Salaš u Pecinů

09. září 2013, 00:00 - Jan Hrbáček
09. září 2013, 00:00

Ministr vnitra si je svým působením v příští vládě nejspíš jistý, chystá změny ve vedení policie. Podle policejních kuolárů by Červíčka mohl nahradit jeho předchůdce Lessy, v současnosti vyšetřovaný inspekcí

Zatímco na ministerstvu dopravy a jemu podřízených institucích probíhají veřejně razantní změny, ministerstvo vnitra obdobně odvážné plány zatím drží pod pokličkou. Podle informací týdeníku Euro ale i na pražské Letné zrají nápady, které by vláda bez mandátu obhajovala velmi těžko. Ministr vnitra Martin Pecina (na snímku), mající silnou vazbu na prezidenta Miloše Zemana, však zjevně předpokládá, že resort povede i po parlamentních volbách. Takzvaný Kachlík proto bačuje tvrdou rukou.

Zajímavý je už výběr jeho nejbližších spolupracovníků, minimálně dva z nich mají blízko k Pecinovu bývalému zaměstnavateli, majiteli Vítkovických železáren Janu Světlíkovi. Jeho prvním náměstkem je bývalý vyšetřovatel žhářské aféry ve Vítkově a pozdější bezpečnostní šéf Vítkovic Lubomír Metnar.

Nejbližším poradcem pak někdejší policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie Jindřich Lát, se kterým se podle zdrojů týdeníku Euro počítá na vysoký post. V policejních kuloárech je zcela vážně zmiňováno místo jakéhosi styčného důstojníka mezi Finančním analytickým útvarem ministerstva financí a Policejním prezidiem ČR. Sem tam ale problesknou i zprávy o křesle šéfa protikorupční policie.

Kam s Červíčkem?

V hlavách managementu vnitra vznikají ovšem ještě svéráznější nápady. Například, jak se elegantně zbavit policejního prezidenta Martina Červíčka, muže někdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Podle tří nezávislých zdrojů zraje totiž v hlavách Pecinova myšlenkového trustu nápad jmenovat Červíčka generálem a odsunout jej na dočasně pozastavený post styčného důstojníka na českém velvyslanectví v Bratislavě. Tam už dříve jeden policejní exprezident působil – Jiří Kolář.

„Červíček bude v klidu, když dostane generála a elegantně postoupí do Bratislavy,“ sdělil týdeníku Euro jeden z vrcholných bezpečnostních insiderů, který si kvůli citlivosti informací nepřeje být jmenován.

Mluvčí policejního prezidia i ministerstva vnitra odmítli spekulace o změnách ve vedení, jmenování nových generálů či obsazování čestných postů v zahraničí oficiálně komentovat. U policie v současnosti žádný aktivní generál neslouží.

Z policejních kuloárů přitom zní, že jakýmsi neformálním mediátorem možné dohody o odchodu Červíčka má být i předseda SPOZ Zdeněk Štengl – letitý policista, který sloužil stejně jako Červíček ve Východočeském kraji. Lessy se vrací. Možná Na vnitru ruku v ruce s plánem Červíček zraje myšlenka, kdo by mohl stávajícího prezidenta nahradit. Žhavým adeptem je podle některých zjištění někdejší kandidát ministra vnitra Radka Johna (tedy spíše supergurua Věcí veřejných Víta Bárty) Petr Lessy, kterého se po názorových třenicích zbavil velmi podivným způsobem ministr vnitra Jan Kubice.

Pecina se s Lessym dobře zná z Ostravska, kde oba žijí. Všeobecně se ví o tom, že se tito dva muži scházejí. Informace o tom, že by se Lessy mohl vrátit do funkce, týden po týdnu sílí a nevyvrací je ani on sám. „Vrátím se do funkce, ze které mě Kubice vyhodil, a pak záleží na jednáních s ministerstvem vnitra,“ řekl týdeníku Euro Lessy s tím, že oficiální nabídka ovšem ještě nepadla.

Petr Lessy je ale opět na mušce Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Tentokrát je obviňován z podvodu. GIBS se snažila dostat Lessyho kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, nicméně soud ho v polovině května obžaloby zprostil. Lessy byl z policejního prezidia odvolán pro podezření, že se spikl proti zlínskému policejnímu řediteli Bedřichu Koutnému a jeho náměstku Jaroslavu Vaňkovi. To se ale neprokázalo.

Důkladná inspekce Lessy byl v době svého odvolání loni na konci srpna na nemocenské. GIBS nyní vyšetřuje, zda Lessy nezneužil nemocenské dávky.

Žalobce a GIBS předběžně vyčíslili škodu na 37 260 korun. „Za uvedený přečin mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Ke konkrétním úkonům trestního řízení, ať už realizovaným či dosud plánovaným, ani k opatřeným důkazům se v dané fázi nebudu vyjadřovat,“ uvedl žalobce pražského městského státního zastupitelství Michal Muravský.

Inspekce je při vyšetřování opravdu důkladná.

Její lidé navštívili před časem na Moravě Lessyho lékaře, který bývalému policejnímu prezidentovi neschopenku vystavil. Podle Lessyho se o něj GIBS začala zajímat, až když nastal zvrat v soudním řízení o pomluvě a bylo zřejmé, že jej soud osvobodí.

„Se souhlasem soudu si začali stahovat zdravotní dokumentaci a záznamy o vyšetřeních.

Přitom už měli informace z dřívějška, a nic se nedělo. S tou chorobou se léčím dlouhodobě, a to i o dovolené. Mně už to přijde šílené, mám snad emigrovat?“ rozhořčuje se Lessy.

Petr Lessy považuje vyšetřování podvodu s nemocenskou za nesmyslné a hodlá se bránit. Podle něj jde o další vykonstruovanou snahu s politickým zadáním bývalého policejního prezidenta definitivně zlikvidovat.

„Další kroky budu řešit se svým právním zástupcem,“ dodal.

Lessy byl trnem v oku od začátku svého zvolení, je totiž úzce spojován se šéfem Věcí veřejných Bártou. Policejním prezidentem byl jmenován za působení Radka Johna v čele ministerstva vnitra, po nástupu Jana Kubiceho ale vznikla mezi oběma muži silná kontroverze. Kubice Lessyho opakovaně vyzýval k rezignaci. Lessy to komentoval s tím, že celý spor je pouze o tom, že ministr má jinou představu o budoucím fungování sboru. „Já nemám pocit, že ministerstvo vnitra tím, jak krátí rozpočet policie, vytváří vhodné podmínky pro fungování sboru,“ uvedl tehdy. l

O autorovi| Jan Hrbáček hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vrácení daní 2018 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kolik si můžete vybrat dovolené, když máte novou práci a jste ve zkušební době
Kolik stojí lístky na Mistrovství světa v hokeji?
Je lepší na dovolené platit kartou, nebo peníze směnit?
Zaplatit daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. května
Auta
Galerie: Tohle je 10 nejlepších interiérů roku 2018
Hyundai i20 dostal facelift, dvouspojkový automat a verzi Active
BMW iX3 je SUV X3 bez ledvinek a s pouze elektrickým pohonem
Mercedes-Benz Vision Maybach Ultimate Luxury je konkurence pro Rolls-Royce
Pokuta za jízdu na červenou: Co zaplatíte a kolik dostanete bodů
Technologie
Xiaomi uvádí Mi 6X. Boduje cenou, ale má nepochopitelné slabiny
Gmail dostává největší aktualizaci za posledních 7 let. Co umí a jak vypadá?
Vivaldi 1.15 má tři nové funkce, prohlížeč ale stále nenabízí synchronizaci
Samsung má nové NVMe moduly: SSD 970 Evo a Pro s řadičem Phoenix opět vedou ve výkonu
V testovacím sestavení Windows se nachází skrytý tmavý motiv Průzkumníka
Hry pro příležitostné hráče