S DOMINANTOU RONDELU - Euro.cz

Přihlášení

S DOMINANTOU RONDELU

, Jiří Reichl,
S DOMINANTOU RONDELU
Zdroj: Euro.cz

Jamky otevřou svítící míčky

Na zámecké golfové hřiště ve Štiříně nedaleko Prahy si může přijít zahrát kdokoli. Pověsti, které se mezi golfisty rozšířily, že vzhledem ke sporům majitele hřiště Konferenčního centra Štiřín, respektive ministerstva zahraničních věcí, s Golfovým klubem Štiřín je zde provoz omezený, viditelně přeháněly.
„Není to pravda. Snažíme se golfistům vycházet maximálně vstříc, a každý si může přijít zahrát, kdy se mu chce. Samozřejmě že je lepší, když se předem informuje v golfové recepci v konferenčním centru, která má přehled o tom, kdy je volno, potvrdil manažer štiřínského hřiště Jiří Rejl.
Majitelem hřiště je ministerstvo zahraničních věcí a spravuje ho Konferenční centrum Štiřín v čele s novým ředitelem Jiřím Zoufalem. Bývalý ředitel Václav Hrubý, jenž byl po známé mediální přestřelce s ministrem zahraničních věcí Janem Kavanem odvolán, nyní na zámku pracuje jako zahradník. Hrubý štiřínské hřiště projektoval a je prezidentem Golfového klubu Štiřín.
„Za doby pana Hrubého jsme neměli žádné klubové kanceláře, protože se o golf starali manažeři centra a on sám. Po jeho odchodu jsme v obci Ládví otevřeli klubovou kancelář, konstatoval Ivo Rajchelt, viceprezident golfového klubu. „Ročně platíme Konferenčnímu centru, a tedy i státu, přes dva a půl milionu korun za to, že naši hráči mohou na hřiště bezplatně. To je při zhruba čtyřech stovkách členů klubu dost vysoká částka. Přitom přibližně čtvrtina členů jsou děti, které platí jen symbolické roční příspěvky. Při vstupu do klubu zaplatí dospělí sto padesát tisíc korun, roční příspěvky jsou deset tisíc. Kdo si myslí, že na provozu klubu a příspěvcích vyděláváme, je na omylu. Máme jen na to, abychom mohli zaplatit jednoho zaměstnance a provozní náklady, tvrdí Rajchelt.
Na štiřínském hřišti jsou také k mání na sponzoring jamky, u kterých můžete mít logo své firmy. Na rok stojí její „pronájem třicet tisíc korun. Letošek je již vyprodán, a na příští rok jsou jamky volné. Je možné dát loga své společnosti na všechny jamky po celou sezonu – to představuje 270 tisíc korun. Golfový manažer Konferenčního centra Rejl i jeho ředitel Zoufal chtějí příští rok s Českou golfovou federací na štiřínském devítijamkovém hřišti zahájit hlavní sezónu v Česku. Sponzoři by měli „své jamky otevřít svítícími míčky. „Máme také pozemky určené pro výstavbu dalších jamek. Nyní zvažujeme dvě varianty. Zda postavíme další devítku nebo zda vybudujeme nové osmnáctijamkové hřiště, prozradil Zoufal. Přiklání se k variantě nového osmnáctijamkového hřiště. „Chtěl bych, aby neobyčejný ráz zámeckého hřiště zůstal zachován. Připojením druhé devítky by se mohl porušit, vysvětlil. „Na vybudování nového hřiště musíme sehnat sponzory, nic nepůjde ze státní kasy, dodal ředitel.
Zámek a jeho zahrada mají od letošního května další dominantu, budovu Rondel. V unikátním moderním stylu, inspirovaném architekty Antoniem Gaudím a Friedensreichem Hundertwasserem, ji vytvořil architekt Vladimír Kačer. Výstavbu objektu financoval státní rozpočet a stála sto padesát milionů korun.
V budově, v níž jsou kromě klasických stavebních materiálů použity také umělé hmoty, především polyeturan, je ukryt moderní indoor golf (vnitřní hřiště). Jeho součástí je putting green (patovací místo), dvě krytá driving range (odpalovací místo) nad sebou a golfový simulátor. V budoucnu by měl také přibýt analyzátor švihu.
Výtah v Rondelu připomíná kajutu legendární ponorky Nautilus z románu Julese Vernea. Originální jsou také prostory pro umývání holí, bot a míčků. Voda nevytéká z kohoutků, ale z tlam kamenných lvů.