S fiskálním útesem trh nepočítá

21. ledna 2013, 00:00 - Tomáš Plhoň
21. ledna 2013, 00:00

Pokud se podaří odvrátit hlavní hrozby, přinese tento rok zajímavé příležitosti, říká viceprezident společnosti Pioneer Investments

Podílový fond jménem Pioneer Fund funguje už více než osm desetiletí a patří tak mezi nejstarší na světě. „Vůbec nejzajímavější komoditou současnosti je obyčejné dřevo,“ říká světově uznávaný investor John Carey, který fond spravuje už přes dvacet let a zároveň je viceprezidentem společnosti Pioneer Investments.

* Přijde letos ve světové ekonomice nějaké zlepšení?

Jsem ze Spojených států, takže začnu u nich. Jde přece jen v tuto chvíli o stále ještě nejsilnější světovou ekonomiku a podstatný faktor ekonomického oživení. V Americe očekávám mírný růst, který vychází především z uzdravujícího se nemovitostního trhu a trvale se zlepšujícího automobilového průmyslu. Silně vypadá také finančnictví, zdravotnictví a technologie. Základy americké ekonomiky jsou solidní a dokážou se pravděpodobně vyrovnat s poklesem poptávky v zahraničí. Nepůjde o žádný raketový start, ale podmínky pro růst jsou v Americe dobré.

* A ve zbytku světa?

V Evropě je situace trochu složitější a nedá se úplně snadno předpovědět ani shrnout do jedné věty. Některé státy ale bezpochyby čeká v tomto roce pokračující recese. Co se týče Číny, další podstatné oblasti pro světový růst, vývoj jejího hospodářství vidím optimisticky, nicméně ne tak silně jako v minulých letech. Zmínit bych se měl také o Brazílii, která je jednou z hlavních ekonomik západní polokoule a již v průběhu loňska začala stagnovat, což bude patrně pokračovat i v tomto roce. Pokud se nestane nic nepředvídatelného, předpokládám, že celosvětová ekonomika za rok 2013 vykáže mírný růst.

* Tím jste v podstatě zmínil tři hlavní oblasti, ale zároveň tři hlavní hrozby. Ve Spojených státech stále hrozí pád z takzvaného fiskálního útesu, v Evropě se může zhoršit dluhová krize, Čína může výrazněji zpomalit. Nebojíte se negativních dopadů, pokud se něco z toho stane?

Naše předpoklady samozřejmě počítají s tím, že se podaří tyto hrozby odvrátit, nicméně obavy na trhu rozhodně existují. Kupříkladu fiskální útes je stále reálný, stejně tak se ale může stát cokoli dalšího. Může dojít k eskalaci problémů na Blízkém východě, může dojít k přírodní katastrofě, tak jako se to stalo loni ve Spojených státech. Ekonomiku to během několika týdnů výrazně zasáhlo. Podobné události nelze tak docela předpovědět ani se na ně připravit.

* Zastavme se ještě u fiskálního útesu. Děsí vás jako občana a investora zadlužení vaší země a hrozeb s tím spojených?

Celý pojem fiskální útes se odvíjí od automatických rozpočtových škrtů a zvyšování daní, ke kterým mělo dojít už na začátku ledna. Stejně jako řada dalších, a myslím, že s tím počítaly i finanční trhy, jsem očekával, že dojde ke krátkodobému dočasnému řešení, místo aby se zvyšování rozpočtu vyřešilo komplexně. V průběhu roku a zřejmě i v roce dalším se k této otázce budeme muset vracet. Existuje velmi ostrý spor mezi oběma politickými stranami ve Washingtonu, jak se k fiskální otázce postavit. Politické síly v USA jsou navíc rozděleny velmi patově. Dolní komora parlamentu je v rukou republikánů, Senát a Bílý dům v rukou demokratů. Vzhledem k tomu ani nebylo možné očekávat na první pokus shodu ke všeobjímající dohodě. Pravdou však zůstává, že americký rozpočet je neudržitelný a musíme pracovat na tom, abychom ho začali systematicky snižovat.

* Automatické škrty a zvyšování daní však stále hrozí. Co by to udělalo s trhem?

Obávám se, že trh s něčím takovým stále nepočítá. Výrazně by to narušilo jeho rovnováhu v prvních řekněme šesti měsících bezprostředně poté. Škrty a vyšší daně v takovém měřítku by zasáhly spotřebitele i firmy. Šlo by o přímý útok na ekonomiku jako takovou.

* Vaše hlavní pozice v Pioneer Investments je portfolio manager. Do čeho svým klientům radíte investovat v tomto roce?

Myslím, že existuje potenciál pro akcie, aby se jim po dlouhé době zase dařilo. Pokud je naše předpověď správná a ekonomice se bude dařit, může být rok 2013 rokem akcií. V tuto chvíli se řada z nich pohybuje na úrovni velmi atraktivního zhodnocení. Navíc valná většina investorů má ve svých portfoliích nedostatek akcií. Klíčem ale budou hospodářské výsledky firem, tak jako vždy. V tuto chvíli ovšem musejí firmy nejen v USA, ale na všech trzích pro zvýšení zisků dosáhnout rovněž vyšších tržeb. Společnosti ze všech oblastí už mají za sebou tolik snižování nákladů, že víc už si dovolit nemohou. Jediným způsobem, jak zvýšit příjmy, je tedy zvýšit prodeje. A to v tomto ekonomickém prostředí není úplně jednoduché. Koncem loňského roku byly údaje o růst tržeb firemního sektoru v podstatě velkým zklamáním. Z burzovního indexu S&P měl nejlepší výsledky sektor zdravotnictví, jeho tržby však rostly jen o pět procent. Některé oblasti stagnovaly, nebo dokonce klesaly. To je velký otazník pro investory, pokud se chtějí dívat na akcie.

* A pokud se chtějí dívat například na komodity?

Ohledně komodit jsem mnohem méně optimistický. Můžete sázet na prudký růst cen ropy, pokud se něco stane na Blízkém východě, ale šlo by o chvilkovou záležitost. Co se týče zlata, hodně lidí mu věří, protože se obává rostoucí inflace v příštích měsících. Kupříkladu já sám ale vůbec nevím, jak odhadovat vývoj ceny zlata. Jde o komoditu silně ovlivněnou psychologickými faktory, nemůžete ji předpovídat na základě nabídky a poptávky. Část zlata se využívá v průmyslu, ale to je skutečně jen zlomek. Z největší části však jeho cena bude ovlivňována činností centrálních bank, snahou investorů zachovat své bohatství či případným přechodem střadatelů od peněz ke zdánlivě stabilnějším aktivům. To je potřeba sledovat, když se zajímáte o zlato.

* Existuje ale řada jiných komodit. Co například jiné drahé kovy?

Ano, a pro každý z nich panuje jiná situace. Jsem například pesimistický, pokud jde o hliník. Je ho na trhu příliš. Naopak mědi se může dařit trochu lépe spolu s tím, jak se uzdravuje trh nemovitostí a začínají se stavět nové domy. Ohledně mědi však existuje řada nejasností. Nikdo vám neřekne, jak velké zásoby opravdu jsou, kolik jí Číňané v minulosti nakoupili a uskladnili. Hodně se tam totiž používá v probíhajícím stavebním boomu. Celkově chování kovů na komoditních trzích je těžké odhadnout a nebojím se přiznat, že prostě nevím. Moc bych nevsadil na uhlí, ať už průmyslové nebo topné. Ve Spojených státech upadá postupně v nemilost jako zdroj energie kvůli ekologickému dopadu. Myslím si, že tento trend ještě chvíli vydrží, ne-li zesílí. Pokud chcete investovat do komodit, podíval bych se až na komodity druhé úrovně.

* Co tím přesně myslíte?

Například některé chemikálie, které se využívají v energetice. Nemůžete do nich investovat přímo, ale prostřednictvím akcií firem, které se podílejí na jejich výrobě. Obzvlášť věřím společnostem, které se zabývají zemním plynem. Ve Spojených státech bylo vyvinuto hodně technologií zabývajících se tímto druhem energie. Navíc existují jistá očekávání, podle kterých by se naše země mohla stát nejen opět energeticky soběstačnou, ale i exportérem energie. Pro mě samotného je vůbec nejzajímavější komoditou dřevo, obzvlášť v Severní Americe. Opět jde o propojení s probouzejícím se trhem s nemovitostmi, protože na rozdíl od Evropy je většina amerických domů postavena z velké části ze dřeva. V kanadských lesích panuje velmi specifická situace. Britská Kolumbie se potýká se zamořením lesů škůdci, kteří systematicky ničí zásoby dřevin. Mohou zničit až 50 procent lesů v následujících dvou až třech letech.

To je zrovna doba, kdy bude růst poptávka po stavebních materiálech. Do dřeva ale není úplně snadné investovat. Pochopitelně nestačí jen zajít do lesa, podívat se, jestli jsou stromy zdravé a pokácet je. Můžete ale najít několik cenných papírů, jejichž společnosti budou z růstu ceny dřeva těžit.

* Během kariéry jste se hodně zabýval médii. To už není zrovna druh investice, který by působil nadějně, nebo se mýlím?

Pioneer Investments se skutečně o média dlouhodobě zajímá jako o investiční sektor a nevidíme jejich vývoj až tak negativně. Rostoucí ekonomika a spolu s ní silnější spotřebitelský sektor jsou spojené s nárůstem reklamy. A jak víte, média dnes většinu příjmů těží právě z reklamy, spíše než z prodejů. Některé mediální akcie už si v poslední době vedly slušně, byť by to pro mě nebyla investice číslo jedna.

* Osobně jste vypracoval i několik analýz mediálního sektoru. Věříte v budoucnost tohoto odvětví z dlouhodobější perspektivy?

Způsob, jakým lidé získávají informace, se změnil. Já jsem jedním z těch lidí, kteří stále rádi drží v ruce papírové noviny. Mé děti už nečtou noviny nikdy, dávají přednost elektronickým cestám. Většina mediálních domů prochází velkými změnami. Vznikají internetové mutace nebo se sází na internetové předplatné. Je docela dobře možné, že řada velkých mediálních jmen bude do několika let pouze na internetu a papírové verze úplně zmizejí. Papír navíc zdražuje s tím, jak se zvyšuje cena dřeva, dražší jsou i formy distribuce a pošta.

* Je pro Pioneer Investments důležitý český trh?

Velmi nás zajímají země takzvané nové Evropy, kam řadíme i Česko. Z dlouhodobého hlediska to vidíme jako velmi nadějnou investiční lokalitu a rozvíjející se trh.

* Češi se ale v rámci spoření o fondy příliš nezajímají. Už od éry privatizace jsme konzervativní…

Věřím, že jde o přirozený investiční cyklus. My ani příliš nečekáme, že naše investice tady poroste v následujícím roce nebo dvou raketovým tempem. Věříme v dlouhodobý pohled, řekněme v rámci dvaceti či třiceti let. Naší filozofií je pomáhat investorům i v těžkých dobách, snažit se jim pomoci tato období překonat a najít pro ně příležitosti, kam investovat.

* Jezdíte často do Prahy?

Jednou za čas. Máme pobočky také v Rakousku, Polsku a jiných okolních zemích, takže si občas dělám takové kolečko. Poprvé jsem byl v Praze už v roce 1969, ještě jako student. Dodnes na ten dojem nezapomenu. Bylo to jen rok po vpádu vojsk Varšavské smlouvy a bylo skutečně tísnivé vidět ozvěny této tragédie. O to víc jsem si užíval, když jsme tu rozjížděli byznys na začátku devadesátých let a mohl jsem postupně pozorovat, jak se celá ekonomika i společnost rozjíždí.

Z největší části však je cena zlata ovlivňována činností centrálních bank, snahou investorů zachovat své bohatství či případným přechodem střadatelů od peněz ke zdánlivě stabilnějším aktivům. To je potřeba sledovat, když se zajímáte o zlato Politické síly v USA jsou rozděleny velmi patově. Dolní komora parlamentu je v rukou republikánů, Senát a Bílý dům v rukou demokratů. Nebylo proto možné očekávat všeobjímající dohodu

Příběh firmy

Buffettovi učitelé Pioneer Investments patří mezi nejstarší americké investiční společnosti. Založil ji v roce 1928 bývalý novinář a letec z první světové války Philip Carret. Původně bylo cílem firmy jen spravovat peníze jeho rodiny a přátel. Velmi brzy se ale aktivity investičního fondu rozrostly. Prvotní investici deset tisíc amerických dolarů dokázal během 55 let, kdy fond řídil, přeměnit na osm milionů dolarů. Je ostatně velkým vzorem pro současného investičního gurua Warrena Buffetta. „Carret dokázal vytvořit nejúspěšnější dlouhodobou investici, jaké jsem si vědom,“ prohlásil o něm Buffett. Krátce poté, co aktiva společnosti překonala milion dolarů, se začala zabývat myšlenkou na expanzi do zahraničí, kterou také uskutečnila. Už na konci šedesátých let byla Pioneer Investments první společností, jež umožnila investice do podílových fondů klientům v Itálii a v Německu. Bývá citována jako vůbec první firma, která jako součást norem svých fondů přijala pevně daná etická pravidla. Přijala takzvaný „list hříchů“

(v originále „sin screen“), který jejím manažerům zakazoval investovat do společností zabývajících se výrobou nebo prodejem tabáku a alkoholu. Pioneer Investments se začala zajímat o trhy střední a východní Evropy krátce po pádu železné opony. Do Polska vstoupila již v roce 1992 akvizicí jednoho z největších tamních finančních domů Bank Pekao. Na český trh přišla až v roce 1995 a od té doby mají čeští střadatelé možnost zapojit se do některého z fondů Pioneer. Hlavní zlom přišel pro společnost v roce 2000, kdy ji koupila italská bankovní skupina UniCredit a začlenila ji do své struktury. Společnost si však stále udržuje podstatný díl nezávislosti na skupině. Loni dokonce jeho šéf prohlásil, že by banka do činnosti investiční části firmy neměla příliš mluvit. „Schopnost bankéřů zkazit práci manažerů podílových fondů je legendární. Musíme se jen ujistit, že budeme mít dostatek nezávislosti,“ řekl pro agenturu Bloomberg Roger Yates, současný CEO Pioneer Investments.

Společnosti ze všech oblastí už mají za sebou tolik snižování nákladů, že víc už si dovolit nemohou. Jediným způsobem, jak zvýšit příjmy, je tedy zvýšit prodeje

John Carey (62) • Má vysokoškolské tituly z Kolumbijské univerzity a z Harvardovy univerzity, kde absolvoval disertační prací na téma moderní evropské historie. • Poté střídavě pracoval na konzultačních a manažerských postech, kde kromě jiného analyzoval sektor médií a automobilového průmyslu. • Od poloviny 80. let je portfolio managerem podílového fondu Pioneer Fund. • Je také členem Investiční komise Spojených států a předsedá v řadě dalších orgánů.

O autorovi| Tomáš Plhoň • plhon@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít