Šance pro mladé byznysmeny - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Šance pro mladé byznysmeny

, David Kasl,
Šance pro mladé byznysmeny
Zdroj: Euro.cz

Startup roku 2009

Společnost Glocal Consulting vyhlásila minulý týden vítěze třetího ročníku soutěže podnikatelských nápadů Startup roku 2009. Hlavní cenu a investici tři miliony korun, o niž mohou soutěžit studenti vysokých nebo vyšších odborných škol v České republice do 27 let, získal Jiří Kouble s projektem Smart Parking. Odborná porota, v níž zasedají osobnosti a lídři byznysu, posuzuje přihlášené projekty pouze podle jejich kvality, inovativnosti a šance na obchodní úspěch. „Zatímco obdobné soutěže se orientují většinou na internetové projekty, Startup roku je otevřen různorodým oblastem a formám podnikání,“ vysvětluje ředitel společnosti Glocal Consulting Kamil Vacek, který je zároveň investorem. Za svou třímilionovou investici požaduje padesátiprocentní podíl ve vítězném projektu. „Funguji jako seedový (předstartovní) investor a zhruba po roce a půl se ukáže, zda projekt ukončit, změnit ho v rodinný podnik nebo posunout do vyšší formy,“ popisuje Vacek. Kdyby si vyžádal vyšší investici, podělil by se s dalším investorem. Kromě finanční podpory pro rozjezd podnikání mají vítězové možnost konzultovat svůj byznysplán jak s Vackem, tak s odborníky z poroty, mezi nimiž jsou mimo jiné ředitelka Googlu v České republice Taťána Le Moigne, generální ředitel společnosti McCann-Erickson Jan Binar, obchodní ředitel a předseda představenstva Mall.cz Ondřej Fryc či zakladatel projektu BezRealitky.cz Jakub Havrlant.

(boxík)
Startupy roku
2007 – BezRealitky.cz (Jakub Havrlant): Projekt se během dvou let stal dvojkou na trhu realitních serverů a v současnosti nabízí na 60 tisíc unikátních nemovitostí. Letos na jaře odkoupila od Kamila Vacka jeho padesátiprocentní podíl polská společnost Allegro Group, která spravuje aukční portál Aukro.cz. Dle květnového vyjádření Jakuba Havrlanta pro týdeník EURO byla „původní investice Kamila Vacka několikanásobně zhodnocena“.
2008 – Mujinstruktor.cz (Lukáš Žďárský): Projekt je „tržištěm“ pro sportovní instruktory (pokrývá okolo 260 sportů), na němž mohou nabízet své služby přímo zákazníkům. „Původní myšlenkou bylo odbourat marži, kterou si za poskytnutí instruktorů strhávají různé školy a sportovní zařízení,“ vysvětluje Lukáš Žďárský. Zákazník tím ušetří a může si objednat více hodin a instruktor si zároveň více vydělá. „Čas tohoto projektu teprve přijde, móda podobných webů na západě teprve přichází,“ věří Kamil Vacek.
2009 – Smart Parking (Jiří Kouble): Podnikatelským záměrem je vybudovat výhradní distribuční síť pro automatické rotační parkovací systémy od asijského výrobce, které při zabrání plochy pro dvě parkovací místa pojmou devět až jedenáct automobilů. „Výhodou jsou nízké náklady na provoz,“ vysvětluje Jiří Kouble.