Rozsypaný favorit

09. června 2014, 00:00 - Petr Weikert
09. června 2014, 00:00

Babišovo ANO má šanci vyhrát pražské volby. Nemá ale s kým, známé tváře odcházejí spolu s Janem Kaslem

Pražská kandidátka hnutí ANO pro komunální volby se začala vylidňovat. Po odchodu původního stranického kandidáta na primátora Jana Kasla začíná hnutí Andreje Babiše v hlavním městě znovu shánět tváře, které by měly upoutat voliče.

Podzimní volby jsou přitom klíčové pro to, aby hnutí obsadilo posty v regionech, které mu dosud chybějí.

V Praze jde o hodně. Magistrát hospodaří s 36 miliardami korun, což téměř odpovídá celému rozpočtu ministerstva obrany. ANO je podle průzkumů v současnosti nejsilnější českou politickou stranou. Jeho představitelé sedí ve vládě, řídí justici, dopravu i ministerstvo financí; posílá čtyři zástupce do europarlamentu.

Jen do hlavního města, tedy do jeho vedení, se ANO ještě nenabouralo.

Velkou šanci, dost možná neopakovatelnou, měly Babišovu hnutí nabídnout podzimní komunální volby.

Bez Kasla i Kleslové Ještě před pár týdny se všechno pro ANO vyvíjelo podobně růžově jako na celostátní úrovni. Teď musí v Praze začít prakticky od nuly.

Kvůli sporům uvnitř pražské buňky odešel Jan Kasl a nyní ho následují i další voličsky zajímavé tváře. „Těch lidí bude zhruba deset,“ řekl týdeníku Euro Jan Kasl. Konkrétní jména nechtěl sdělovat. Že na kandidátce nebude, potvrdil ale týdeníku Euro prorektor ČVUT a bývalý ministr dopravy Petr Moos. „Nemám chuť vstupovat tam, kde nejsou zcela vyjasněné vztahy. Neměl bych čas se zrovna tímto zabývat, práce na fakultě mě už tak dost vytěžuje,“ odůvodnil. Exministr dopravy Tošovského úřednické vlády měl být mužem, který by v Praze v barvách ANO plánoval účelnost a smysl dopravních investic. Hnutí v něm mělo získat odborníka zběhlého třeba v problematice tunelu Blanka. Expertem na kulturu a lídrem v Praze 6 měla být zase vdova po architektu Janu Kaplickém Eliška Kaplicky. I její účast je nyní velmi nejistá, vybírá si dvoutýdenní lhůtu na rozmyšlenou. Jako odborníka na kulturu si ji vybral právě odcházející Jan Kasl.

Kasla odradil od kandidatury za ANO spor s Radmilou Kleslovou, šéfkou pražské buňky strany, bývalou členkou ČSSD a místostarostkou Prahy 10, spojovanou s aktivitami podnikatele Tomáše Hrdličky. „Měl jsem být jen tvář navenek. Měl bych pramalý vliv na personální výběr. Když jsem to chtěl změnit, začalo osočování a útoky. Měl jsem se s tou organizací více seznámit. Teď vím, že se chystá výsadek lidí s vazbami na starou pražskou podnikatelskou partu,“ říká Jan Kasl. Naopak Radmila Kleslová Kaslovi vyčítá hru na vlastní triko a to, že straně svými vyjádřeními schválně škodí.

Jejich spor rozsekl šéf hnutí Andrej Babiš. Kandidovat nebude ani Kasl, ale nejspíš ani šéfka pražské organizace Radmila Kleslová. Té navíc škodí stín podezření ze spolupráce s komunistickou rozvědkou, i když ona sama popírá, že by kdy agentkou byla.

Svoboda, Hudeček a L udvík To ostatní strany už své lídry mají. ODS si zvolila bývalého primátora Bohuslava Svobodu. Původně se sice chtěl prosadit v celostátním vedení strany, na sjezdu ale neuspěl, nestal se místopředsedou. Jako záložní varianta mu tedy posloužil pražský magistrát. Na čelných místech kandidátky má být vedle Alexandry Udženije i další neúspěšný kandidát na místopředsedu ODS Alexander Bellu, jinak předseda oblastního sdružení z Prahy 3. Také ostatní místa mají patřit oblastním politikům. Lovení známých tváří, jako třeba zpěváka Jana Kalouska nebo bývalého hokejového brankáře Petra Břízy, už strana zkoušet nebude. Bříza mimochodem už opustil klub zastupitelů pražské ODS.

Svého pražského lídra má i TOP 09. Bude jím stávající primátor Tomáš Hudeček. Do poslední chvíle před březnovým zasedáním krajského výkonného výboru nebylo jisté, zda Hudeček uspěje. Spolustraníci Hudečkovi vyčítali mimo jiné to, že čelí trestnímu stíhání v kauze Opencard. Od některých dokonce zazněl návrh, aby se do čela kandidátky postavil loňský prezidentský kandidát, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který se v Praze těší velké oblibě. Schwarzenberg ale kandidaturu na primátora odmítl a podpořil právě Hudečka.

Nejméně se zatím mluví o lídrovi ČSSD.

Stranu povede do komunálních voleb ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. l

Chystá se výsadek lidí s vazbami na starou pražskou podnikatelskou partu, říká nyní už bývalý kandidát na lídra pražské ANO Jan Kasl.

O autorovi| Petr Weikert • weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít