Rozvojem vztahů hýbou inovace

09. prosince 2013, 00:00 -
09. prosince 2013, 00:00

Spolupráce se dynamicky rozvíjí V roce 2012 podle údajů Českého statistického úřadu dosáhl růst vzájemného obchodu mezi našimi státy šesti procent meziročně a vykázal historických 14,12 miliard dolarů. Import z České republiky dosáhl 6,16 miliard dolaru, čímž se meziročně zvýšil o 18,1 procenta.

Vyváženost ve vzájemném obchodě byla dosažena díky českým dodávkám moderních technologických zařízení a automobilovému průmyslu. Ty představují sedmdesátiprocentní podíl ve struktuře českého exportu do Ruska.

Za katalyzátor růstu považujeme podepsání „společné dohody o partnerství v modernizaci“ v rámci oficiální návštěvy prezidenta Ruské federace v Praze v roce 2011. Seznam prioritních projektů byl následně schválen v průběhu loňského VIII. zasedání Mezivládní komise (MVK) pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckou spolupráci mezi RF a ČR. Tento seznam se bude průběžně doplňovat.

Perspektiva rozvoje je v high-tech sektoru

Hlavní důraz v oblasti high-tech je kladen na spolupráci v jaderné energetice, jejímž klíčovým principem je aktivní integrace české inženýringové a strojírenské základny do technologických procesů ruského projektu VVER. Konsorcium MIR.1200, jehož lídrem je česká Škoda JS v tendru na dostavbu Temelína nabízí sedmdesáti procentní podíl lokalizace zakázky v Čechách. Konsorcium zdůrazňuje maximální zapojení českého průmyslu, české firmy vykonají nejméně 70 procent zakázky. Na projektu spolupracují i evropští výrobci komponent pro technologii VVER, která má výborné reference na světovém trhu.

V červnu 2013 byla v Praze vytvořená Nuclear Power Alliance, jejímž cílem je organizace společné účasti více než 350 českých, evropských a ruských výrobců ve výstavbě jaderných elektráren nejen v Rusku a ČR, ale i ve třetích zemích.

Značku nejmodernější technologie energetického celku má rovněž páteřní plynovod Gazela, uvedený do provozu v lednu letošního roku. Na jeho výstavbě se podílela ruská společnost Stroytransgaz.

Nejvyšší standardy efektivity provozu a výroby doprovázejí výstavbu nových tepláren v Rusku, na kterých se společně podílejí české a ruské firmy. Jedná se například o tepelnou elektrárnu Poljarnaja (město Saelichard), Kurganskaja aj.

Moderní technologie aplikují i společnosti Lukoil CZ, Vemex a Gazkontrol při využití plynových modulů CNG. Letos bylo také vytvořené Konsorcium CNG CZ, které sdružuje české dodavatele, schopné zajistit kompletní výrobu čerpacích stanic s kapalným plynem (CNG). To se jistě prosadí i při realizaci svých projektů v Rusku

Zelená pro vzájemné investice

Dynamicky se rozvíjí investiční složka česko-ruských hospodářských vztahů. Mezi významné ruské akvizice v České republice lze zařadit společnost Aicraft Industries, kterou vlastní Uralská metalurgická společnost (UGMK). Ruský akcionář doslova obrodil výrobu pýchy českého letectva – letounu L-410, pro který je historicky hlavním odbytištěm právě Ruská federace. Dnes opět až polovina vyrobených letadel míří do Ruska.

V leteckém průmyslu se rozvíjejí i nové projekty spolupráce, včetně moderního letounu Evektor55.

Ruský výrobce navigačních a informačních systémů NIS GLONAS jedná s českými partnery o využití ruských komponent.

Vlastní obchod se odehrává v regionech

Aktivně se využívají moderní a inovační formy spolupráce na regionální úrovni. Ministr regionálního rozvoje Ruské federace Igor Sluňajev rovněž řídí ruskou část Mezivládní komise mezi RF a ČR.

Vidíme značný potenciál vzájemných vztahů s Republikou Tatarstán, Sverdlovskou oblastí, Sankt Petěrburgem, Moskvou, Baškortostánem, Astrachaňskou, Omskou, Uljanovskou, Čeljabinskou, Volgogradskou, Vologodskou, Orenburgskou a Kemerovskou oblastí, také Chanty-mansijským autonomním okruhem a jinými regiony.

Vnímáme zvýšení českých investic v Ruské federaci. Za rok 2012 přímé investice českých firem činily 287 milionů dolarů.

V Rusku se rozšiřuje výroba a modelová řada automobilu značky Škoda, která už má nyní výrobní základnu ve městech Kaluga a Nižnij Novgorod. Škoda se dostává na pozici lídra v nejvíce žádaném spotřebním segmentu. Realizují se projekty v oblasti výroby obráběcích strojů ve Sverdlovské, Uljanovské, Rostovské a Jaroslavské oblasti. Velice nás těší, že se prosazují i malí a střední podnikatelé, například společnost Sored (Zlín) v ruském městě Rybinsk.

Vítáme rovněž plánovanou účast českých společnosti jako rezidentů zvláštních ekonomických zón v Republice Tatarstán, Uljanovské oblasti a ve městě Dubna Moskevské oblasti.

Zlepšení investičního klimatu v Rusku

Vláda Ruské federace podniká řadu kroku ve prospěch zlepšení investičního klimatu v zemi. V roce 2011 byl vytvořen Ruský fond přímých investic, který v současnosti přiláká na 1 rubl, 4 rubly investic od investorů. Rovněž byla v Rusku vytvořena exportní pojišťovací agentura – EXIAR. Ta podepsala reciproční smlouvu se svým českým partnerem státní pojišťovnou exportu EGAP, která umožní snazší spolupráci českých a ruských exportéru ve třetích zemích.

Ministerstvo ekonomického rozvoje realizuje prioritní projekt: „formování nové tváře obchodních zastupitelství Ruska v zahraničí.“ V minulém roce se k již existujícím a osvědčeným organizačním formám podpory byznysu přidala Rusko-česká smíšená obchodní komora, která aktivně působí v rozvoji hospodářských vztahů.

K rozšíření spolupráce přispívá i celní unie, která sdružuje Rusko, Bělorusko a Kazachstán a v plánu je její další teritoriální rozšíření. Završení připojení Ruska ke Světové obchodní organizaci (WTO) formuje reálné konkurenční prostředí, snížení administrativních překážek, zvýšení úrovně ochrany práv duševního vlastnictví aj.

Ruská bankovní jednička na českém trhu

I v příštím roce se soustředíme na prioritní projekty mezi státy, ty budou shrnuty v rámci IX. zasedání Mezivládní komise (MVK), které se v Praze uskuteční na jaře příštího roku. Pro jejich úspěšnou realizaci máme v rukou všechny karty.

Velkou roli hraje vstup bankovní jedničky Ruska - Sberbanky na český trh (působí zde pod značkou Sberbank CZ), neboť klíčovým parametrem v realizaci projektů je zajištění jejich financování. U příležitosti návštěvy předsedy představenstva Sberbanky Germana Grefa v Praze na jaře letošního roku bylo podepsáno memorandum o spolupráci s Českou exportní bankou. Tato spolupráce jistě poskytne nový rozměr finanční podpoře česko-ruských projektů.

„Rozvojem vztahů hýbou inovace, spolupráce ve vysoce technologických oborech, především v jaderné energetice a investiční výměna,“ říká Alexander Turov, obchodní rada Ruské federace v České republice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít