Severská bezpečnost v terénu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Severská bezpečnost v terénu

, Erich Handl,
Severská bezpečnost v terénu
Zdroj: Euro.cz

Příloha Luxusní auta

Letošní novinku seveřanů – robustní vůz Volvo XC 90 – si už v České republice stačilo objednat 42 zájemců. Vůz svým designem nezapře původ a chlubí se především kombinací luxusu a praktičnosti. Posádka na předních sedadlech je hýčkána komfortem obvyklým pro luxusní limuzíny, ale ani cestující ve třetí řadě sedadel prostorově nestrádají. V sedmimístné verzi přitom zbývá ještě dost místa pro zavazadla. Se všemi sedadly se dá rozsáhle manipulovat, a třetí řadu je možno zcela zasunout pod podlahu zavazadlového prostoru.
Komfortní vybavení převzal model XC 90 ze špičkových verzí ostatních řad severské automobilky, takže posádka se může těšit například na špičkovou audiosoustavu, zabudovaný GSM telefon nebo komfortní sedadla s dostatečným bočním vedením. Kromě toho ale XC 90 nabízí například výsuvný displej navigačního systému, oddělené ovládání audia a klimatizace pro zadní sedadla a další praktické a luxusní doplňky.
Samozřejmostí je už v základní verzi kompletní bezpečnostní výbava s šesti až osmi airbagy, ABS, protismykovým a protiprokluzovým systémem. K pohonu vyčlenilo Volvo dva zážehové a jeden vznětový motor. Nejlevnější je pětiválcový turbodiesel D5 s výkonem 120 kW, který svou sílu a především extrémní úspornost potvrdil už v modelech S80, S60 a V70. V nabídce je i zážehový pětiválcový motor T5 s „lehkým“ přeplňováním o výkonu 155 kW, jehož devizou je především nízká hlučnost, dobrý tah ve středních otáčkách a na benzinový agregát velmi dobrá spotřeba. Vrcholem motorizace je pak šestiválec T6 o maximálním výkonu 200 kW, který potěší stabilním vysokým výkonem a hladkým chodem. Výkon je přenášen přes automatickou nebo manuální převodovku primárně na přední kola, zadní náprava se připojuje v případě horších trakčních schopností pomocí spojky Haldex.