Ruské regiony lákají české exportéry

09. prosince 2013, 00:00 -
09. prosince 2013, 00:00

1 Leningradská oblast (????????????? ???????) je oblast na severozápadě evropské části Ruska. Hlavním městem je Petrohrad, který však není součástí oblasti. Oblast je součástí Severozápadního federálního okruhu. Říční síť je hustá a téměř všechny řeky patří k úmoří Baltského moře. Řeky oplývají významnými hydroenergetickými zdroji a využívají se také pro lodní dopravu a splavování dřeva. Hospodářství je těsně spojeno s Petrohradem. Kromě zemědělství, které plně zabezpečuje obyvatele měst základními potravinami, je tu rozvinuto zpracování ropy, energetika, a výroba stavebních materiálů. Region má značné přírodní ? surovinové zdroje a patří k nejperspektivnějším z hlediska investic.

4 Novosibirská oblast (????????????? ???????) leží ve středním Rusku u hranic s Kazachstánem. Jejím hlavním městem je Novosibirsk. Hlavní dopravní význam zde má řeka Ob a také Transsibiřská magistrála. Novosibirsk je považován za největší průmyslové, kulturní a vzdělávací centrum Sibiře a za neoficiální „hlavní město Sibiře“. Jde o největší vědeckou základnu asijské části Ruska. Vyniká v rozvoji vědy, zemědělství a zpracovatelského průmyslu.

6 Sverdlovská oblast (??????o????? o??????) je oblastí Ruské federace. Významná část území leží na asijské straně Uralu. Jde o nejlidnatější oblast v asijském Rusku, která je začleněna do Uralského federálního okruhu. Administrativním centrem je milionový Jekatěrinburg. Většina oblasti se rozkládá na východních svazích severního a středního Uralu a v Západosibiřské nížině. Dvanáct procent železářského a ocelářského průmyslu Ruské federace je soustředěno právě ve Sverdlovské oblasti. Fungují železné i měděné doly a význam získává i dřevozpracující průmysl. Jekatěrinburg je hlavní dopravní křižovatkou v oblasti Uralu. Prochází tudy i Transsibiřská magistrála.

7 Rostovská oblast (?????????? ???????) je jednou z oblastí Ruské federace. Hlavním městem je Rostov na Donu. Rozprostírá se na jihu evropské části země (na dolním toku řeky Don). Na západě hraničí s Ukrajinou; západní část Rostovské oblasti společně s východními oblastmi Ukrajiny tvoří průmyslový region zvaný Donbas. Největší řekou je Don, na němž byla zbudována Cimljanská přehrada.

9 Uljanovská oblast (??????????? ???????) leží v jižní části evropského Ruska. Oblast se nachází na západním okraji velkých stepí. Čtvrtinu jejího území pokrývají lesy a zbytek pak louky a stepi. Hlavním městem je Uljanovsk. Páteřním vodním tokem je zde Volha, významná je říční a nákladní doprava. Územím prochází hustá síť potrubní dopravy, především plynovody a ropovod „Družba“ se stanicí na přečerpávání ropy. Tradičně patří k regionům s vyspělým zemědělstvím, převládá živočišná výroba, z plodin se daří cukrové řepě a technickým kulturám. Významně se zaměřuje na bilaterální vztahy s ČR.

8 Čeljabinská oblast (??????????? ???????) je jedna z oblastí v Rusku. Nachází se na jižním Urale. Hlavním městem je Čeljabinsk. Oblast patří k nejrozvinutějším průmyslovým regionům Ruska. Je zde 30 větších měst, v metropoli žije 1,1 mil. obyvatel. Čeljabinsk je důležitým dopravním uzlem, prochází tudy Transsibiřská magistrála. Na severozápadě jsou unikátní průmyslová centra, vyrábějící produkci pro jaderné elektrárny a na západě je rozmístěna výroba raket a kosmické techniky. ČO má v Rusku vedoucí postavení v hutním průmyslu, ve výrobě hutního a důlního zařízení, traktorů, aut, tramvajových vagonů a zemědělských strojů.

10 Nižěgorodská oblast (????????????? ???????) leží v Povolží v evropské části Ruska. Hlavní město Nižnij Novgorod je zároveň sídlem Povolžského federálního okruhu. Oblastí prochází Transsibiřská magistrála spojující Moskvu a Vladivostok; tradičními dopravními tepnami jsou také velké řeky Volha a Oka. Objemem produkce zpracovatelských podniků zaujímá oblast 7. až 8. místo v celém Rusku. V průmyslové sféře působí asi 600 velkých a středních podniků. Hustota dopravních cest (silnic a železnic) je výrazně větší než v ostatním Rusku. Jsou zde obrovské zásoby tzv. kamenné soli.

5 Tatarstán je republikou Ruské federace, který leží ve východní Evropě na soutoku řek Volhy a Kamy. Jeho rozloha je 68 000 km2 a obývá ho 3,7 milionu obyvatel. Hlavním městem je Kazaň. Obyvatelstvo tvoří především Tataři (53 %) a Rusové (40 %). Tatarstán je nejbohatší republikou Ruska. Životní úroveň je zde zhruba čtyřikrát vyšší než je ruský průměr. Země disponuje mnoha klíčovými průmyslovými odvětvími – petrochemií, strojírenstvím, automobilovým i leteckým průmyslem. Vyrábějí se zde např. nákladní automobily Kamaz, civilní letouny Tupolev Tu-124, vrtulníky Mil Mi-17 či nadzvukové bombardéry Tu-22.

3 Kemerovská oblast (??????????? ???????) se nachází v jižní části asijské poloviny země, také bývá nazývána Kuzbas. Největším městem je Novokuzněck, předčí i hlavní město Kemerovo. Téměř 70 % obyvatel žije ve velkých městech. Většinu lidí zaměstnává průmysl, hlavními odvětvími jsou těžba uhlí a metalurgie; Kemerovská oblast má v celém ruském průmyslu svůj význam právě díky těžbě uhlí. Zatímco průmysl je koncentrovaný na jihu oblasti, zemědělský je spíše sever.

2 Kalužská oblast (????????? ???????) je federálním subjektem Ruské federace. Hl. město Kaluga. Nachází se jihozápadně od Moskvy a sousedí s Tulskou, Brjanskou, Smolenskou, Moskevskou a Orelskou oblastí. Už za vlády Kateřiny Veliké byla vytvořena Kalužská gubernie, která byla zrušena až v roce 1929, kdy bylo její území rozděleno mezi sousední oblasti (Moskevská, Tulská, Orelská, Smolenská). 5. července 1944 byla oficiálně vyhlášena Kalužská oblast v dnešních hranicích. Oblast disponuje značným množstvím zásob vápence, písků, jílu a křídy. V hospodářství má největší význam průmysl, a to především strojírenský a potravinářský.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít