S láskou tvoje vláda

24. února 2015, 12:00 - Petr Weikert
24. února 2015, 12:00

Státní firmy a úřady si budou moci vybírat advokáty bez výběrových řízení. S nápadem přišlo ministerstvo pro místní rozvoj. V době drahých soukromých právníků, které si úřady mnohdy zbytečně najímají, je to velmi odvážná myšlenka. Přesto stojí za to se jí zabývat.

Pravidla pro rozdělování zakázek jsou jedněmi z nejdůležitějších, které ovlivňují míru korupce v zemi. Je to barometr, který nám o nás samých (a reprezentaci, kterou jsme si zvolili), řekne víc než tisíc novinových zpráv. Česko po nástupu Sobotkova kabinetu otáčí kurz a postupně mění velmi přísnou předchozí verzi zákona o veřejných zakázkách na mírnější odvar. Za ministryně Věry Jourové (ANO) se dokonce objevila teze, že stavební zakázky by v některých případech bylo možné zadávat takzvaně z ruky až do padesáti milionů. Věra Jourová říkala, že se tím stavby zrychlí, a že lidem je třeba věřit. Lidem možná ano, úředníkům a politikům raději ne.

Ale zpátky k novince o volném výběru advokátů. Za úvahu stojí proto, že se omezuje na vcelku logickou situaci, a to, když se státní instituce soudí. Nejde tedy o problematické rámcové smlouvy, různé rady, analýzy nebo kdovíco, co kanceláře fakturují a nedokáží zpětně doložit, protože placené konzultace probíhají klidně po telefonu nebo osobně někde na chodbě. Jde o soud. O důležitou věc, která státu může zachránit mnohdy miliony korun. Když v podobné situaci stojí kdokoliv jiný, také si přeci vybere dražšího a lepšího advokáta, aby měl větší šanci na úspěch a nebere v potaz nejlevnější nabídky panelákových právníků.

Jenže tady chvála myšlenky končí. Aby fungovala správně, musela by být nastavena odpovědnost a pravidla hry. Pokud se úřad nerozhodl podle ceny vybrat nejlevnější kancelář, měl by jeho šéf říci, proč si koho vybral, jaké měl reference, zda byl případ opravdu tak složitý, že nemohl použít třeba své vlastní státní právníky a podobně. A proti němu by měl stát nezávislý oponent. Protože jinak se otevírá cesta k přihrávání zakázek spřáteleným firmám.

Je důležité sledovat vývoj zákona o veřejných zakázkách. Ač ta slova znějí technicistně, vypovídají jak moc otevírá vláda dveře korupci. Vlastně ještě jednu novinku ministerstvo navrhuje. Limit na vícepráce má být padesát procent. Do češtiny přeloženo: vyhrajete stavební zakázku pro stát a pak ji můžete klidně o polovinu prodražit. Takže ještě jednou. Sledujte zákon o veřejných zakázkách…


Čtěte také:

Tomáš Langr: S dumpingovými cenami soutěží i advokáti

Platforma žádá více průhlednosti v zakázkách. Vadí jí i limity víceprací

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít