Rumová bublina

23. dubna, 00:00 - KER
23. dubna, 00:00

Česko ubránilo tuzemák, který mu nikdo nechtěl vzít Splaskla jedna velká protievropská bublina. Jde o domnělý zákaz tuzemáku, jehož tresť obsahuje rakovinotvorné látky. Evropská komise dala Česku na tuzemák výjimku, a jak se ukázalo, nikdo oblíbený nápoj Česku ani brát nechtěl. Navíc existuje nové aroma i bez kritizovaného furanu.

Tuzemák je v Česku fenomén. Jde o nejprodávanější lihovinu, každá čtvrtá láhev připadá právě na něj. Když vyšel najevo výzkum Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, hradní mluvčí Jiří Ovčáček přirovnal EU k nacistické třetí říši, pokud nápoj zakáže. Rozpoutal se pak boj za české zájmy a tuzemák se stal symbolem českého odporu.

Jenže co tolik rezonovalo u nás, nikoho jiného v Evropě nezajímalo. A to do té míry, že ani vážně nezauvažoval o zákazu tuzemáku. „Nikdo to tady neřešil. Hodně se tu probíraly s ohledem na lidské zdraví produkty jako roundup, nebo dokonce kebab, ale o tuzemáku řeč nebyla,“ řekl europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Jak se nyní ukázalo, problém s tuzemákem je ještě banálnější. Všem odpůrcům Evropy a milovníkům furanu je důležité přetlumočit informaci z jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. Podnik oslovili už dříve výrobci rumových trestí, likérka tak vyzkoušela desítky vzorků bez kritizované látky. „Vybrali jsme náhradu. Máme připravené varianty namíchané bez furanu a rozdíl mezi chutěmi i vůněmi je skutečně nepatrný,“ říkal ředitel likérky Josef Nejedlý v době, kdy mohl zákaz hrozit.

Česko dostalo na tuzemák výjimku na příštích pět let. Důvodem je mimo jiné to, že nápoj obsahuje furanu tak málo, že jeho špatný vliv na lidské zdraví není zase tak výrazný v porovnání se samotným alkoholem. Výjimka platí rovněž pro Slovensko.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Už se těšíte na Vánoce?
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Auta
Škoda Kodiaq RS nenabízí sportovní emoce, ale především…
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Alfa Guilia QV, Jaguar i-Pace, Ateca Cupra
Blockchain technologie píše novou kapitolu v automobilovém průmyslu
DB Schenker přináší revoluci v doručování
Retro: Alfa Romeo 75 3.0 V6 America (1991)
Technologie
Intel odhalil big.LITTLE procesor s pěti jádry: 3D vrstvený čip s technologií Foveros
MediaTek vzdal high-end. Helio P90 ale zvyšuje výkon ve střední třídě
Nvidia opět zlevňuje a aktualizuje magickou krabičku Shield TV
Čtvrtina domácností již přijímá DVB-T2, 4 % Čechů se obejde bez TV
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Hry pro příležitostné hráče