruny,“ říká vedoucí partner české pobočky Schönherr Martin Kubánek. Pozitivně hodnotí loňský rok i řídící partner pražské kanceláře Wolf Theiss Jan Myška: „Začátek loňského roku byl velmi slibný, aktivita v průběhu léta sice poněkud usnula, ale podzimní oživení bylo také uspokojivé.“

Úspěšné transakce

Specifikem kanceláří s rakouskými kořeny je široká síť ve střední a východní Evropě, i proto jejich právní poradenství často zahrnuj řadu jurisdikcí. „Pracovali jsme například pro jednoho ze zájemců o Plzeňský Prazdroj a další pivovary ve čtyřech zemích.

Sice náš klient neuspěl, ale byla to obrovská zkušenost,“ říká Kubánek a dodává, že kancelář Schönherr mimo jiné vloni radila při restrukturalizaci výrobce automobilů Daimler nebo výrobci filtrů Mann + Hummel v České republice. Dále Schönherr radil při rozšiřování stávajících nebo výstavbě nových závodů firem působících v automobilovém průmyslu, jako je Continental, Cooper-Standard či Chassix, která oznámila stavbu nové továrny za 1,3 miliardy korun v Ostravě.

Wolf Theiss zase právně asistoval při komplexní restrukturalizaci firmy Osram, v rámci které se vyčlenila část skupiny vyrábějící halogenová a LED světla pod značku Ledvance. „Působili jsme jako koordinátor pro deset jurisdikcí, zde se skvěle uplatnila síť našich poboček v regionu střední a východní Evropy,“ vysvětluje Myška a dodává, že Wolf Theiss radil i při nákupu dvou plnicích linek pro Pivovar Protivín a v současnosti je blízko dokončení významné transakce v oblasti strojírenského průmyslu v řádu několika miliard korun.

Rodinná vlna

V oblasti M&A se v Česku objevil nový trend, stále větší roli hrají rodinné firmy. „Ať již jako kupující při své expanzi, nebo naopak když je jejich vlastníci prodávají,“ říká Kubánek s tím, že nyní Schönherr aktuálně pracuje na třech prodejích rodinných společností, hodnota každé z těchto transakcí může činit až 30 milionů eur. Obdobnou zkušenost má i Wolf Theiss.

„Zvýšenou míru prodejů rodinných firem mohu potvrdit, zakladatelům často chybí následovník a stále více se takových společností objevuje na trhu. Trend bude určitě pokračovat, generace zakladatelů rodinných firem se blíží sedmdesátce a chystá se na odpočinek,“ doplňuje Myška.

Atraktivní nemovitosti

Silnou stránkou kanceláří s rakouskými kořeny je realitní právo. Zde Wolf Theiss radil u nedávno dokončené transakce zahrnující nemovitosti za 1,9 miliardy korun. „Transakce obnášela vypořádání poměrně komplikovaných vlastnických vztahů a prodej širokého portfolia nemovitostí v Praze se zapojením řady spoluvlastníků a financujících bank, některé ze zapojených společností byly již v insolvenci,“ vysvětluje Myška s tím, že konkrétnější být nemůže. Dále Wolf Theiss pracoval pro kupce karlovarského obchodního centra Varyáda, společnost European Property Group, nebo radil developerovi Karimpol při prodeji kancelářské budovy Rohan Office v hodnotě 25 milionů eur.

Na zajímavý trend upozorňuje Schönherr. „Vidíme, že v tendrech na prémiové budovy se stále více prosazují místní fondy, které si věří, že dokážou ještě více zvednout hodnotu kupované nemovitosti získáním zajímavých nájemců. Radili jsme například české investiční společnosti Redside při akvizici objektu v Praze 1,“ říká Kubánek s tím, že v poslední době si budovy jako portfoliovou investici pořizují i rodinné firmy podnikající v odlišném oboru. „Takto jsme pracovali například pro skupinu Erste Immorent při prodeji dvou kancelářských budov rodinným společnostem,“ doplňuje Kubánek. Schönherr radí i společnosti Lidl při otevírání nových prodejen a nyní při budování regionálních skladovacích center pro připravovaný elektronický obchod.

Potraviny i regulatorika

Specialitou kanceláře Schönherr je potravinářské právo, například radí společnosti Lidl ve správních řízeních. „Máme i klienta ze Skandinávie, který připravuje dovoz tabákových výrobků do Česka,“ říká Kubánek. Wolf Theiss se zase specializuje na oblast regulace, zejména ve finančnictví. „Tým vedený Janem Kotousem radí mimo jiné se zaváděním směrnice MiFID,“ popisuje Jan Myška s tím, že Wolf Theiss pracuje v této oblasti například pro správce aktiv NN Investment Partners. Ve společnosti Wolf Theiss také působí tým Petra Syrovátka specializovaný na spornou agendu, zde kancelář pracuje například pro Českou exportní banku na řadě přeshraničních soudních sporů a arbitráží.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vylidňují se země bývalého východního bloku?
Mistrovství světa ve fotbale vyjde téměř na čtvrt bilionu korun!
Až skončí škola: kdy si musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění?
Pracujete a jste v důchodu? Zažádejte si díky sociálnímu pojištění o zvýšení
GDPR od 25. května: můžete pak posílat newslettery?
Auta
Retro: Renault 5 byl miláček davů. Milionům lidí přinesl…
Kupte si závodní Jaguar E-Type! S tímhle jezdil Stirling Moss a je „levný“
Nová Dacia Duster se dočkala užitkové verze. Pokud máte zájem, musíte do Rakouska
Z nuly na 260 km/h za okamžik, aneb jak také může zrychlovat dosluhující anglická limuzína
Auta v EU budou těžší a dražší kvůli této povinné bezpečnostní výbavě
Technologie
Televize Sky nasadila na svatbu prince Harryho technologii pro rozpoznávání obličejů
Banky, platby, vteřiny. Posílání peněz bude rychlejší
Spotřeba Bitcoinu může letos dosáhnout půl procenta celkové globální produkce elektřiny
Nový Google News díky umělé inteligenci zpřehledňuje sledování událostí
Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi: nejlepší deska pro Ryzen? (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče