zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Samá voda… Hoří!

04. února 2004, 13:48 - Oldřich Vlasák
04. února 2004, 13:48

Musí být jasné, kde obce vezmou prostředky na nutné investice

České vodohospodářství se opět dostalo do centra pozornosti médií. Jde ale o zkratkovité uchopení typu „Vodárnám chybí sto miliard, občane zaplatíš!“. Zásobování obyvatelstva pitnou vodou, odvádění odpadních vod a jejich čištění však nemůže být bulvarizováno ani zjednodušováno. Na to je příliš závažným tématem.

Závazky a nutné investice.

Odpovědnost, a to zákonná, za dodávky pitné vody a kanalizace je na městech a obcích. Faktický výkon těchto činností vesměs vykonávají obchodní společnosti. Řadu z nich vlastní města a obce, svůj vliv v nich uplatňuje také stát. Ten rovněž vykonává roli regulátora. V posledních letech se v této oblasti uplatňuje zahraniční kapitál strategických investorů z oboru vodohospodářství a jak dokazují nedávné příklady, je tento trh příležitostí pro finanční investory.
Konfrontací s normami EU a podmínkami našeho vstupu se náš stát zavázal v přechodném období, pro vodohospodářství v letech 2004 až 2010, dosáhnout v Evropě obvyklých parametrů kvality dodávek pitné vody, čištění vod odpadních, napojení na vodovodní a kanalizační řady. V Česku se proto musí do roku 2010 investovat více než 60 miliard korun, některé odhady ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí stoupají až ke sto miliardám. Vláda schválila adresně 574 aglomerací (měst a obcí), kterých se tato opatření týkají. Nesplnění těchto závazků bude tvrdě sankcionováno.

Taje financování.

Poslední usnesení vlády k této problematice, č. 1268 z prosince 2003 k „Aktualizaci strategie financování implementace směrnice Rady 91/271/EHS“, svým názvem spíše připomíná Černé barony. Je však varovným signálem, že v oblasti plnění státních závazků o čištění městských odpadních vod podle uvedené evropské normy silně pokulháváme. Jsou sice stanoveny odpovědnosti příslušných ministerstev, ale současně se dozvídáme, že Evropské komisi byl vládou předložen seznam výše uvedených aglomerací, na něž odpovědnost ve svém důsledku padne. Jejich schválení komisí je však v nedohlednu.
Jako osvědčený zdroj spolufinancování investičních projektů je uváděn úvěr od Evropské investiční banky, ten ale nepřipadá v úvahu, protože by šel za výdajový rámec vlády pro roky 2005 až 2006, a tak „města a obce jako akcionáři vodohospodářských společností mohou převzít financování“.
Počítá se s tím, že české národní zdroje budou muset pokrýt minimálně 35 procent z celkových nákladů. V poslední době se však objevují informace o daleko spravedlivějším podílu na spolufinancování do výše 50 procent (z obecních rozpočtů?). Nakolik bude připraven podílet se stát, když návrhem na vyšší DPH a zdražením ceny za vodu takto vybere minimálně o čtyři miliardy korun více?

Směrnice a oběžníky.

Právě reálné čerpání a naše připravenost v letech 2004 až 2006 bude základem pro plánování prostředků z evropských fondů pro léta 2007 až 2010, kdy končí vyjednané přechodné období. Nesplníme-li naše závazky, hrozí žaloby ze strany Evropské komise u Evropského soudního dvora.
Dosavadní řešení problému spíše připomíná smršť oběžníků a směrnic, které se málo koordinovaně pohybují po několika kolejích. Za tohoto stavu se těžko vypořádáme s tak velkým počtem aglomerací, protože je nebudeme moci sdružovat do větších projektů, a vše se opět jen prodraží. A to byla právě Kapitola 22, Životní prostředí tehdejším ministrem Milošem Kužvartem uzavřena v jednáních s unií již v červnu roku 2001. Po více než dvou a půl letech se města a obce a jejich starostové dozvídají, co je vlastně čeká.

Čeká se na ponaučení.

Suma summarum: stát se zavázal, města a obce odpovídají, stát reguluje, státní koncepce absentuje. Efektivní využití evropských strukturálních a kohezních fondů závisí na systémovém řešení a na prokazatelné schopnosti korunového kofinancování, zejména měst a obcí. Ty však ve většině případů služby přímo nezajišťují, sankční povinnosti vůči unii za neplnění se stát snaží přenést právě na města a obce. V takovém prostředí se samozřejmě objevují dobrovolní mudrci s mediální podporou, jejichž zájmy jsou ryze spekulativní. Pokud je jejich zájem, byť tržně legitimní, zcela rozdílný od zájmu a odpovědnosti obcí a nepřináší podněty k řešení, nemohou být v této vážné hře partnery nikomu.
Z toho se musíme rychle dostat ven. Pokud i nadále budou obce vůči svým obyvatelům odpovědné v této oblasti, musejí mít také volné ruce k rozhodování, samozřejmě se všemi riziky z toho plynoucími. Stát, který na sebe evropské závazky přijal, musí naopak účinně ve své koncepci přijít se systémovým řešením dnes už tak unikátního stavu celého vodohospodářského sektoru ČR. A protože na samotném konci bude vždy účet, musí být také z koncepce jasné, kde na to obce vezmou. Dnes je navíc možné porovnat, jak se té části vodohospodářského trhu, která transformací prošla, a ta již tvoří na dvě třetiny trhu, daří plnit evropské normy. Z toho bude nejen dobré, ale také prospěšné a rychlé si vzít ponaučení. Zatím ale samá voda…


Čtěte také

 Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček

Havlíček převezme ministerstvo dopravy v pátek. Na vládě bude mít dál jen jeden hlas

Jmenování vicepremiéra Karla Havlíčka ministrem dopravy se uskuteční v pátek po návratu…

před 1 hodinou

 Letoun Global 5000 - ilustrační foto

Obrana ruší tendr na nákup letadla za 660 korun. Všechny tři účastníky z něj vyloučila

Ministerstvo obrany vyloučilo z tendru na nákup malého letadla všechny tři účastníky a…

před 2 hodinami

 Dobíjení elektromobilu - ilustrační foto

Elektromobil se vyplatí. Ale až po deseti letech užívání

Rozdíl v ceně mezi autem se spalovacím motorem a elektromobilem je někdy i víc než…

před 4 hodinami

Praha Historický dům na rohu ulic U Půjčovny a Jeruzalémské v Praze. Kdysi zde sídlil Tuzex

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali.…

před 4 hodinami

Odložená platba - ilustrační foto

Odložená platba jako nový druh dobírky. Zboží nakoupíte teď, zaplatíte později

Nakupujete rádi na internetu, ale z důvodu nedůvěry k moderním technologiím stále volíte…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
Rozhovor s Ondřejem Chládkem o whisky TREBITSCH a založení investičního fondu SICAV
Daňové povinnosti předčasných důchodců
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Auta
Právě vychází časopis Auto motor a sport 2/2020.…
I ty, Subaru? Japonská značka chce po roce 2035 prodávat jen elektroauta
Tesla chystá hatchback, kterým zaútočí na Volkswagen ID.3. Navrhne ho v Číně
Shell zabíjí, automobilky lžou! Klimatičtí extremisté narušili autosalon v Bruselu
Honda přivezla do Česka Civic po faceliftu. A hned nasadila velkou slevu
Hry pro příležitostné hráče