Rozvedli jsme se, abychom se znovu nnašli

16. dubna 2016, 14:00 - Jan novotný
16. dubna 2016, 14:00

Pražská primátorka Adriana Krnáčová přirovnává staronovou koalici k rozvedenému manželství, kde je nutné společně vychovávat děti

Půl roku trvalo, než strany pražské koalice ANO, ČSSD, zelených, lidovců a starostů zjistily, že bez sebe nemůžou být. Loni na podzim koaliční spolupráci ukončily a v příštích dnech ji budou znovu podepisovat. Mezitím ale Praha ztratila šest měsíců na to, aby napravila kauzy vysávající městský rozpočet a stanovila dlouhodobý plán rozvoje města. „Doufám, že do dalšího zastupitelstva jsme schopni tu koaliční smlouvu podepsat,“ tvrdí primátorka.

* Stálo za to být půl roku bez fungující vlády, abyste se nakonec vrátili zpět k původnímu scénáři koalice?

Já jsem nebyla tím, kdo loni na podzim hlasoval proti setrvání Matěje Stropnického v radě. Jinými slovy nebyla jsem ta, která hlasovala proti koaliční smlouvě. Ale pravděpodobně to takhle v politice musí být. Já to přirovnávám k manželství. Jsou manželé ve svazku, pak se rozvedou, aby pak zjistili, že bez sebe nemůžou být. Respektive jiná možnost není, protože mají odpovědnost při výchově dětí.

* Můžete si dovolit tyto patálie zrovna během volebního období? Jako vítězka voleb jste nastupovala do pražské vlády s tím, že už se bude makat, že nebudete ztrácet čas. Nakonec tady znovu posloucháme vyprávění o tom, že skončilo manželství, došlo k rozvodu a tak dále.

To neznamená, že nemakáme! To, že skončila koalice, neznamená, že je rada nefunkční. Rada je funkční, má sedm členů. Schvalujeme stejný objem tisků, jako když byla rada plně funkční. My tam pořád máme kolegy z ČSSD i z Trojkoalice. Já to vnímám tak, že ta koalice nějakým způsobem funguje.

* Nějakým způsobem funguje, ale přesto je paralyzovaná, když tam není plný počet členů. Asi nejde o stoprocentní výkon, který jste očekávala, když jste šla do voleb.

Těžko říct, co člověk může očekávat, když v té politice nikdy nebyl. Já jsem udělala maximum pro to, abych naplnila sliby, které jsem dala voličům. To si myslím, že jsem zvládla. Otevřela jsem tunel Blanka, vyřešila jsem Opencard, teď budeme řešit pražský mobiliář. Takže já si nemyslím, že bychom nepracovali.

* Předseda pražských lidovců Jan Wolf řekl, že cílem staronové koalice je dovládnout. Je zhruba rok a půl od komunálních voleb a už se hovoří o tom, že se má dovládnout. Nemáte s připravovanou koalicí větší ambice než jen dovládnout?

Nevkládejte mi do úst slova pana Wolfa. To určitě není moje ambice. Jestli je to jeho ambice, musí si za tím stát.

* Ale je to váš koaliční partner a říká, že cílem koalice je dovládnout.

To je jeho názor, nikoli můj názor. Já si myslím, že máme před sebou ještě strašně moc práce. Musíme se vypořádat se strategickým plánem, s Metropolitním plánem, musíme říct, jakým způsobem chceme naložit s městskými firmami, máme hodně plánů s Institutem plánování a rozvoje, s veřejným prostorem. Musíme dokončit Pražské stavební předpisy. A navrch existuje projekt, který je mému srdci velice blízký, a to je projekt Chytrá Praha alias Smart Prague.

* Co jste ochotna slíbit zeleným za to, že Matěj Stropnický nebude znovu v radě? Předpokládám, že si nepřejete, aby tam byl.

Znovu opakuji, že já jsem nehlasovala proti setrvání Matěje Stropnického v radě. Takže možná, že nejsem úplně správným adresátem této otázky. Usnesení klubu (hnutí ANO – pozn. red.) je takové, že Matěj Stropnický v radě ne. Nicméně momentálně vyjednáváme o těch podmínkách. Nejde ani tak o handl. Mně se nelíbí, když se to prezentuje jako něco za něco. Musí tam být shoda na programu důležitá pro Prahu, nikoli pro Matěje Stropnického nebo nějaký jiný klub.

* Co konkrétně jste ochotni za to zeleným slíbit?

Například požadují, aby se pohnulo ve věci Nákladového nádraží Žižkov, aby vznikl nějaký konverzní plán.

* Tyto požadavky jste ochotna splnit?

Já si myslím, že jsem ochotna splnit tento požadavek bez problémů. Nákladové nádraží Žižkov stojí dlouho bez nějakého řešení. Je jenom dobře, když se s tím začne.

* Počítáte s tím, že klub hnutí ANO zůstane jednotný do konce volebního období? Vy sama s tou nejednotou máte zkušenost, když váš klub loni v létě vystoupil proti vám. Kde máte jistotu, že se to nestane znovu?

Nebyl to celý klub, byla to jen jeho část, která hlasovala právě proti koaliční smlouvě. Já doufám, že jsou všichni poučeni z krizového vývoje po tomto hlasování a že jsme si hromadu věcí vyříkali. Pevně věřím, že chápou, že odpovědnost za složení koalice je i na nich. Jiná možnost ke složení koalice momentálně neexistuje.

* Jak se vám líbila návštěva čínského prezidenta v Praze?

To je taková zvláštní otázka. Můžete ji prosím konkretizovat?

* Byla jste spokojená s tím, co bylo dojednáno s představiteli Prahy a českého státu? Jak se vám líbila atmosféra, která panovala v Praze po dobu návštěvy čínského prezidenta?

To jsou dvě roviny. Jedna věc je dohoda hlavního města Prahy s Pekingem. To je myslím pozitivní, protože to přináší pro Prahu velké ekonomické možnosti. Je to výhodné nejen pro Prahu, ale i pro celou Českou republiku.

* Můžete říct, čeho se ta smlouva s Pekingem konkrétně týká? Kde by se mohly projevit případné čínské investice?

Není to konkretizované. Primárně se diskutovalo o investicích do infrastrukturních projektů. Dojde ke spolupráci v oblasti školství, to znamená jazykové kurzy pro české studenty v Pekingu a opačně. Oblast zdravotnictví je také důležitá, zejména čínská medicína. A pochopitelně také kulturní výměna.

* Proč jste dovolili policii během návštěvy čínského prezidenta uzavřít jakoukoli ulici či náměstí? Není tato magistrátní vyhláška v rozporu s ústavními právy?

Já si to nemyslím. Bylo to na žádost policie, která takto postupuje při návštěvě každého prezidenta. Tak tomu bylo i při návštěvě pana Bushe nebo Obamy. Je potřebné blokovat několik cest a není možné to sdělit veřejnosti z bezpečnostních důvodů. Na druhé straně jsem byla celkem překvapená, jak policie postupovala v případě projevů nesouhlasu. Každý má právo vyjádřit svůj názor, i na návštěvu čínského prezidenta. Mohlo být postupováno trochu smířlivěji k těm, kteří mají jiný názor na tuto návštěvu.

* Abych se vrátil ještě k té vyhlášce. Hradčanské náměstí bylo přece na jejím základě uzavřeno, a přitom v té chvíli nehrozilo žádné bezpečnostní riziko.

To není úplně pravda. Já nemohu mluvit o bezpečnostním riziku, protože to nevím. My jsme postupovali na žádost policie, jinak jsme ani nemohli.

* Zmínila jste některé věci, které byly dohodnuty s čínskou stranou v rámci partnerství Prahy a Pekingu. Na jednu věc jste možná zapomněla. Je to příslib pandy. Tak kdy se vydáte do Číny, abychom tady v Praze konečně tu pandu měli?

To bude trvat ještě strašně dlouho. Opravdu se mi nelíbí, když se to zvířátko tímto způsobem politizuje.

* Je to ale součástí nějaké politické dohody. Nemůžete počítat s tím, že to nebude spojováno s politikou.

To je možná pravda. Ale na těchto setkáních nepadla nějaká písemná dohoda. O pandě jsme mluvili asi jednou. Existuje jen příslib o spolupráci zoologických zahrad.

* V rámci partnerství Prahy s Pekingem jste uznali Tchaj-wan jako integrální součást Číny. Jaký je na to váš osobní názor?

Já si velice vážím dalajlamy, ale v tomto musím souhlasit s politikou České republiky, která uznává jednotu čínského území. Praha nemá ani jinou možnost, jak v tomto směru postupovat.

* Je skutečně nutné to zvýrazňovat ještě ve speciální dohodě, když Tchaj-wan je jedním z největších zahraničních investorů v České republice?

Při návštěvě Číny byl náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký a myslím, že je to dostatečně kompetentní osoba, aby zvážil, zda je to potřebné. A byl tam také můj náměstek pan Dolínek. Já jsem se spolehla na své kolegy, kteří šli dohodu vyjednat.

* Vy se odvoláváte na ostatní, ale já se ptám na váš osobní názor.

Já uznávám jednotu čínského území.

* Tchaj-wan byl loni podle CzechInvestu třetím největším zahraničním investorem v Česku. Nemyslíte, že by vaše dohoda s Pekingem, jejíž součástí byla i klauzule popírající existenci nezávislého Tchaj-wanu, mohla narušit obchodní vztahy s tímto ostrovním státem?

Já pevně věřím, že to nenaruší obchodní vztahy s Tchaj-wanem. ?

Já si velice vážím dalajlamy, ale uznávám jednotu čínského území.

O autorovi| novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Auta
Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta…
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při sprintu potrápí Porsche, RS 5 a další
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Technologie
Jak je to s opravami chyby Spectre. Aktualizace mikrokódu, operačního systému a důsledky
Letí na vás raketa! Chyba operátora poplašného softwaru způsobila na Havaji paniku
Cnews FM: Prodali byste svou digitálně vlastněnou hru? Robot Cache to umožní [podcast]
Restarty po opravách díry Spectre se týkají i dalších CPU Intel, problém s AMD vyřešen
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
Hry pro příležitostné hráče