S ODS proti Hradu

05. srpna 2013, 00:00 - Petr Weikert
05. srpna 2013, 00:00

Bohuslav Sobotka představil smělý plán. Odpor vůči prezidentu Zemanovi má být stěžejním bodem jeho spolupráce s ODS a TOP 09

Jen pár dní před hlasováním o důvěře pro Rusnokův kabinet přichází šéf ČSSD Bohuslav Sobotka s nečekaným tahem.

Nabízí spojenectví stranám někdejší vládní koalice. Jeho nápad zní jednoduše: Nechte na omezený čas vládnout menšinový kabinet ČSSD a společně pak osekáme pravomoci prezidenta. Sám Sobotka ale bude muset nejdříve přesvědčit kolegy z předsednictva, aby nepodlehli svodům a nezvedli ruku pro prezidentův kabinet premiéra Rusnoka. „Musíme udržet parlamentní demokracii. Prezidentský systém by vedl k oligarchizaci politiky,“ pouští se Sobotka do prezidenta Zemana.

* Sešel jste se s Jiřím Rusnokem, čím se vás snažil přesvědčit, proč pro jeho kabinet hlasovat?

To nebylo vzájemné přesvědčování. Já jsem chtěl mluvit hlavně o programu Rusnokovy vlády a musím říci, že není špatný. Řadu těch opatření bychom realizovali také, pokud by ČSSD byla ve vládě. Tato vláda ale nemá šanci naplnit snahy levicových voličů, protože nemá šanci měnit zákony. Nemá většinu ani pro zákony, ani pro získání důvěry.

* Takže vám se program vlády vlastně líbí, ale vadí vám, kdo v té vládě sedí a jakým způsobem vznikla?

Pro nás je důležité, aby její program nebyl v rozporu s programem ČSSD. Abychom nemuseli voličům eventuálně vysvětlovat, že jsme podpořili něco, co jde proti našim záměrům, protože my na rozdíl od Rusnokovy vlády legitimitu máme. Nás v minulých volbách zvolilo milion sto padesát tisíc voličů.

* Vy se o podpoře kabinetu budete bavit 6. srpna. Budou nakonec ve sněmovně vaši poslanci hlasovat jednotně? A sondujete nálady v regionech, odkud se ozývají hlasy, že by měla Rusnokova vláda dostat šanci?

Předpokládám, že v hlasování budeme jednotní. Usiluju o to. Samozřejmě čtu usnesení, která nám přicházejí z regionů a v řadě míst je strana podobně rozpolcená jako tady ve svém vedení. Některé okresní výbory končí své hlasování půl na půl, jejich stanoviska nejsou jednoznačná. Já ale vidím dvě věci, které nesmíme při svém rozhodování pominout. Zaprvé: my si nepřejeme návrat sto jedničkové většiny bývalé vládní koalice. Zkompromitovali se natolik, že se divím, že vůbec chtějí zpátky. Zadruhé: musíme brát ohled na svou tradici a program, a tedy udržet parlamentní demokracii. Prezidentský systém by vedl k oligarchizaci české politiky a tady musí být naše postoje jednoznačné.

* Ale zatím se to tak nezdá…

Nesouhlasím s některými mými kolegy, kteří pokládají návrhy prezidenta automaticky za správné, protože je levicovým prezidentem. Principy parlamentní demokracie stojí i nad soubojem pravice a levice.

* Jak tipujete, že hlasování předsednictva dopadne? Podpoříte Rusnokovu vládu?

Já se snažím, abych získal většinu pro své myšlenky.

* Co když většinu nedostanete?

Byl bych velmi rád, až touto soutěskou ČSSD projde, aby se strana vzpamatovala a myslela trochu na sebe. My teď vedeme debatu o Rusnokově vládě, o Zemanovi a tak dále. To je sice hezké, ale měli bychom se spíš zajímat o to, jak vyhrát volby. A můj mandát není u konce, je na začátku a končí na sjezdu až po parlamentních volbách.

* Takže pokud jako předseda ČSSD neprosadíte svůj názor, a vaši poslanci zvednou ruku pro Rusnokův kabinet, nebudete to považovat za své selhání?

Já se budu snažit prosadit své řešení situace. Není to tak, že by se nic nedělo, pokud neuspěji. Rozhodně bych přemýšlel, jak změnit svoji práci v roli předsedy. Nebudu ten neúspěch bagatelizovat. Jasně ale říkám, že můj mandát končí na příštím sjezdu a mým hlavním úkolem je vyhrát volby do Poslanecké sněmovny. Nebudu před tím utíkat. V politice jsem nikdy nepoužíval personální ultimata a nebudu je používat ani teď, i když je situace vyhrocená.

* Jak vnímáte ten spor s místopředsedou Michalem Haškem, kterému se Rusnokovova vláda líbí?

Vážím si lidí, kteří říkají svůj názor. Stranu vedu tři roky a kvůli názorům jsem nikdy žádného člena nevylučoval. To v minulosti nebylo v ČSSD zvykem. Třeba když byl současný prezident předsedou ČSSD, tak jsme museli několikrát hlasovat o vyloučení různých lidí kvůli jejich odlišným názorům. Já teď pevně věřím, že mi v budoucnu pomůže Michal Hašek stranu zase sjednotit. A že si teď uvědomí, že ČSSD může být řízena jen z Lidového domu, že se nesmí vytvářet nové mocenské centrum na Pražském hradě. To by vedlo k tomu, že by ČSSD byla hradní stranou, která už nebude demokraticky vedena, a o klíčových otázkách možná budou rozhodovat lidé, kteří nejsou ani v ČSSD, ale v nejbližším okolí prezidenta a v konkurenční politické straně SPOZ.

* Jaký máte teď vztah s místopředsedou Haškem?

Komunikujeme spolu. Myslím, že jsme byli schopni projít i složitějšími časy, třeba když jsme proti sobě kandidovali na předsedu strany a volební výsledek byl velmi těsný. Ty vztahy pak byly korektní až do té doby, než byl zvolen prezident republiky. Myslím si, že Miloš Zeman se snaží v ČSSD rozehrávat vlastní hry a hledat své favority.

* Proč myslíte, že by to pan prezident chtěl dělat?

Pan prezident to dělá ve všech stranách. Koneckonců viděli jsme všichni místopředsedu ODS Kubu na poradě v Lánech. Ale je to z prezidentovy strany logické. Je to první přímo zvolený prezident, hledá své možnosti, a pokud chce rozšířit svůj vliv, bude to na úkor politických stran.

* Nicméně SPOZ zřejmě bude po květnových volbách vaším přirozeným levicovým partnerem ve sněmovně. Myslíte, že po tom všem s ní budete moci spolupracovat?

U nás jsou altruisté, kteří říkají, že máme dost hlasů, a můžeme některé SPOZ přenechat. Můj názor je ale jiný. Klíčové je, abychom v příštích volbách měli co nejlepší výsledek, tedy třicet procent hlasů. Já nejsem příznivec předvolební koalice se SPOZ a obávám se, že k tomu budeme nuceni, pokud budou preference té strany tak špatné jako dosud. Dokážu si ale představit formu kooperace po volbách. SPOZ, a řekl to i Miloš Zeman, by nemusela vstupovat přímo do vlády, ale mohla by nějakou formou podpořit ČSSD.

* Pomohli byste si? Nebyli byste tak daleko více pod kontrolou Hradu?

Doufám, že ve sněmovně budou i jiné strany, se kterými bude možné jednat, že se tam nedostane jen ČSSD a SPOZ.

* Podle červnových čísel PPM Factum byste mohli nyní ve sněmovně obsadit 78 křesel. Nemáte obavy, že váš spor s Michalem Haškem vám nějaké mandáty ubere?

Nebojím. Ta diskuse je sice intenzivní, ale bude relativně krátká. Rozhodne se tento týden a pak se budeme věnovat sestavování kandidátních listin.

* Předtím budete muset ale předsednictvu a koneckonců i vašim voličům vysvětlit, proč je Rusnokova vláda špatné řešení.

Zatím to nevypadá, že by Rusnokova vláda měla získat ve sněmovně důvěru. Pro naše voliče je důležité, aby ČSSD zabránila nástupu pravice. A chci jasně říci, že nerezignujeme ani na snahu rozpustit sněmovnu a vyvolat předčasné volby. Správný čas na to podle mě bude v okamžiku, až se nezjeví 101 hlasů deklarovaných pro vládu pravice. Pak chceme znovu jednat se stranami a to rozpuštění ještě domluvit. Pokud se to povede ještě během podzimu, má to cenu. Pokud jde o postoj k Rusnokově vládě, nemůže převážit černobílý pohled typu, když nebude Rusnokova vláda, nastoupí pravice. Jsou i jiné možnosti. Třeba druhý pokus o sestavení vlády pro ČSSD.

* Co by se změnilo, kdyby dal Miloš Zeman druhý pokus vám?

Nám nejde o to, abychom vytvořili plnohodnotnou levicovou vládu. Naše představa je menšinová vláda ČSSD. Jednali bychom se stranami o toleranci této vlády, o zkrácení volebního období a o změnách ústavy. Samozřejmě bychom se museli domluvit i na rozpočtu. Dovedli bychom zemi k předčasným volbám. Snad ODS a Top 09 chápou, že si nikdo nepřeje návrat jejich koalice. Jejich vstup do vlády bez voleb by je úplně zdiskreditoval.

* Jak dlouhý by ten váš mandát měl být a jaké změny ústavy byste spolu s ODS a Top 09 chtěli prosadit?

Pokud jde o změny ústavy, jsem stoupencem upřesnění pravomocí prezidenta a Parlamentu. Třeba aby byly stanoveny lhůty pro jednotlivé prezidentské pokusy nebo aby jmenování členů bankovní rady podléhalo stejnému mechanismu jako volba ústavních soudců, tedy formou součinnosti Senátu a prezidenta. Také by měl být přesně stanoven postup prezidenta po volbách, jak už koneckonců navrhoval Miloš Zeman a Václav Klaus, když se snažili změnit kdysi ústavu. Ve zkráceném období bychom vládli jen krátce. Víme, že nemůžeme změnit rozpočet ani zákony.

* Vydrží Rusnokova vláda dlouho?

Tak, jak mluvíme s ministry, nechystají se odejít. Zabydlují se na ministerstvech a nevypadá to, že by chtěli odejít záhy poté, co nedostanou důvěru sněmovny. l

Musíme brát ohled na svou tradici a program. Prezidentský systém by vedl k oligarchizaci české politiky. Vážím si lidí, kteří říkají svůj názor. Stranu vedu tři roky a kvůli názorům jsem nikdy žádného člena nevylučoval. To v minulosti nebylo v ČSSD zvykem.

O autorovi| Petr Weikert * weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít