S hokejkou pro peníze

16. března 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
16. března 2015, 00:00

Hráčská úmrtnost je vysoká, do americké NHL či ruské KHL se prosadí jen pět jmen z juniorského reprezentačního ročníku

Před pár dny svému čtrnáctiletému synovi sbalil hokejovou tašku s tím, že další jeho účinkování v tomhle sportu na vrcholové úrovni je jen ztráta času a peněz, a teď kluk chodí na fotbal a hlavně do školy a všichni jsou spokojení. Tak popisuje krátkou vrcholovou kariéru potomka jeden bývalý špičkový hokejista. Ne každé dítě ale má soudné rodiče a případů, kdy netalentovaný jedinec skončí předčasně s vrcholovým hokejem bez vzdělání a další perspektivy, jsou desítky. „Vždycky mi zatrne, když vidím na tréninku valící se kouli v šusťákové soupravě, jak řve na svého potomka. Hned si říkám: další otec, který si své sportovní neúspěchy léčí na svých dětech,“ posteskl si jeden z pražských mládežnických trenérů.

Navzdory tomu je hokej v tuzemsku jedním z mála sportů, kde je relativně velká šance, že se jím potomek alespoň pár let uživí.

Ideální věk, kdy začít s hokejem, je šestý až osmý rok dítěte, to už má ale za sebou přípravku, kterou navštěvuje od tří čtyř let.

Existuje i názor, že pro další vývoj dítěte jsou klíčové první tři roky. „Rodič sleduje dítě celý den, to ukazuje své silné a slabé stránky. Ty silné pak rozvíjíte,“ tvrdí Pavel Zacha senior, jehož syn patří k největším českým hokejovým talentům.

„Vysvětluji rodičům, že se musejí výchově věnovat naplno. Rozvoj musí být komplexní, od pohybu, mentálního vývoje až po výživu a regeneraci,“ tvrdí Zacha.

I z toho je zřejmé, že výchova hokejisty je nákladná. Hokejová výzbroj vyjde ročně od zhruba deseti tisíc korun do 35 tisíc, to se ale bavíme o nižší střední třídě. Další částkou, kterou je nutné zahrnout do ročních nákladů, jsou klubové poplatky, jejichž výše závisí na místě bydliště, v menších městech je to od deseti tisíc korun ročně, nejvíce to dělá v Praze, kolem 25 tisíc ročně. Pokud chcete, aby vaše dítě mělo náskok před konkurenty v družstvu, je dobré mu sem tam připlatit individuální trénink. V menším městě vyjde hodina na minimálně 250 korun, ve větším pak stojí do 1500 korun, k tomu je třeba připočíst platbu za pronájem ledu, v Praze až 4000 korun za hodinu.

„Jeden rok jsem si psal, na kolik vyjdou náklady na přípravu syna, bylo to dost deprimující čtení. Pak jsem to počítal ještě jednou, v době, kdy jsme se synem vyjednávali smlouvu v Liberci, stěhovali se a byli na stáži v Kanadě. Rok mě vyšel na 780 tisíc korun, část už ale zaplatili sponzoři,“ odhadl náklady Zacha. Ten tvrdí, že platí pravidlo, čím je dítě starší, tím víc rostou i náklady na jeho výchovu. „Vždy jsem v investicích do syna volil top cestu, nejkvalitnější věci. Pokud se snažíte ušetřit, není to nejefektivnější řešení,“ vzpomíná Zacha. Jen na okraj upozorňuje, že pár kvalitních bruslí pro 15letého hokejistu vyjde na 16 tisíc korun. Pokud hrajete na vrcholové úrovni, spotřebujete i čtyři páry za sezonu.

Není třeba ale propadat zcela panice. Pokud se zhruba u 12- až 13letého hokejisty projeví talent, o náklady na jeho další výchovu se zčásti podělí sponzoři a hráčští agenti. „Perspektivní hráče si tipujeme někdy kolem třináctého čtrnáctého roku. Začíná spolupráce s hráčem, jeho rodiči. Snažíme se pomáhat, vše je ale individuální, rozsah pomoci záleží na situaci, ve které se hráč a jeho rodina nachází,“ tvrdí hráčský agent Aleš Volek.

30 000 Kč ročně stojí nová hokejová výzbroj (pokud se rozhodnete nakoupit nejkvalitnější výzbroj, položka vzroste o desítky tisíc korun) 10 000 až 25 000 Kč činí příspěvek v hokejovém klubu 250 až 1500 Kč stojí tréninková hodina navíc až na 3500 Kč (bez DPH) vyjde v Praze hodina pronájmu ledové plochy 8000 Kč a výše stojí týdenní hokejový kemp v Česku 250 000 Kč a výše stojí semestr na střední škole s hokejovou výukou v Kanadě 2 580 000 USD je loňský průměrný výdělek v NHL

Návratnost Odhady, kolik hokejistů se svým sportem v budoucnu uživí, jsou různé. Celosvětově se to podaří jednomu z 250 hokejistů. V Česku se z každé věkové kategorie (myšleno v každém klubu) prosadí do nejvyšší soutěže v průměru tři hráči. Tohle je ale obživa tak po dobu kariéry. Dle odhadů se průměrný plat v české extralize pohybuje kolem sta tisíc korun. Velká část hokejistů pak skončí po několika letech tuzemskou kariéru dost neslavně. Zcela jiná je situace hokejistů, kteří se prosadí do NHL, případně bohaté KHL. Tady je logicky ještě větší úmrtnost než u extraligy. V reprezentačním výběru od 16 do 20 let se pohybuje stabilně 20 až 30 jmen. Dle Volka se prosadí do výše uvedených soutěží tři až pět z nich. „Občas i někdo, kdo se v tomto reprezentačním výběru neukázal, takové procento je ale velmi malé,“ dodal Volek. Pokud se však v nejlepší hokejové soutěži vaše dítě prosadí, má vyhráno, jen loni dosáhl v NHL roční průměrný plat 2,58 milionu dolarů. Stačí hrát zhruba pět sezon a jste zajištěni do konce života.

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít