Rozpočet pro monarchu

05. října 2015, 00:00 - Jan Novotný
05. října 2015, 00:00

Prezident Miloš Zeman díky svému nadačnímu fondu snížil státní dluh o sedm milionů, zároveň ale zadlužení zvýšil o dalších 55 milionů

Hotel Waldorf Astoria patří mezi nejluxusnější ubytovací zařízení v New Yorku. Tradičně byl místem, kde nocovali američtí prezidenti. Až do loňského roku, kdy ho koupila čínská pojišťovna Anbang. Letos Barack Obama už ubytování ve Waldorfu během zasedání OSN odmítl. Důvod? Obava z odposlouchávání čínskými tajnými službami. Takové riziko však nebránilo tomu, aby v jednom z hotelových pokojů přespal český prezident Miloš Zeman. Částku státního rozpočtu na ubytování prezidenta a jeho družiny v proslulém luxusním hotelu Hrad odmítl týdeníku Euro sdělit. „Věřím, že jste si tyto výdaje zjišťoval i u jiných ústavních činitelů a že víte, že ekonomická diplomacie pana prezidenta již přinesla investiční aktivity ve výši minimálně 42 miliard korun. To prosím nezapomeňte v článku uvést,“ odpověděl tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz, kolik stálo ubytování české prezidentské delegace v New Yorku.

Ochota prezidentových podřízených sdělovat veřejnosti útraty hlavy státu není dlouhodobě příliš vysoká. Zkusme na to tedy jít pomocí kupeckých počtů. Noc pro jednoho v běžném pokoji hotelu Waldorf Astoria vyjde na více než 15 tisíc korun. Zeman v New Yorku strávil čtyři noci a součástí prezidentské delegace byli i jeho dva nejbližší pobočníci: kancléř Vratislav Mynář a klíčový poradce pro energetiku Martin Nejedlý. Přenocování české delegace ve Waldorfu tedy mohlo přijít stát na stovky tisíc korun. Proč byl pro přenocování zvolen zrovna drahý čínský hotel a kolik přesně české daňové poplatníky Zemanův pobyt stál, se ale nejspíš nikdy nedozvíme.

Drahé manýry

Prezident se rád prezentuje jako člověk, jehož politika je zaměřena na „dolních deset milionů“, a sám se mezi ně s oblibou počítá. A to už od 90. let, kdy stál v čele vlády. Styl, v jakém v současnosti vede své zahraniční cesty, lidovou image však příliš nepodporuje.

Spíše připomíná manýry marnotratného monarchy. Na státní výdaje Zeman nehledí ani doma.

Prezidentská kancelář za období vlády Miloše Zemana spotřebuje každým rokem miliony

korun navíc. Její výdaje neustále rostou geometrickou řadou.

Zatímco ke konci Klausova prezidentství zůstávaly náklady Hradu stejné, nebo se dokonce snižovaly, Zeman nedokázal dodržet hned svůj první schválený rozpočet. Překročil ho o šest milionů. Následující rok zvýšil výdaje prezidentské kanceláře o deset milionů. V letošním roce je naplánováno další zadlužení, tentokrát už jde o 39,5 milionu.

Velkou část ze zvýšených nákladů spolkly vysoké platy hradních úředníků. Mzdy tvoří bezmála třetinu celkových výdajů rozpočtové kapitoly prezidentské kanceláře. Pokud nepočítáme samotného prezidenta, nejvyšší plat má na Hradě kancléř Vratislav Mynář. Měsíčně si přijde na 120 tisíc čistého. To je na poměry státní správy značně nadprůměrná částka. Mynář, který nedisponuje žádnou ústavně ukotvenou exekutivní pravomocí, bere zhruba stejně jako premiér Bohuslav Sobotka. Jeho zástupce Petr Mužák a šéf protokolu Jindřich Forejt si vydělají okolo 80 tisíc čistého měsíčně – srovnatelně s ministry české vlády. Ostatní ředitelé odborů včetně administrativního šéfa Hradu Jana Nováka pobírají platy v rozmezí 50 až 80 tisíc korun čistého, tedy podobně jako poslanci. Hradní úředníky však na rozdíl od členů vlády či zákonodárců většina veřejnosti skoro nezná.

Prezident utrácí i v dalších položkách. Proslulým se stal Zemanův rozpočet na občerstvení, který se po jeho nástupu na Pražský hrad zdvojnásobil na více než milion korun. Loni ho však po rozsáhlé kritice veřejnosti i politiků dokázal snížit na původní úroveň.

Prezidentská kancelář nešetří ani na poradenských, konzultačních a právních službách.

Miloš Zeman zvládl oproti svému předchůdci tyto náklady zvýšit na čtyřnásobek – konzultace loni přišly Hrad na 1,2 milionu korun. Ve vládou nedávno schváleném rozpočtu pro rok 2016 se počítá s ještě mnohem větším schodkem prezidentské kanceláře než v minulých letech. Výdaje mají oproti letošnímu roku nabobtnat o dalších 68 milionů na celkových bezmála půl miliardy korun. Kancléř Vratislav Mynář vysvětluje poslední nárůst finančních požadavků Hradu investicí, která zatím nemá v prezidentském rozpočtu obdoby. Kancelář prezidenta prý musí opravit přehradu. „Navýšení je potřeba na opravu svahů nádrže Klíčava v Lánské oboře,“ zdůvodnil Mynář. Podobně vysvětlují mimořádné navýšení kapitoly i poslanci v čele s předsedou rozpočtového výboru sněmovny Václavem Votavou (ČSSD).

Marnotratný šetřil

K pátrání po Zemanových výdajích motivoval týdeník Euro sám prezident. A to snahou upozorňovat na spořivost svého úřadu a na snižování státního dluhu. Ten se pokouší splácet pomocí Nadačního fondu prezidenta republiky, kam sám každý měsíc posílá třetinu svého platu – 60 tisíc korun. V porovnání se stále se zvyšujícími náklady prezidentské kanceláře však působí Zemanova touha redukovat státní dluh přinejmenším pokrytecky. Zatímco stále se zvyšujícími schodky prezidentské kanceláře dosud státu nadělal dluh nejméně 55 milionů, na jeho smazání dokázal vybrat pouhých sedm milionů. Prezidentovi se povedlo zničit dva státní dluhopisy v celkové hodnotě pět milionů korun. Na účtu nadačního fondu jsou v současné době další dva miliony korun. Zřejmě největším dárcem se na konci září stal překvapivě Nadační fond Ivany Zemanové, který věnoval téměř milion korun. Nejde ovšem o to, že by se charita první dámy přeměnila ve snižování státních rozpočtů. Podle vyjádření Blanky Mráčkové z fondu se jedná o peníze vybrané letos v březnu na prvním Zemanově reprezentačním plesu. Oba samostatné fondy prezidentského páru si výtěžek z akce rozdělily na půl.

Zájem přispět na snižování dluhu však dosud příliš neprojevili nejbližší Zemanovi spolupracovníci Mynář s Nejedlým. Přestože je Mynář členem správní rady prezidentova fondu a jemu blízký brněnský advokát Jiří Jestřáb je fondovním revizorem, přispěl kancléř pouze dvakrát, jednou v prosinci 2013 a podruhé letos v létě. Celkem do fondu svého šéfa daroval 100 tisíc. Prezidentova nejbližšího poradce Martina Nejedlého byste mezi sponzory hledali marně – na český státní dluh dosud nedal ani korunu. Zato odmítá státu zaplatit 27,5 milionu korun, které po jeho společnosti Lukoil Aviation Czech (nyní v likvidaci) Správa státních hmotných rezerv stále neúspěšně vymáhá, ačkoli už v červnu vyhrála prvoinstanční spor.

Nejedlý má v prezidentově okolí zcela výsadní postavení. Jeho rozsáhlá hradní kancelář s asistentkou a výhledem na Prahu přímo sousedí s kanceláří prezidenta. I jeho černý soukromý mercedes má za předním sklem prominentní cedulku, která opravňuje k neomezenému vjezdu na Hrad. Nejedlý přitom nezastává žádnou oficiální funkci, je jen členem poradního sboru. Podle informací týdeníku Euro především on stále drží ochrannou ruku nad kancléřem Mynářem, jehož by jinak Zeman kvůli zamítnuté bezpečnostní prověrce raději odvolal. Nejedlý totiž prezidentovi zajišťuje veškerý servis – stál i za oslavou jeho narozenin v ruské restauraci v New Yorku. Již od dob předvolebních kampaní Strany práv občanů zemanovci (SPOZ) má kontrolu nad neprůhledným financováním Zemanových politických aktivit. Nejedlý byl také hlavním koordinátorem sponzorů během Zemanovy prezidentské kampaně.

Zemanovo finanční zázemí však neřídí sám. Jeho důvěrným spolupracovníkem je auditor, daňový poradce a společník ve firmách Pavel Galuška. Tento rodák ze Slovácka zpracovává a následně přezkoumává Zemanovo účetnictví už od dob SPOZ. Dnes je Galuška jedním z oficiálních prezidentových poradců. I on může využívat kancelář na Pražském hradě. Na starost nemá nic jiného, než aby seděly veškeré účty prezidentské kanceláře. Galuška je přitom stále činný v byznysu. Ještě letos pracoval jako finanční ředitel Nejedlého společnosti Lukoil Aviation Czech. A byl to právě on, kdo podle informací týdeníku Euro řídil nedávnou likvidaci této firmy, nedlouho poté, co prohrála soud se státem. Zůstává nejasné, proč má Galuška o práci na Hradě vlastně zájem. Je dostatečně vytížen svými podnikatelskými aktivitami – působí či je spoluvlastníkem v sedmi společnostech. Sám Galuška se ke svém činnosti na Hradě nevyjadřuje. Hradní angažmá a podnikatelské aktivity ho však zřejmě nezaopatřují dostatečně, protože ani on dosud nepřispěl do skromného prezidentského fondu na snížení státního dluhu. Image jeho chlebodárce je jistě důležitá, ale ještě důležitější je, aby to všechno účetně sedělo.

Zemanův styl, v jakém jsou v současnosti vedeny jeho zahraniční cesty, lidovou image příliš nepodporuje. Spíše připomíná manýry marnotratného monarchy. Martin Nejedlý prezidentovi zajišťuje veškerý servis – stál i za oslavou jeho narozenin v ruské restauraci v New Yorku.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít