Sedmička pro Kalouska

27. května 2013, 00:00 - (myš)
27. května 2013, 00:00

Zdravotnictví O 30 miliard korun připravila za poslední čtyři roky segment zdravotnictví ekonomická krize. Dalších 6,6 miliardy korun se přesunulo do státní kasy. Jde o peníze, které sektor ztratil kvůli dvojímu zvyšování sazby daně z přidané hodnoty v letech 2011 a 2012. Informace vyplývají z analýzy ministerstva zdravotnictví. Deficit ve výši 24 miliard korun pokryly do konce loňského roku rezervy zdravotních pojišťoven. Zbylých 12,6 miliardy vstřebala zdravotnická zařízení zvyšováním efektivity poskytované péče. „V současné době jsou již vnitřní zdroje systému takřka vyčerpány,“ upozorňuje důvodová zpráva k návrhu, aby byla zvýšena platba za státní pojištěnce.

Ještě před začátkem krize stoupal výběr pojistného v průměru o 8,5 miliardy ročně. V roce 2009 se ale příjmy propadly a od té doby stagnovaly. Náklady přitom neustále rostou. Odvody za státní pojištěnce, jichž v zemi žije přes šest milionů, naposledy vzrostly v roce 2010 na 723 korun. Nyní resort navrhuje jejich navýšení na 800 korun, což by do segmentu přineslo dodatečných 5,6 miliardy. Rovněž poslanci se v konkurenčním návrhu usnesli na nárůstu této platby, a to o padesát korun na 773 korun. To by znamenalo další zdroje v celkové sumě 3,7 miliardy. „Žádné z navržených zvýšení nekompenzuje v plné výši dopad zvýšení sazby DPH na systém veřejného zdravotního pojištění, snižuje ale alespoň tíži ekonomických dopadů na systém veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětluje důvodová zpráva.

Jak analytici resortu zdravotnictví odhadují z predikce příjmů a nákladů systému na letošní rok, jeho celková bilance může dosáhnout záporné hodnoty, a to ve výši přibližně osmi miliard korun. Z toho několik set milionů korun půjde na vrub dalších změn v DPH, jelikož některé zdravotnické prostředky se přesouvají ze základní do vyšší sazby. Příjmy sektoru by měly letos dosáhnout 224 miliard korun, náklady je odůvodnitelné očekávat ve výši až 232 miliard. Například VZP nejenže zcela rezervy vyčerpala, ale nemá ani na běžném účtu dostatek peněz, aby její výdaje pokryly výši fakturovaných nákladů. Proto plánuje na letošek restriktivní rozpočet o čtyři procenta nižší než loni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít