Sbal prachy a vypadni

03. února 2014, 00:00 - Petr Weikert
03. února 2014, 00:00

Dražební firma nevracela desítky milionů Českým drahám a skončila v konkurzu. Už rok se s ní přitom soudily Lesy ČR kvůli stejnému problému

Otomto dozrávajícím milionovém průšvihu vědělo jen pár zasvěcených. Bylo 1. listopadu 2013 a v kanceláři notářky Marie Malé na pražském Karlově náměstí se sešli dva muži - Bohuslav Stečínský, ředitel odboru prodeje zbytného majetku Českých drah (ČD), a Milan Kremel, předseda představenstva firmy Clanroy. Stečínský s plnou mocí od generálního ředitele ČD Dalibora Zeleného zkoušel uhasit více než 50milionový dluh, který jedna z největších českých dražebních společností u drah měla. Oba pánové nakonec podepsali uznání závazku a dohodu o jeho splnění. Nebylo to ale nic platné. Dráhy peníze od Clanroye neviděly a firma je od 27. ledna v konkurzu. Začal se tak rozplétat pestrý příběh společnosti, jež měla velkou přízeň u státních podniků a nakonec skončila s miliardovým minusem na účtu u Komerční banky.

BYLI BYSTE TAK HODNÍ…?

Snaha Českých drah dostat z Clanroye peníze byla v závěru roku dost naivním počinem. Přinejmenším z dnešního pohledu posloužila vlastně jen k dvouměsíčnímu oddálení neodvratného konce a navýšení celkového dluhu. Clanroy až na pár „drobných“ neplatil ČD od léta a ředitel odboru Bohuslav Stečínský se mohl jen dívat, jak firma draží jejich majetek.

Třeba 1,5 milionu za rekreační středisko Borný nedaleko Doks mělo doputovat na bankovní účet drah den před Silvestrem. Stejně jako v předchozích případech nepřišla ani koruna. Že dražby mohly probíhat v době jasného průšvihu, vysvětlují České dráhy oficiálně tím, že se o nich rozhodlo už dlouho dopředu - vloni na jaře, ještě za bývalého vedení týmu Petra Žaludy. Rámcová smlouva s Clanroyem ohledně dražeb skončila 20. dubna 2013.

Omluva je to ale jen částečná. Jak vyplývá z dokumentů týdeníku Euro, tak jiný státní podnik - Lesy České republiky - podal na Clanroye prostřednictvím advokátní kanceláře Jansta, Kostka žalobu už rok předtím, na jaře 2012. Drahám to ale nevadilo a s firmou dál spolupracovaly.

Důvodem žaloby od Lesů ČR nebylo nic jiného, než že Clanroy (zakázku dostal ve sdružení více firem) už zhruba rok nevracel peníze za vydražený majetek. Lesům dlužil nejdříve 60,5 milionu korun, dnes 55.

Pokud by se České dráhy pokusily namísto uzavření smírné dohody raději chystané dražby zarazit alespoň na začátku listopadu, škoda mohla být menší. Podle notářského zápisu tehdy firma dlužila ČD něco přes 54 milionů. Dnes je to 99. Trestní oznámení s podezřením na zpronevěru podnik podal až letos 3. ledna. Více než rok a půl po Lesích ČR.

Důležité je říci, jak dražby v režii Clanroyeprobíhaly.

Firma nejdříve dostala od lesů či drah soupis nepotřebného majetku, záměr dražby zveřejnila, a když se pozemky či budovy podařilo prodat, Clanroy dostal na účet celou částku. Z ní si měl pak odečíst provize a zbytek peněz poslat na účet bývalých majitelů nemovitostí. „Podmínky vycházejí z rámcové smlouvy. Pravidla jsou nicméně dána zákonem o veřejných dražbách,“ hájí se ústy svého mluvčího ČD.

Vysvětlení opět poněkud kulhá. Že jde v dražbách postupovat opatrněji, ukazuje příklad Prahy 5. V zakázce na prodej městských bytů postupovala tak, že si dražební firma žádné peníze ponechat nesměla. Od městské části dostala jen svou provizi. Stačilo tak prostě nastavit smlouvu, žádný problém v tom nebyl. A kdo že byty pro Prahu 5 dražil? Společnost Clanroy.

ZLATÉ ČASY

Lesy se dnes ke kauze vracet nechtějí. „Probíhá soudní řízení a též policejní vyšetřování. S ohledem na to nebudeme sdělovat bližší podrobnosti,“ řekl jejich mluvčí Zbyněk Boublík. Clanroy se k zakázce Lesů ČR dostal v roce 2010. Vyhrál tendr na prodej zbytného majetku za 69 milionů korun. Lesy neměly s výběrem vítěze moc práce, Clanroy byl jediný uchazeč. Kvůli nesrovnalostem smlouvy podal později Nejvyšší kontrolní úřad na podnik trestní oznámení. Nešlo o jediné pochybení tehdejšího vedení Lesů ČR. I když se někdejší ředitel Svatopluk Sýkora bránil, nakonec podlehl tlaku ministra zemědělství Petra Bendla a z funkce v listopadu 2012 odešel.

Do roku 2010, tedy doby uzavření zakázky, také spadá výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS), která zachytila nestandardní zadávání veřejných zakázek. „Podobně jako v předchozím roce Lesy ČR přitahovaly pozornost lobbistů a podnikatelů, kteří se snažili získat podíl na jejich veřejných zakázkách,“ stojí v textu.

K Českým drahám se Clanroy dostal ve stejném období. Výběr nejvhodnějšího uchazeče ze tří zájemců udělala pro podnik společnost KPMG v roce 2008. Rámcovou smlouvu s ČD podepsali zástupci v roce 2009.

RAKOUSKÁ SMŮLA

Dráhy a Lesy ČR ale nejsou jedinými, komu firma Clanroy zkomplikovala situaci. Do insolvenčního řízení se přihlásila prostřednictvím kanceláře Wilson & Partners také rakouská Österreichische Volksbanken. Její předchůdkyně Investkredit Bank kdysi půjčila peníze spletenci českých firem. Protože se už jí částku nepodařilo získat zpátky, nechala banka vydražit pozemky, které měla jako zástavu. Vybrala si k tomu ke své smůle společnost Clanroy. O pozemky nebyl velký zájem, nového majitele se podařilo najít až na třetí pokus loni v prosinci, pár týdnů před krachem Clanroye. Vydražitel zaplatil téměř 36,5 milionu korun, výtěžek dražby však k rakouské bance dodnes nedoputoval.

Mezi další věřitele pak patří firma Pons s téměř 90 miliony nebo firma Xedus Credit s dvěma miliony, Clanroy dluží i společnosti České lesy, hlásí se o 55 milionů. Podle notářského zápisu uveřejněného ve sbírce listin firmy vložila pár dní před insolvencí na účet dva miliony i Natland Group Limite, do insolvenčního řízení se ale zatím nepřihlásila. Boj věřitelů nebude lehký. Dražební firma má podle svých odhadů majetek v hodnotě kolem 140 milionů.

Společnost Clanroy s médii nekomunikuje, její zástupci neodpověděli ani na otázky týdeníku Euro. Zůstává tak nevyjasněný minus u Komerční banky, který šplhá k závratné miliardě korun. Dražební firma jen zaslala do České tiskové kanceláře prohlášení, ve kterém si na Komerční banku stěžuje, že jí zablokováním účtu zamezila ve vstupu strategického partnera, a tím i splácení závazků.

Podle dokumentů ze sbírky listin se 995milionový minus ukázal na účtu náhle 16. prosince v kolonce „použitelný zůstatek“. Ještě tři dny předtím byla v této kolonce kladná částka 4,7 milionu shodná s běžným zůstatkem.

Kontokorent přitom firma neměla schválený.

PŘÍBĚH KOVBOJE

Firma Clanroy byla co do objemu dražeb třetí největší kanceláří svého druhu v Česku. Podle deníku E15 za ní stojí s velkou pravděpodobností realitní podnikatel Zdeněk Macháček. Kolem jeho firem bylo rušno už v minulosti. Výjimkou nebyly soudní pře a stěžování klientů na zadržování peněz. Macháček nicméně v oficiálním výpisu nefiguruje. Firma má jediného akcionáře Prime Enterprise Ltd. se sídlem na Seychelách.

Macháček stál původně za Mexx Reality.

V roce 2007 se firmě povedlo uspět v tendru na prodej nemovitostí ministerstva vnitra. Dva roky na to do Mexxu vstoupil podnikatel Jan Kočka, syn provozovatele Matějské pouti Václava Kočky. V roce 2010 Mexx Reality oznámila převzetí firmy Clanroy, která v sobě měla zlaté vejce v podobě rámcové smlouvy s ČD. Dražby pro Lesy ČR byly pak další velký byznys.

Podíl Kočky a Macháčka přešel v roce 2009 a 2010 na tehdy 18letého Lukáše Wrzecionka, který se tak stal jediným vlastníkem obří sítě Mexx Reality. Macháček byl pak už jen čestným prezidentem společnosti. Vliv si ale zřejmě udržel, Lukáš Wrzecienko mu byl podle všeho dost blízký. Byl to syn Macháčkovy někdejší partnerky Petry Wrzecionkové. V roce 2012 ale mizí z Mexx Group i jeho jméno.

Dnes je jediným členem představenstva Miroslav Posekaný, v dozorčí radě figurují lidé ze Slovenska.

České dráhy mezitím pokračují v prodeji nepotřebného majetku. Jak firma zjistila, jde to i bez prostředníka. „Zbytné nemovitosti nabízíme prostřednictvím našeho webu a prodáváme zájemcům formou přímého prodeje nebo výběrového řízení,“ uvedl mluvčí Joklík. Podobně postupují i Lesy ČR. Oficiální web firmy Clanroy zatím o vyhlášeném konkurzu mlčí.

V seznamu aktuálních dražeb jak pro České dráhy, tak pro ostatní subjekty je ale už prázdno. Jen v seznamu volných míst shání stále firma realitního makléře. Byla by to výzva.

Snaha drah dostat z Clanroye peníze byla v závěru roku dost naivním počinem. Posloužila vlastně jen k dvouměsíčnímu oddálení neodvratného konce a navýšení celkového dluhu.

O autorovi| Petr Weikert * weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít