Šest let a nic

11. srpna 2014, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
11. srpna 2014, 00:00

Cestující z vlaku Comenius, který 8. srpna 2008 narazil do zříceného mostu, stále čekají na označení viníka

Šest let agonie. Jak jinak nazvat hledání příčin pádu mostu u Studénky. Osm cestujících v rychlíku Comenius zemřelo a stovka jich byla zraněna. Přeživší a rodiny mrtvých ztrácejí naději, že někdo pojmenuje viníka tragédie, která je stála blízké, zdraví či víru, že mohou bez obav cestovat dopravním prostředkem. 8. srpna 2008 narazil dálkový vlak v rychlosti 134 kilometrů do zříceného mostu krátce poté, co čtyři dělníci stavební firmy Bögl a Krýsl most zvedli a chtěli zasunout do původní polohy, když vybetonovali část nové mostovky.

Jistě, rozplétání technicky složité záležitosti není otázkou týdnů. Ani měsíců. Tři roky táhnoucí se soud, který má rozhodnout, zda a kdo z deseti obžalovaných nese za zřícení mostu trestní odpovědnost, je ale přece jen trochu moc.

Projednávání dva roky stálo kvůli znaleckým posudkům. Údajně se dlouho čekalo, až se podaří otevřít hard disk projektanta, což zvládl až kriminalistický ústav. Nic objevného se ale nenašlo. Od minulého roku probíhají výslechy znalců a rozsudek je stále v nedohlednu. Ten by postiženým umožnil domáhat se na viníkovi náhrad škod v civilních sporech, možná by jim i pomohl se s neštěstím po letech srovnat bez pachuti, že k havárii snad nakonec došlo z vůle boží. Nedošlo. Neštěstí způsobilo řetězení lidských chyb a především neuvěřitelný šlendrián.

Ti z cestujících osudného vlaku, kteří vydrželi a navštěvovali jednání soudu, odcházeli většinou znechuceni. Soudní znalci a právníci dvou stavebních firem se přou o to, zda za zřícení mostu může firma Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia), která odpovídala za založení mostu, nebo společnost Bögl a Krýsl, kterou si najala na úpravy ocelových částí mostu a na manipulaci s ním, jelikož sama neměla na takové práce potřebná oprávnění.

Před soudem se ukazuje, že při stavbě byly porušeny snad všechny možné předpisy a technologické postupy. Nutkavou otázkou ovšem stále zůstává, jak je možné, že někdo schválil a umožnil opravu mostu tímto způsobem a bez výluky nad vytíženou koridorovou tratí.

Selhali pravděpodobně všichni – investor, projektant, dozor, stavební firmy, stavební úřad a drážní orgány. Pojmenovat jejich chyby je důležité i proto, aby se podobná tragédie neopakovala. Pro postižené je ale nejpodstatnější, že most spadl a někdo by za to měl nést odpovědnost. Jinak se stanou obětí podruhé. Tentokrát systému.

O autorovi| HANA BOŘÍKOVÁ, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít