Rusové tlačí ceny bytů nahoru

09. února 2015, 00:00 - Hana Boříková
09. února 2015, 00:00

Z cizinců u nás byty nejčastěji nakupují Rusové a Ukrajinci, s velkým odstupem pak Slováci, Vietnamci, Číňané

Developerská společnost Finep patří dlouhodobě do první rezidenční čtyřky. V minulém roce si koupila zavedenou realitní kancelář a také začala stavět rezidence pro Mongoly. O tom, ale i o politicích, kteří komplikují podnikání, si týdeník Euro povídal s ředitelem firmy Tomášem Pardubickým.

* Předpokládám, že sledujete kolotoče kolem stavebních předpisů v Praze. Jak se na ně díváte?

Pražské stavební předpisy jsou názorným příkladem české legislativy. Jsou možná lepší než původní předpisy, rozhodně jsou konkrétní pro rozhodování. Spor ministerstva pro místní rozvoj a pražského magistrátu vrhl developery, investory a majitele pozemků do situace, kdy není zcela jasné, podle kterých předpisů se bude projekt řídit a schvalovat. To může řadu projektů nebo obchodních jednání o prodeji pozemků zásadně ovlivnit. Český podnikatel potřebuje stabilitu a delší předem naplánovaná přechodná období. Věřil jsem, že Andrej Babiš – když nic jiného – nabídne systému podnikatelského ducha v podobě předvídatelných legislativních změn. Narychlo oznámené úpravy DPH na konci minulého roku však hovoří opačně.

* Rozumíte podstatě sporu ministerských a pražských úředníků či politiků?

Vedle nejistoty mě trápí ještě jeden rys českého práva – eurovýmluvy. Koneckonců stavební předpisy v Praze formálně padly také kvůli neprovedené notifikaci Evropskou komisí, která pravděpodobně nebyla potřebná. S výmluvou na požadavky Evropské unie tak například naši zákonodárci od roku 2011 uvolnili nabývání nemovitostí (bytů, zemědělské půdy, lesů atd.) pro všechny cizince, přitom požadované uvolnění se týkalo pouze zemí Schengenu. Osobně to považuji za obrovskou chybu. Z dat posledních let vyplývá, že nejčastěji nakupují Rusové a Ukrajinci, s velkým odskokem pak Slováci, Vietnamci, Číňané. Investoři ze západních zemí (Velká Británie, Francie, Německo, Nizozemsko) nepřekročí v součtu pár procent a pohlížejí na byt spíše jako na investici.

* Nakupují u nás teď cizinci byty víc než v minulosti?

Odhadujeme, že za poslední rok přesáhl v Praze podíl cizinců na prodaných nových bytech hranici 20 procent. Doplatíme na to my – Češi. Koruna střednědobě oslabila, a zlevnila tak byty pro držitele eur. Ti zrovna nemusejí být z EU. Slabá koruna tak tlačí poptávku a ceny vzhůru. Naše skupina se snaží alespoň svým marketingem omezovat prodeje cizincům. Jiná zákonná forma není možná. Pokud však vím, jsme jediní. Není třeba statistiky, stačí se projít po pražských Příkopech a poslouchat. Centrum hlavního města opanuje ruština.

* Loni jste koupili realitní kancelář Maxima. Znamená to, že chce Finep vstoupit na sekundární trh s byty?

Dosud jsme klasické realitní služby nabízeli jen doplňkově. Jako developer se v Praze v bytovém segmentu pohybujeme na trhu čtyř pěti tisíc transakcí ročně. Pro realitní kancelář je takový trh pětinásobný. To nám umožňuje lépe poznat našeho klienta, jeho potřeby a také finanční kapacitu.

* Klientům nabídnete, že prodáte jejich byt, a současně jim nabídnete nový, takže vyděláte dvakrát?

Pro nás byt nebo dům není čistě komodita. Každý nákup či prodej nemovitosti vnímáme jako životní událost klienta. A ta si vyžaduje patřičnou péči. Nad rámec realitních služeb pomůžeme klientovi s financováním, pojištěním, poradíme s architektonickým řešením atd. Pomůžeme najít investiční byt jako nástroj spoření. Zkrátka vše, co se týká bydlení a obchodování s ním, může náš klient řešit na jednom místě.

* Plánovali jste stavět v Mongolsku. V jaké je to fázi?

Finep v Mongolsku postavil a předal první stovku bytů. Jen co rozmrznou mongolské pláně, chystáme spustit výstavbu další etapy, která je již celá rezervována.

* Jak jste se dostali na tak „exotický“ trh?

Spíše než promyšlená strategie nás do Mongolska zavedla příležitost. Měli jsme dlouhodobě chuť diverzifikovat naši působnost doma a při jedné z průzkumných výprav jsme našli nenasycený trh, zajímavého lokálního partnera a odvahu kolegy Pavla Rejchrta zkusit první etapu. Následné sžití se stavební kulturou Mongolska bylo sice složité, ale svým způsobem zábavné.

O autorovi| Hana Boříková • borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít